Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rene François Ghislain Magritte Hayatı ve Eserleri

0 544

Rene François Ghislain Magritte Hayatı ve EserleriBelçikalı sürrealist bir sanatçı olan Magritte, tüccar bir babanın en büyük oğlu olarak 1898’de Lessines, Belçika’da doğdu. 1912’de Magritte’nin genç dünyası, annesinin kendisini Sambre nehrinde boğarak intihar etmesi ile çok yıkıcı bir darbe aldı. Annesinin yüzünde bir örtü ile bulunması, Magritte’in hayatı boyunca bu imgenin etkisinden kurtulamamasına ve resimlerinde sıkça yüzü örtülü figürler ve nehir tasvirleri kullanmasına neden oldu.

1916’da Brüksel’deki Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ne okumak için gitti. Lakin burada umduğunu bulamadı. Desen, dekoratif resim ve süsleme kompozisyonu atölyelerini izledi ve sembolist Constant Montald ile Gisbert Combaz’ın öğrencisi oldu. Belçika piyadesine kısa bir süre hizmet verdi ve resim kariyerine başlamadı. Bir duvar kâğıdı şirketinde ressam olarak çalışarak reklam afişleri üretmeye başladı. Picasso, Braque ve Chirico gibi isimlerin tablolarının yaratıcı reklam afişlerini yaptı.

Rene François Ghislain Magritte Hayatı ve Eserleri

1919’da Pierre Louis Floquet’ten fütürizmi öğrendi ve kübizm- fütürizm esinli resimler üretti.

1922’de çocukluk yıllarından tanıdığı ve unutamadığı Georgette ile evlendi.

1925’te Galeri Centaure’la sözleşme yapan Magritte, tüm zamanını resme ayırarak pek çok eser verdi. İlk sürrealist çalışması olan Kayıp Jokey‘i de bu esnada yaptı.

1927’de eşi ile birlikte Paris’e taşındı. Burada gerçeküstücü çevrelerle yakın ilişki kurdu. Eluard ve Breton’la yakın bir dostluk geliştirdi.

1936 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kişisel sergisi New York’taki Julien Levy Galerisi’nde gerçekleşti.

Rene François Ghislain Magritte Hayatı ve Eserleri1956’da Guggenheim Ödülünü kazandı. Çok esprili ve düşündürücü imajlar yaratmasıyla tanındı. Alışılmadık bir bağlamda sıradan nesnelere sık sık rastlanan yapıtları, gözlemcilerin gerçekliğe dair önkoşul algılarını zorlamakla bilinir. Onun görüntüleri pop, minimalist ve kavramsal sanatı etkiledi.

Rene Magritte kendi resimlerini şöyle anlattı: “Benim resmim hiçbir şeyi gizlemeyen görünür görüntüler. Resimlerimden birini gördüğünüzde, bu basit soruyu sorabilirsiniz, ‘Bu ne anlama geliyor?’ Hiçbir şey ifade etmiyor, çünkü gizem hiçbir şey ifade etmez, bilinemez.

Rotterdam’daki Boymans Van Beuningen Müzesinde çalışmalarından oluşan büyük bir serginin açılmasından kısa bir süre sonra 1967 yılında pankreas kanseri olması sebebi ile Brüksel’de hayatını kaybetti.

Rene François Ghislain Magritte Hayatı ve EserleriEn önemli eserleri:

Kayıp Jokey, Adamın Oğlu, Işık İmparatorluğu, Aşıklar, Görüntülerin İhaneti, Şifacı, Melon Şapkalı Adam, Pireneler Kalesi, İnsan Durumu, Doğa Harikaları, Pilgrim, Yanlış Ayna, inlenme Odası, Ufuk Gizemleri, Gençlik, Piyano, Modern, Münzevi Yolcunun Düşünceleri, Aşk Şarkısı, Mükemmel Gemi, Büyük Aile, Büyülü Ülke, Sürekli Devinim, Popüler Panorama, Kurtarıcı, Kutup Işını, Saldırı Tehdidi, Uzay Sesi, Bir Yolculuğun Hafızası, Mutlu Donör, Boş İmza, Terapist, Yüzyılların Efsanesi…

Kaynakça:
http://www.tate.org.uk

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku