Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dover’in Beyaz Falezleri

0 273

Dover’in Beyaz Falezleri, Avrupa Birliği ile ayrılma arifesinde olan Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere bulunur. Dünyanın en meşhur destinasyonları arasında olan bu yer, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir. İngiltere’nin Fransa sahillerine bakan kesiminde yer alan Dover’in Beyaz Falezleri, İngiliz kıyı hattı boyunca uzanır ve sıra dışı bir görüntü sunar. Dünyanın en meşhur falezleri olarak adlandırılan Dover’in Beyaz Falezleri, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 110m yüksekliğe sahiptir. Bu falezlerin en yüksek noktasıdır. Kayalar üzerinde oluşan kalkerlerden meydana gelen bu yapı, bölgenin en gözde yapılarından biri haline gelmiştir. Dover kasabasında bulunan bu eşsiz yapı adını da buradan alır. 110m yüksekliğe kadar ulaşabilen Dover’in Beyaz Falezleri, 13km’lik bir genişliğe sahiptir. İngiltere’nin en önde gelen şehirlerinden Kent’te bulunan Dover’in Beyaz Falezleri, bölgenin en önemli doğa eserlerinden biri haline gelmiştir. Stratejik olarak tarih boyunca oldukça önemli bir yere sahip olmuş olan bu liman, günümüzde Britanya topraklarının doğa harikaları arasında sayılmaktadır.

ÜDover'in Beyaz Falezlerilke için bir figüre dönüşen Dover’in Beyaz Falezleri, İngiliz Kanalı’nın en önemli limanları arasında bulunan Dover’da bulunur. Oldukça küçük bir kasaba olan Dover, söz konusu doğa harikası ile beraber son derece popüler bir turistik destinasyona dönüşmüştür. Söz konusu bu yapı, tarih boyunca Britanya İmparatorluğu için oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından işgal edilen Fransa toprakları, buradan harekete geçen birliklerce tekrar Nazilerden arındırılmaya çalışılmıştır. Bu dönemde Almanlardan kaçan Fransız ve Britanyalı askerler Dover’in Beyaz Falezleri’ne sığınmışlardır. Özellikle Dunkirk çıkarması söz konusu falezlerin maksimum düzeyde yararlanıldığı bir mekan olmuştur. Ayrıca Britanya topraklarının Avrupa’ya en yakın olduğu noktalardan biri olan Dover’in Beyaz Falezleri, bu anlamda da tarih süresince Fransa ile yaşanan savaşlarda ciddi bir öneme sahip olmuştur. Söz konusu yapı, 1980’li yıllarla beraber oldukça etkileyici bir turist trafiğine sahip olmaya başlamıştır. 1999 yılında bölgeye bir ziyaretçi merkezi inşa edilerek turistlerin daha elverişli şartlarda bölgeye erişmesi amaçlanmıştır.

Söz konusu yapıda canlı çeşitliliği de bulunmaktadır. Çok fazla olmasa da hatırı sayılır bir karabacak nüfusu olduğunu söyleyebiliriz. Jeolojisi incelendiğinde Dover’in Beyaz Falezleri, Türkiye’nin Denizli ilinde bulunan Pamukkale’yi andırmaktadır. Her iki oluşum da kalkerlerden meydana gelmiş ve beyaz görüntüsü sebebiyle bölgede yaşayanları ve de turistleri etkilemiştir. Bu anlamda Dover’in Beyaz Falezleri’ne İngiltere’nin Pamukkale’si desek yanlış olmaz. Ancak bu yapı, Pamukkale’den çok daha büyük bir şöhrete sahip olması sebebiyle daha yüksek bir ziyaretçi trafiğine sahiptir. Bölgeye Londra üzerinden araçla ulaşmanız mümkündür. Londra’ya 3 saat mesafede bulunan Dover’in Beyaz Falezleri, gidip görülmesi gereken doğa harikaları arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.