Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Miami Nasıl Bir Yerdir?

0 251

Miami-and-vicinity-178286-smalltabletRetinaMiami, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine bağlı en büyük ve modern şehirlerinden biridir. Atlantik kıyısı boyunca uzanan Miami, güneydoğu Florida’da yer almaktadır. Şehir merkezinde yaklaşık olarak 420,000 kişi resmi olarak ikamet etmektedir. Ancak Miami şehrinin sınırları ve çevresinde yaklaşık olarak 5,5 milyon insan yaşamaktadır. Bu da Miami’yi Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 10 şehrinden biri yapmaktadır. Miami, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kozmopolit şehirlerinden biridir.

Miami, Florida eyaletinin en büyük şehridir ve şehir, finans, reklam, kültür, medya, sanat ve eğlence alanında bir dünya markasıdır. Dünyanın en yaşanılabilir 30 şehri arasında yer alan Miami, eğitim alanında da oldukça lider bir şehirdir. Bölgede çok sayıda dünya çapında eğitim veren üniversiteler vardır. En meşhuru Florida State University’dir. Florida Eyalet Üniversitesi, dünyanın en iyi 40 üniversitesinden biri olarak kabul edilir. Bölgede yaşayan insanların alım gücü Amerika Birleşik Devletleri’nin ortalamasından yüksektir.

miami_real_estate-2Alım gücü açısından ilk 5’te yer alan Miami’ye özellikle Alman turistler büyük ilgi göstermektedirler. Downtown Miami, en çok turistin uğradığı yer olma özelliğine de sahiptir. Miami Beach’in de yer aldığı bu bölge kumsalıyla meşhurdur. Miami, ”Kurvaziyerlerin Başkenti” olarak adlandırılan bir yer olmasından ötürü, dünya çapında kurvaziyer limanlarına sahiptir. Dünyanın en işlek kurvaziyer limanı Miami Limanı’dır. Oldukça yoğun bir kurvaziyer trafiğine sahip bölgeye dünyanın her tarafından gelen kurvaziyerler demir atmaktadırlar.

Düz bir coğrafyaya sahip olan Miami, Florida’nın burun kısmında yer alır ve Küba’ya sadece 160km’lik bir mesafede bulunmaktadır. Uçakla yaklaşık olarak 15dk süren bir yolculukla Küba’nın başkenti Havana’ya ulaşılması mümkündür. Oldukça sıcak bir iklime sahip olan Miami, yazları oldukça sıcak ve yağışlı geçirmektedir. Yazları sıcaklık 35 ila 40 derece arasında değişen aralıklarda olmaktadır. Ancak kışları da oldukça ılık geçen bölgede Noel zamanı denize girilmesi mümkündür. Miami, South Beach ve Miami Beach’i ile ünlüdür. Birçok Hollywood yıldızının bu bölgede yer alan Bayside’da malikanesi bulunmaktadır. Bu ünlüler arasında Madonna, Donald Trump, Jennifer Lopez, Kevin Costner gibi isimler de yer almaktadır.

itineraries-miami-for-first-timers-452x406Şehir deniz seviyesinden yalnızca 10cm yüksektedir. Buda bölgenin 2070 ila 2120 yılları arasında kısmı olarak sular altında kalacağını göstermektedir.Bölgede canlı yaşamı hat safhadadır. Özellikle plajlarda Karetta Karetta yumurtuları sebebiyle karantina altına alınan birçok alan vardır. Sağlık alanında da oldukça gelişmiş bir şehir olan Miami, özellikle fizik tedavisinin yoğun olarak yapıldığı yerlerden birisidir. Oldukça tropikal bir iklime sahip olan Miami, özellikle kasırga mevsimlerinde ciddi yıkımların yaşandığı bölgelerin başında gelmektedir.

Kasırga sezonu Miami için 1 Haziran ile 30 Kasım arasındadır. Bu tarihler arasında ortalama olarak 15 yılda bir 3 ya da 4 şiddetinde kasırgaların vurduğu Miami’de ciddi anlamda ölümlü yıkımlar görülmektedir. Bölgede genel olarak gökdelenler dışında yerleşim yerleri tek ya da en fazla 3 kattan oluşmaktadır. genel olarak yerleşim yerleri 2 katlı evlerden oluşmaktadır. Apartman tarzı yapıların pek rastlanılmadığı Miami’de yerleşim yerleri müstakil evlerden oluşmaktadır. Miami’de en çok İspanyolca ve İngilizce konuşulmaktadır. Özellikle İspanyolca konuşan zengin birçok insan yaşamak için Miami’yi seçmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku