Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Renkler de Konuşur! Renklerin Anlamları

0 2.083

Renkler doğada her zaman bulunan ve psikolojimiz üzerinde etkili olan faktörlerdir. Renkler dikkat çekmek, kişileri sakinleştirmek, etkilemek, sinirlendirmek, sıkmak gibi farklı etkilerde bulunmaktadır. İş görüşmesinde genelde kırmızı giyilmesinin tercih edilmesinin sebebi kırmızının insanlar üzerinde etkili olduğunun bilinmesinden kaynaklanmaktadır. Yeşilin ise huzur verici ve rahatlatıcı bir renk olduğu söylenmektedir. Artık her renkte inşa edildiği görülmekle beraber, camilerde bu rengin ağırlıkta olduğunu görmemizin sebebi genellikle budur. Kahverenginin ise çoğu kafe ya da restoranda tercih edildiğini görürüz. Bunun nedeni ise insanların bulundukları mekânı çabuk terk etmesi ve yeni gelen kişiler için masayı boşaltmasını istenmesidir. Bu tip renk dekorasyonları kişilere doğrudan söylenemeyecek şeylerin hissi anlamda belirtilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıSiyahın ve lacivertin ciddiyeti temsil ettiği, beyazın masumiyeti ve temizliği, pembenin daha pasif bir ruh halini yansıttığı, morun ise hem ilham verici hem de sakinleştirici bir özelliği bulunduğu, mavinin de dinginlik veren bir renk olduğu ifade edilmektedir. Gerek insanlar gerek mimari yapılar olsun üzerinde güzel bir renk gördüğümüz her şey, ilgimizi çekmektedir. Bir kişi beyaz renk giydiğinde çok soluk ya da silik görünebilmekle birlikte tercih edeceği farklı renklerle çok farklı bir izlenim bırakabilmektedir. Mesela kırmızı, koyu pembe ya da koyu yeşil giymiş sarışın ya da kumral bir kişi, giyimi de temiz ve düzgün olduğu sürece topluluk içinde hemen fark edilebilmektedir. Renklerin kişi üzerindeki etkileri onların ten rengi, boyu, kilosu, saç rengi gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Renklerin kişi görünümü üzerinde farklı etkileri bulunduğu gibi bir de karşısındaki kişiyi farklı şekillerde etkilemek için değişik renkler tercih edilmektedir. Renklerin psikoloji üzerindeki etkisini bilen konuşmacılar, öğretmenler ya da çeşitli şekillerde kitlelere hitap eden kişiler bu renkleri aktif olarak kullanmaktadır. Öncelikle bu renklerin anlamları hakkında bilgi vermek sonra da bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Hangi Renk Hangi Anlamı Barındırıyor?

Kırmızı: Herkes için birçok anlam ifade etmekle birlikte kırmızı renk çoğunlukla coşku, şehvet, hareketlilik anlamlarının çağrıştıran, acıktırıcı bir özelliği olduğu vurgulandığı için pek çok yemek firmasının logosunda kullandığı bir renktir. Dikkat ederseniz, alışveriş merkezlerinde yemek katları yan yana kırmızı tabelalarla doludur. Dikkat çekici özelliği ve insanlar üzerinde bıraktığı etki nedeniyle alışveriş firmaları kampanya dönemlerinde de iç tasarımlarında kırmızıya ağırlık vermektedir. Bunların dışında aşkın rengi olarak tabir edilen kırmızı aynı zamanda gücün, hareketin, şehvetin rengidir. Samimiyeti çağrıştıran bir anlamı da bulanan kırmızı, insanları çabuk etki altına alan ve hızlı karar vermelerini sağlayan bir renk olarak vurgulanmaktadır. Kırmızı kıyafetler insanlar üzerinde coşkun, özgür bir hava yaratabildiği gibi mobilya dükkânları, ev eşyası satan dükkânlar dekorasyonlarında kırmızıyı ön plana çıkarırlarsa bu eşyaların daha çok göze çarpacağı vurgulanan başka bir noktadır. Duygusal yoğunluğu arttırdığı ifade edilen kırmızının otokontrolünü sağlamakta güçlük çeken kişilerce kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Bunlara ilaveten kişilere mutluluk verici bir etki yaptığı ve başlanılan bir işi tamamlama yönünde isteklendirme sağlayan bir renk olduğu kırmızının özellikleri arasında sayılmaktadır. Kırmızının insanlar üzerinde kışkırtıcı bir özelliği bulunduğu belirtilirken bu rengin etkisinin diğer hiçbir renk için geçerli olmadığı da ayrıca ifade edilmektedir.

Genellikle iş görüşmelerinde kırmızı tercih edilse ve giyilmesi tavsiye edilse de kırmızıya uzun süre bakıldığında gerginlik yaratan bir özellik gösterdiği bu nedenle bu tür ciddi görüşmelerde tercih edilmemesi gerektiği de vurgulanan görüşler arasında yer almaktadır.

Düşünce üzerinde ciddi etkileri olan kırmızının yaraları iyileştirici, enerji verici gibi özellikleri dışında hormonların artışını etkileyici, cinsel gücü arttırıcı etkileri olduğu söylenmektedir. Kırmızının tonları olan bordo ve gül kırmızısının çocuklar üzerinde sevgi uyandıran ve eğlenceye çağıran bir özelliği olduğu belirtilmektedir. Sakin mekânlarda gerginlik yaratmamak için kırmızı kullanımı tercih edilmemektedir. Evlerde, oturma odalarında kırmızı kullanımı, bireylerin yaratıcı ve üretici zekâsı üzerinde olumlu etkiler oluşturmakta, onları üretmeye teşvik etmektedir. Kişiler üzerinde yoğun bir etkisi olduğu vurgulanan bu rengin, kızgınlığa ve saldırganlığa yol açabileceği belirtilmektedir. Mutfak, çocuk odaları, dans stüdyoları gibi dinamizmin yüksek olduğu yerlerde daha çok tercih edildiği vurgulanmaktadır.

Bir sürü alanda yoğun etkisi olan kırmızının sağlık üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Kan dolaşımını arttırıcı, kan hücrelerinin oluşumunu destekleyici katkısı olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle anemi hastalarına iyi gelici özellik göstermektedir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların yanı sıra felçlilerin tedavisine olumlu katkı yaptığı kırmızının sağlık alanında bilinen özellikleri arasındadır. Melankoli ve üzüntünün ortadan kalkmasına yardımcıdır.

Kırmızıyı seven kişilerin aktif ve yönetici olmayı sevdiği, başarmanın ve mücadele etmenin bu kişilerin yaşamında önemli bir yer tuttuğu da vurgulanmaktadır. Enerji ve gücü çağrıştırdığı kadar tutku ve tehlikeyi de çağrıştırdığı ifade edilmektedir.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıSiyah: Einstein’ın isteklendirme kaynağı olduğu vurgulanan siyahın gücü ve tutkuyu temsil ettiği, duygusallık, hüzün gibi durumlara yol açtığı söylenirken fonda kullanıldığında ise karamsarlığı arttırdığı vurgulanmaktadır. Bizim toplumumuzda ve Batı topluluklarında hüznü çağrıştıran bir havası olan siyahın Japonya’da mutluluğu temsil ettiği bilinmektedir. Her ne kadar olumsuz ve karamsar bir ruh haline gönderme yapsa da siyah romantik bir gece rengini de çağrıştırmaktadır. Kişilerin odaklanmasında en etkili renk olduğu belirtilmektedir. Bu sebeple uyurken odanın tamamen karanlık olması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmakta böylece beynin gece tam anlamıyla dinlenerek daha dinç bir halde uyanmasının sağlanabileceği söylenmektedir. Aynı zamanda hırsı temsil eden siyah, iş görüşmelerinde tercih edilmesi halinde kişinin işi almak için oldukça hırslı ve istekli olduğu vurgusunu yaptığı ifade edilmektedir. Gücün ve hırsın simgesi olduğu için makam arabalarının hep siyah renkte olduğu belirtilen görüşler arasında yer almaktadır.

Siyahın olumlu duygular uyandırdığı kadar olumsuz duygular uyandırdığı da vurgulanan görüşler arasında bulunmaktadır. Suçun ve kötülüğün temsili olarak da düşünülen bu rengin diğer taraftan sadakat, elindeki ile yetinmeyi bilirlik, dayanıklılık, bilgelik gibi anlamlar barındırdığı ayrıca daha güçlü görünmek için kullanıldığı belirtilmektedir. Birçok kişi daha zayıf görünmek için de siyah rengi tercih etmektedir. Azimli, istediğini bilen, sebatkâr kişilerin rengi olan siyahın iş hayatında başarılı olmayı seven kişilerce tercih edildiği, ancak bu durumlarını dengeleyemeyen kişilerin aşırı hırsının kurbanı olabildiği rengin vurgulanan özellikleri arasındadır. Siyah tercih eden kişilerin, psikolojik açıdan daha fazla sorunu olduğu tespit edildiği belirtilirken çocuklarda inatçılık ve karamsarlık gibi durumları arttırdığı bilinmektedir. Hatta depresyona kadar giden etkiler yapabildiği de uzmanların görüşleri arasında yerini almaktadır. Asaleti ve gururu temsil ettiği de ayrıca belirtilen ifadeler arasındadır.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıBeyaz: Beyaz, masumiyeti, temizliği, dürüstlüğü, saflığı simgeleyen bir renk olarak bilinir. Bu sebeple siyasetçiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Doktorların, hemşirelerin, laboratuar çalışanlarının hatta son dönemde öğretmenlerin de giydiği önlüklerin rengi beyazdır. Serinlik hissi veren ve ortamı aydınlatıcı etki bırakan beyaz, yazın daha çok tercih edilen bir renktir. Beyazı tercih eden kişilerin serinkanlı, uzlaşmacı ve yaratıcı düşünebilen kişiler olduğu söylenmektedir. Ayrıca temizliği ve aydınlığı seven kişilerin de beyazı tercih ettiği vurgulanmaktadır.

Masumiyeti ve temizliği temsil ettiği kadar barışı ve yeniliği temsil eden bir renk olduğu da beyaz için söylenen özellikler arasında yer almaktadır. Asaletin ve zarafetin rengi olan beyazın soğuk bir ortam yaratmak için de kimi zaman tercih edildiği vurgulanmaktadır. Beyaz renk için belirtilen diğer özellikler arasında hastane ve ilaç firmalarının temizlik ve güven duygusu yaratmak için tercih ettiği yer almaktadır. İstikrar ve devamlılık sağlayıcı bir renk olan beyaz, ofislerde kullanıldığında güven verici bir hava yaratmaktadır. Gözleri dinlendirici etkisi olan, dar mekânları geniş göstermek amacıyla kullanılan, hemen hemen bütün mimarların gözde rengi olan beyaz, kullanıldığı tona göre odanın aldığı ışığı dengeleyici bir özellik göstermektedir. Genellikle olumlu duygular uyandıran ve kıyafetlerde tercih edildiği takdirde temizliğin ve dürüstlüğün göstergesi olan beyazın, Çinliler için uyandırdığı anlam matemdir.

Beyaz renk merkezi düzenli çalışan kişilerin adil, dürüst, iyiliksever ve hoşgörüsü yüksek kişiler olduğu belirtilmektedir. Bu renk merkezi düzenli olmayan kişilerin ise insanlardan uzaklaştığı, karamsar olduğu kendine acıma gibi eylemler içine girdiği ifade edilen uzman görüşleri arasında yer almaktadır. Beyazın iyi geldiği hastalıklar bağırsak hastalıkları, şeker, akciğer hastalıkları olarak vurgulanmaktadır.

Beyazın insan psikolojisi üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır, lakin bu rengi seven kişilerin özgürlükçü ve marjinal bir dünya arayışı içinde oldukları aynı zamanda okuma, düşünme ve yorumlama gibi süreçlerde aktif rol aldıkları ifade edilmektedir. Ayrıca belirtilen önemli ve ilginç bir nokta, uzman görüşleri arasında bu rengi sevenlerin herkes ile anlaşabilecek kadar geniş görüşlü bir yapıda olduklarının yer almasıdır. Beyaz ağırlıklı bir evde büyüyen çocukların algılarının daha çabuk geliştiği, diğer çocuklara oranla daha titiz ve düzenli bir yaşam alışkanlığı edindikleri bilinen ve vurgulanan uzman görüşleri arasında yer alan bir diğer önemli noktadır. Yaşama yeni bir yön vermede ve psikolojik olarak toparlanmada da beyazın etkisi büyüktür.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıTuruncu: Turuncu, kırmızı gibi iddialı bir renk olmasının yanında ondan daha az dikkat çekici ve daha çok tercih sebebi olan bir renktir. Olgunluğu ve durağanlığı da temsil ettiği belirtilen görüşler arasındadır. Nezaket ve saygı gibi kelimelerin karşılık bulduğu turuncu rengi, kırmızı gibi iştah açıcı özelliktedir. Bu sebeple yemek odalarında ve yemek takımlarında sık tercih edilmektedir. Sosyal etkileşim bağını kuvvetlendiren özellikte olan turuncunun ortak kullanım alanı olan salonlarda ve oturma odalarında tercih edilmesinin çok uygun olduğu vurgulanmaktadır. Sıcaklık, güç, dayanıklılık ve ateş turuncunun çağrıştırdığı kavramlardır.

Bulunduğu grubu sayıca çok gösterme özelliğine sahip olan turuncu, en çok dikkat çeken renkler arasında yer almaktadır. Güç ve dayanıklılık kavramları da turuncu ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca ateş ve telaşı simgelemektedir. Turuncunun uzun süreli kullanımının sinir sistemini olumsuz yönde etkilediği ve bu etkiyi kırmak için mavi ve yeşil renklerle beraber kullanılmasının daha iyi olduğu belirtilmektedir. Olumsuz özellikleri arasında üstün gelme ve ezici bir gücü temsil etme yer almaktadır. Keskin bir renk olan turuncunun yatak odası, büro, çalışma odası gibi yerlerde kullanılmaması gerektiği vurgulanmakta, kullanımının uygun olduğu yerler arasında çocuk odası ve koridor da yer almaktadır.

Turuncunun insan sağlığı üzerindeki etkileri arasında dolaşım, sinir, solunum sistemlerini harekete geçirici özelliğinin bulunması yer almaktadır. Diş sağlığı, tırnakların sağlıklı gelişimi ve saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için turuncunun gerekli bir renk olduğu vurgulanmaktadır. Karaciğer için yararlı etki gösteren turuncunun, romatizma için de olumlu etki gösterdiği bilinmektedir. Stres altında olanlar, çabuk sinirlenenler için tavsiye edilen bir renk değildir. Turuncuyu seven kişilerin genellikle çabuk heyecanlanan, neşeli, coşkulu, sosyal kişiler olduğu belirtilmektedir. Ayrıca bu kişiler, haklı olduklarını ispatlama eğilimindeki kişilerdir. Turuncunun insan üzerindeki bir başka etkisi de kişilerin metabolizmasını hızlandırıcı, zihinsel faaliyetleri arttırıcı etki göstermesidir.

Bu rengi yeni doğum yapan annelerin giymesinin süt arttırıcı özellik gösterdiği, kasların hareketlerinden kaynaklanan ani ve aşırı kasılmaları önlediği belirtilen görüşler arasındadır. Fiziksel açıdan zevk alma duyularını ve sosyalliği harekete geçiren etkisi ile turuncu, raşitizm ve kemik erimesi olmasının önüne geçmektedir. Astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıkların bu rengin etkisi ile tedavi edilebildiği söylenmektedir. Ayrıca turuncunun iyi geldiği hastalıklar arasında hipertiroid, zihinsel yorgunluk, kireçlenme gibi hastalıkların yer aldığı belirtilmektedir. Bunların dışında iştahsızlığa da turuncu rengin iyi geldiği bilinmektedir. Sosyalliği ve iyi huylu davranmayı arttırıcı özellikte olan turuncunun, hayatı daha mutlu algılamayı sağladığı, insana yaşam enerjisi verdiği belirtilen bir renktir.

Çocukların gelişim çağında çekingenliklerini kırması için turuncu rengin kullanılması gerektiği vurgulanan görüşler arasında yer almaktadır. Açık turuncu rengin çocuklar üzerinde mizah duygusunu geliştirici bir etkisi bulunurken şeftali renginin gerçek dostluklar edinmede faydası olduğu bilinmektedir.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıMavi: Mavi genel olarak sakinliğin rengi iken geniş mekânlarda kullanıldığında kasvetli bir hava oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle açık mavi ciddiyeti temsil eden bir renk olarak iş yerlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Açık mavi bulunulan mekânın daha ferah görünmesine etki etmektedir. Koyu mavi ise daha serin bir hava katmak için kullanılmaktadır. Mavi renk kırmızının aksi bir etki yaparak iştah kapatıcı özellik göstermektedir. Çocuk odalarında mavi renk kullanımının çocukları sakinleştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Erkek çocuklar için oda renginin mavi tercih edilmesinin bu sebeple daha doğru olacağı vurgulanan görüşler arasında yer almaktadır.

Mavinin kan akışını yavaşlattığına inanıldığı için nazar boncuklarının mavi ağırlıklı tasarımlar içerdiği, Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyandığı bilinmektedir. Antiseptik özellik gösteren mavi, yaraları iyileştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca soğuk algınlığı ya da grip gibi durumlarda terlemeyi arttırarak ateşi düşürüp ağrıyı azalttığı vurgulanmaktadır. Kişilere yaşama isteği verme özelliği bulunan mavi renk, yanık, katarakt gibi hastalıkların tedavisinde olumlu katkı yapıcı özellik göstermektedir. Ateşli hastalıkları iyi gelen özelliğinin yanı sıra mavinin baş ağrısını hafifletici, kalp çarpıntısını azaltıcı, uykusuzluk giderici gibi etkileri bulunmaktadır.

Mavinin temsil ettiği kavramlar arasında sezgi gücü ve karmaşık zihinsel beceriler yer almaktadır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile mavinin, derin düşünme ve duygusal arınma aracı olarak kullanılması da mümkün olmaktadır. Zihinsel gücü rahatlatarak içe dönüklüğü iyileştirici etki gösteren mavi, manik depresif durumların düzelmesine olumlu katkı sağlamaktadır.

Çocuklar üzerinde mavinin sakinleştirici bir etkisi olduğu bilinmekte, duyguları sakinleştirirken bedeni dinlendirdiği vurgulanmaktadır.

Çocukların sağlam sosyal ilişkiler kumasına olumlu katkı yapan mavi, onlar için güvenilir bir ortam oluşturulmasına zemin hazırlamaktadır.

Çocukların sakin bir ruh hali ve gelişkin bir zekâ seviyesi oluşturması, insan ilişkilerinin daha sakin ve fikir alışverişi kapsamında yürütülebilmesi açısından mavi rengin hâkim olduğu bir mekânda büyümesi açısından olumlu katkılar sağlamaktadır.

Mavi rengin gökleri, denizleri ve geniş ufukları simgelediği bilinmektedir. Okul eğitiminde çocukların daha sakin olması için mavi rengin doğru bir tercih olduğu vurgulanmaktadır. Duvarları mavi olan okullarda öğrencilerin daha az yaramazlık yaptığı söylenmektedir. Sınırsız enerji veren bir renk olma özelliği taşıdığı da mavinin vurgulanan özellikleri arasında yerini almaktadır. Ruhsal açıdan gerginlikleri giderici bir özellik taşıyan mavinin, sakinlik veren bu rengi iş ve ev ortamlarında tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. İlk intiba üzerinde oldukça fazla etkisi bulunan mavinin olumlu düşünceler oluşması yönünde katkı yaptığı bilinmektedir.

Genel anlamda sınırsızlığın verdiği bir rahatlığı simgeleyen mavi aynı zamanda yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği simgelemektedir.

Bütün bunların dışında güven ve sadakat de mavini simgelediği kavramlar arasında yer almaktadır. Ayrıca belirtilmesi gereken bir diğer önemli nokta iştah kapatıcı etki yapan mavinin kilo almak isteyen kişilerce fazla tercih edilmemesi gerektiğidir. Yemek işi ile ilgilenen kişilerin iş yerlerini maviye boyatmaları ise onları zarara uğratacak bir faktördür. Bunun yanı sıra diyet yapan kişilerin mavi tabaklarda yemek yemelerinin diyetlerini destekleyici özellik gösterdiği belirtilen uzman görüşleri arasındadır.

Oldukça fazla kavrama ve duyguya birden gönderme yapan mavi barış, şifa, mutluluk, sevgi, güzellik, sorumluluk gibi kavramları da ifade etmektedir. Bunun zıttı olarak ifade ettiği duygular ise aşırı duygusallık, güvensizlik, hayalperestlik olarak belirtilmektedir. Stres, baş ağrısı ve boğaz ağrısını hafifletici özelliği bulanan mavinin, yüksek tansiyon ve ateşli hastalıklarda da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Mavi rengi tercih eden kişilerin, barışçıl ve uzlaşmaya yatkın kişiler olduğu belirtilirken mavinin, kendine güvenen, inançlı kişilerin de tercih ettiği bir renk olduğu bilinmektedir. Mavi rengi seven kişilerin güvenilir bir hava vermesi sebebi ile çevresindeki insanlarla ilişkileri daima olumlu yönde olmaktadır. Çocukların küçükken yakalandığı birçok hastalığın tedavisinde de olumlu katkıları bulunan mavi, miyop katarakt gibi göz hastalıklarında da iyileştirici etki yapmaktadır. Aynı zamanda düzenli kişilerin rengi olarak da bilinmektedir.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıYeşil: Doğanın ve baharın rengi olarak bilinen yeşil, duygusal olarak kalbi etkilemektedir. Güven veren bir renk olarak bankaların ayırmaçlarında kullanılan yeşil, yaratıcılık için itici güç olmanın dışında büyük lokantaların mutfaklarında bu rengin ağırlıklı olarak tercih edildiği söylenmektedir. Rahatlatıcı bir özellik gösteren yeşilin hastanelerde kullanıldığı, insanların mide ağrılarını azaltıcı yönde etki ettiği belirtilmektedir.

Yeşil rengin ayrıca ahenk, huzur, uyum ve anlayış gibi kavramlarla ilişkili olduğu bu nedenle aşçıların, isteklendirmeyi arttırıcı özelliği nedeniyle yeşili tercih ettiği bilinmektedir. Yeşil kişiye dinginlik veren bir renktir. Yaşamı, gençliği, dinçliği simgeleyen yeşil; sinir sistemi üzerinde olumlu bir etki yapmakta aynı zamanda gözler için en rahat renk olduğu söylenmektedir.

Renklerin kişiler üzerinde çağrıştırdığı anlamlar, kişilerin algıda seçiciliklerine göre de değişmektedir. Amerikan kültüründe kullanılan para biriminin yeşil olmasından kaynaklı olarak çağrıştırdığı anlamlardan biri de paradır. Yeşil rengi seven kişilerin kendilerine değer veren, doğru bildiklerinin peşinden giden, otoritesi ile çevresindekileri etkilemeyi başaran kişiler olduğu belirtilmektedir. Bazı durumlarda bu kişilerin kendilerine verdikleri değer ve çevreyi etkileme becerileri aşırıya kaçarak bencilliğe, kendini beğenmişliğe de varabilmektedir.

Yorgun insanların dinginliğe kavuşmasında etkili olmasının yanında sinirleri yatıştırıcı, tansiyonu azaltıcı etkisi bulunan bir renk olan yeşilin, ortama temiz hava ve rahatlık katıcı bir etki bıraktığı ifade edilmektedir. Yeşil renk, kas, deri, doku oluşumu ile ilgili olumlu ve iyileştirici yönde katkı sağlamaktadır.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıMor: Morun intihara meyilli kişilerce beğenildiği ve bilinçaltında korku uyandırdığı belirtilse de mor, kraliyet ailelerinin ve sarayların vazgeçilmez rengi olarak da bilinmektedir. Gösterişin göstergesi olan bu renk, lüksü temsil ettiği kadar esenlik ve sonsuzluk kavramlarını da çağrıştırdığı belirtilen bir renktir. Ağır psikolojik rahatsızlıklara sahip kişilerde olumsuz etkiler yaptığı bilinmektedir. Anormal davranışları tetikleyici özellik gösteren bir renk olduğu söylenen özellikleri arasındadır.

Mor için ayrıca asaletin ve zarafetin rengi olduğu söylenirken romantizmi körüklediği, duygusallığın ve tutkunun rengi olduğu da belirtilmektedir. İlham verici bir özelliği olduğu belirtilen morun sanatsal faaliyetlerle uğraşan kişilerce tercih edilmesinin doğru olduğu ifade edilmektedir. Yaratıcılığın yanı sıra hoşgörünün ve düşünce gücünün bu renk ile ilişkilendirilebileceği söylenmektedir. Dini törenler ve seremonilerde de kullanıldığı bilinen morun, hastane ve bekleme odalarında açık tonlarının kullanıldığı görülmektedir. Parlak renklerle beraber tercih edilmesinin insanlar üzerinde kötü etkileri olduğu vurgulanmaktadır. Morun yansıttığı olumsuz duygular ise unutkanlık ve sabırsızlık olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca morun yanlış şekilde kullanımının kişileri saldırgan bir hale getirdiği vurgulanan görüşler arasındadır.

Mor, kişi sağlığı üzerinde hormon dengesi açısından önemli bir renktir. Menenjit, beyin sarsıntısı, sara gibi hastalıklar için morun tedavi edici özellik gösterdiği belirtilmektedir. Kanı temizleyici etki gösterdiği, akciğer, kalp, karaciğer ve böbrek sağlığı için faydalı olduğu söylenmektedir. Moru tercih eden kişilerin daha ağır başlı, uysal ve sanatsal aktivitelere ilgisi olan kişiler olduğu belirtilmekte ve bu rengin, konuşma ve açılma isteğini ortaya çıkaran, konsantrasyonu arttıran bir etkisi bulunduğu vurgulanmaktadır.

Pembe: Uyum, neşe, sevimlilik ve şirinlik kelimelerini çağrıştıran pembe, kişiyi dinlendiren ve rahat hissettiren bir renktir. Çocuk rengi olduğu da söylenen pembe, aynı zamanda büyük restoranlarda bazı patronların çalışanlarına giydirmeyi tercih ettiği bir renk olarak bilinir. Bunun nedeni, müşterilerin orada çalışan kişilere güven duymasını sağlamaktır. Sakinleştirici etkisinin yanında romantik ve narin bir renk olan pembenin hapishanedeki sinirli kişilerin pembe renkli oda dizaynı sayesinde daha sakin bir yapıya bürünmelerini sağladığı görülmektedir. Ancak pembe rengin sakinleştirici özelliği bazen kısa sürebilmektedir.

Pembe rengi sevenlerin çoğunlukla kadınlar olduğu ve bu rengi sevenlerin sorumluluk sahibi kişiler olmasının yanında ürkek ve çekingen yapıda oldukları ifade edilmektedir. Pembe rengi seven kişiler için aynı zamanda çevresindeki kişilere karşı sevgiyle yaklaşan, uyumlu, şefkatli ve sıcak gibi ifadeler kullanılmaktadır.

Pembenin beyne giden kan miktarını arttırıcı etkisi olduğu vurgulanmaktadır. Baş ağrısını iyileştirici etki gösteren pembe, yüksek tansiyonu düşürmede sinir bozukluklarını kontrol altına almada etkilidir. Özellikle çok yoğun çalışan ve çok yorulan kişilerin pembe giymesinin, kişiler üzerinde dinlendirici bir etkisi olduğu vurgulanmaktadır. Hafıza kaybında, kalp çarpıntısında, mide hastalıklarında iyileştirici etkiyi arttırıcı özellik gösterdiği ifade edilmektedir.

Gri: Genellikle sönük bir hava veren gri renk, hareketsizliği, yavaşlığı temsil etmesinin yanında ciddiyeti temsil ettiği belirtilen bir renktir. Diplomatik ve ağır bir renk özelliği taşıyan gri, ciddiyetin sağlanmak istendiği yerde tercih edilebilmektedir. Ancak iş görüşmelerinde tercih edilmesi, yavaşlığı simgeleyen bir renk olması nedeniyle çok uygun olmamaktadır. Aynı zamanda gözün en rahat algıladığı renk olan grinin, alçak gönüllülük, denge unsuru taşıyan, uzlaşmacı bir havaya sahip olduğu bilinmektedir. Bunaltıcı bir etki de yaratabildiği için fazla tercih edilmediği ayrıca belirtilen görüşler arasındadır. Griyi seven kişilerin genellikle tutucu, kuralcı, hareketsiz tarafları ağır basan kişiler olduğu ifade edilirken, grinin karamsarlık ve içe kapanıklık gibi durumları tetiklediği de belirtilmektedir.

Lacivert: Sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği çağrıştıran lacivert, bu özellikleri nedeniyle birçok firmanın logosunda tercih edilen bir renktir. İnsanların üzerinde, güvenilir ve başarılı izlenimi bırakmak için kullanılan renk olduğu belirtilmektedir. Açıklığı, netliği, gözle görülmeyeni ifade eden bir renk olma özelliği göstermektedir. Aynı zamanda otorite ve verimliliği temsil eden lacivert, önemli iş görüşmelerinde giyilmesi uygun olan bir renktir. Lacivert, düşünmeyi kolaylaştıran bir özelliktedir. Ayrıca bu rengin hafıza güçlendirmeye katkı yaptığı, ruh ve sinir hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Lacivertin göz, kulak ve burun hastalıklarına iyi gelen bir etkisi olduğu da belirtilmektedir.

Lacivert pijama giyen kişilerin rüyalarını daha net hatırladığı, bu rengin etkileri arasında ifade edilmektedir.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıSarı: Dinamik renkler kategorisinde yer alan sarı, sıcak bir renk olmasının yanında zekâ, incelik, pratiklik kavramlarının diğer adı olarak ifade edilmektedir. Hem geçiciliğin hem de dikkat çekiciliğin sembolü olduğu vurgulanan bu rengin, dikkat çekici özelliği nedeniyle dünyadaki taksilerin rengi sarı olarak tercih edilmektedir. Sonbaharda ağırlıklı olarak doğada da bulunan bir renk olan sarının hüzün ve özlemi çağrıştırdığı bilinen diğer özellikleri arasında yer almaktadır. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı ifade eden özelliği bulunan bir renktir. Üzüntülü olan kişileri de ferahlattığı ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladığı açık sarı tonu, rengin özellikleri arasında yer almaktadır. Açık sarı, sıcaklık hissi veren ve kişiyi rahatsız etmeyen bir renk olarak vurgulanmaktadır.

Sarının duvar renginde tercih edilmesinin çocuklar için huzursuzluğa yetişkinler için sinirliliğe yol açtığı belirtilmekte, bu rengi yoğun şekilde kullanmaktansa az miktarda kullanmanın kişiler üzerinde olumlu etki yapabileceği vurgulanmaktadır. Sarı seven kişiler enerjik, dışa dönük, özgür, bağımsız olmayı seven yapıdadır. Ayrıca etkili konuşabilen, odak noktası olmaktan ve sorumluluk almaktan hoşlanan kişilerin sarıyı sevdiği vurgulanmaktadır.

Sarının koyu tonda kullanımının insanlar üzerinde gerginlik yaratabileceği gerekçesi ile dinlenme odaları için pek uygun olmadığı belirtilmektedir. Metabolizmayı hızlandıran sarı, doku ve kemik hastalıklarını iyileştirici etki göstermekle beraber vücuttaki zararlı ajanların atılmasına ve kanın temizlenmesine olumlu katkıları bulunan bir renktir. Beyin aktivitelerini canlandırıcı, göz sinirlerini onarıcı, sindirim sistemini düzenleyici etkileri sarı rengin özellikleri arasında yer almaktadır.

Sarının çocuklar üzerinde odaklanmayı kolaylaştırıcı ve rakamların daha iyi hatırlamalarını sağlayıcı etkileri bulunmaktadır. İletişimi akıcı hale getirmede etkili olan bu renk, öğrenme sürecini kolaylaştırıcı etki yapmaktadır. İlham verici olan sarının sevinci temsil etmesinin yanında mutfaklarda tercih edilmek üzere doğru bir tercih olduğu ifade edilmektedir.

Kahverengi: İnsanları hızlandıran bir renk olan kahverenginin, bulunulan ortamdan çabuk uzaklaşma etkisi verdiği bilinmektedir. Bu sebeple çeşitli yemek firmaları iç mekân tasarımında bu rengi tercih etmektedir. Toprak rengi olan kahverengi, kıyafetlerde nadiren tercih edilmekte, kahverengi giyen kişilerin toplumda daha az fark edildiği ifade edilmektedir.

Gerçeklik, plan ve sistemin rengi olan kahverengi, doğal, rahat ve açık bir atmosfer oluşturmanın aracı olmaktadır. Sakinliği ve sadeliği seven kişilerin bu rengi tercih ettiği belirtilmektedir. Bu kişilerin duygusal yönlerinin ağır bastığı belirtilmektedir. Yalnızlığı sevmeyenlerin de tercih ettiği bilinen bir renk olma özelliği göstermektedir.

Kaynakça:
nasilyapilmali.com/nasil-yapilir-2/renklerin-anlamlari-renklerin-dili-nedir-renkler-neyi-ifade-ederler-renklerin-insan-hayatina-etkisi-renkler-insanlarin-yasamini-nasil-etkiler
kisiselgelisimim.com/renklerin-dili-ve-anlamlari/
bayrampasakariyer.com/haber.asp?icerikID=22
leblebitozu.com/renklerin-anlamlari-ve-psikolojik-etkileri/
artidekorasyon.tr.gg/RENKLER%26%23304%3BN-D%26%23304%3BL%26%23304%3B.htm
grafikerler.org/forum/konu/renklerin-dili.3524/
renklerinanlamlari.com/sari-renk.html
renklerinanlamlari.com/renklerin-psikolojik-etkileri.html

Yazar:Merve Özkan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku