Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Reklamlarda Kullanılan Renkler Ne Anlama Geliyor?

0 2.424

Renkler insanların yaşamlarında önemli bir yere sahiptir. Renklerle duygular ve düşünceler ifade edilebilmektedir. Böylelikle renkler etkilemesi açısından reklamlarda çokça kullanılmaktadır. Renklerin estetiğine üç yönden yaklaşılmaktadır. Bunlar; renklerin izlenim etkileri (visually), renklerin duygusal ifadelerde aracı olma rolünün olması (emotionally) ve taşıdığı sembolik anlamlarıdır.

Renkler, ortak bilinçaltının bir yansıması olarak toplumsal bir anlam kazanmaktadırlar. Renklerin anlamlarındaki bu ortaklık, doğal olarak renklerin ortak psikolojisini belirtmektedir. Renkler bir toplumda aynı şekilde algılanmakta, aynı duyguları uyandırmaktadır ve belleklerinde aynı çağrışımları yapmaktadır. Aynı toplumda bulunan bireylerin çoğunluğunun aynı renklere benzer tepkiler vermesi bu sebeptendir.

Renklerin yaptıkları çağrışımları ve insanlar üzerindeki etkileri şu şekildedir;

Reklamlarda Kullanılan Renkler Ne Anlama Geliyor?1. Sarı: Gençliği ve canlılığı sembolize etmektedir. Koyu zeminlerin üzerinde dikkat çekmektedir. Siyah ile uyumludur. Borda ve maviyle de güzel kombinasyonlar oluşturmaktadır. Sarı renk çok dikkat çektiği için bütün taksiler sarı renktedir ve ayrıca araba kiralama firmaları da sarı rengi çok kullanmaktadırlar. Sarı yazın ve güneşin rengidir ve insanlarda sıcaklık hissi uyandırmaktadır.
2. Kırmızı: Dikkat çeker ve heyecan vermektedir. Kampanyalarda öne çıkabilmek için bu renk kullanılmaktadır. Sıcak satışı sağlamaktadır. Birlikte kullanılan öğelere göre; savaş, korku, heyecan, erotizm ve gücü çağrıştırmaktadır. Gri, siyah ve beyaz renklerle birlikte kullanılmaktadır.
3. Bordo: Kırmızının taşıdığı anlamın sürekli olduğu izlenimini vermektedir. Uzun süreli heyecanı ve ciddi süreli bir yapıyı temsil etmektedir. Vişneçürüğü tonunda daha feminen (dişi) bir hava taşımaktadır ve cinsel temalarda kullanılmaktadır. Beyaz, gri, ve sarı ile kullanılmaktadır.
4. Turuncu: Sıcak satışı, alınabilirliği ve güveni sağlamaktadır. Coşku, hareket ve canlılık hissi vermektedir. Yaşamak arzusunu arttırmakta, moral vermekte, insanın modunu yükseltmektedir. Turuncuya boyanmış renkler sıradan olması, herkes için olması imajını taşımaktadır. Turuncu bayan giyimindeki öncelikli renklerdendir. Siyah ve beyazla kullanılmaktadır.
5. Kahverengi: Alçak gönüllüğü çağrıştırmaktadır. Kahverengi boyalı yerlerde insanlar fazla kalamazlar bu nedenle fast-food restaurantlarda masalar, sandalyeler ve duvarlar kahverengi ya da bu renge yakın renklerdir.
6. Yeşil: Yeşil güven vermektedir ve banka reklamlarında sürekli kullanılmaktadır. Yeşil yeniliğin, sakinliğin ve sükûneti temsil etmektedir .
7. Mavi: Dinginliği, sakinliği ve rahatlığı çağrıştırmaktadır. Genel olarak fon rengi olarak kullanılmaktadır. Lacivert, kurumsallığı, resmiyeti ve kaliteyi temsil etmektedir. Bu renkler bankalar tarafından sürekli kullanılmaktadır. Büyük işletmelerde lacivert renkli logolar kullanılmaktadır .
8. Siyah: Toplumların çoğunda siyah renk ölümün, hırsın ve kötülüğün sembolü olmuştur. Siyah renk elbise yas tutmayı temsil etmektedir. Siyah aynı zamanda gücü ve tutkuyu temsil etmektedir. Fonda kullanılırsa karamsarlık vermektedir. Konsantrasyonu en çok arttıran renktir.
9. Mor: Nevrotik, karmaşık bir ruh haline yol açmaktadır. Bilinçaltı korkuları uyandırmaktadır. Bu renk pişmanlık, üzüntü, karamsarlık, duygusu uyandırdığı için hüznün ve içe dönüklüğün rengi olmaktadır. Bu rengin olumlu yönleri, ruhsal enerjiyi ve hayal gücünü harekete geçirerek, sezgilerin yanında düşünce gücünü de arttırmaktadır .
10. Pembe: Rahatlatıcı etkisi olan bir renktir. Böylelikle bayanlar tarafından tercih edilen bir renk olmuştur. Bayan giyimlerinde pembe ana renk olmuştur.

Yazar:Yeliz Başara

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.