Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Reşo Yakıtı Nedir ?

0 5.165

Güvenle taşınabilir, pratik , güvenilir,ekonomik ısınma sorunu günümüzün en büyük sorunlarından biriyken, son yılların gelişen kimya biliminin en pratik ürünlerinden biridir Reşo yakıtı.Piyasada iki farklı alkol türünden geliştirilerek elde edilen reşo yakıtı olarak bulunmaktadır.Metanol veya etanolun jel hale getirilmesiyle elde edilen jölemsi kıvamda bir kimyasaldır reşo yakıtı.Metil alkolden elde edilen reşo yakıtı daha ekonomik olmasına karşın metil alkolün zararlı olmasından ötürü ciddi güvenlik tedbirleri altında kullanılmayı ve korunmayı gerektirmektedir.Özellikle yenildiğinde ağır ölümcül tehlikeler taşımaktadır.Son yıllardaki sahte rakıya bağlı ölümlerin de asıl faili olan metil alkol oldukça tehlikeli bir kimyasaldır,bu yüzden gıda maddelerinin üretiminde kullanılması yasaktır.Daha çok sanayide çözücü, antifiriz,uçak yakıtı olarak kullanılır.Etanolden yapılan reşo yakıtı ise metil alkolden elde edilenin aksine zehirsiz ve bu nedenle de daha güvenilir daha kullanışlıdır.

6355_8818856919070

Reşo yakıtı bu ismini özellikle kullanıldığı mutfak ürünlerinin genel adı olan reşo adlı ekipmandan alır. Gıda sektöründe çoğunlukla benmari yöntemiyle ısıtılan gıdaların ıstılmasında kullanımıyla öne çıkmıştır.Ancak yakıtın pratik taşınabilir ekonomik ve güvenli kullanım özellikleri nedeniyle hemen hemen her alanda kullanıldığı görülür. Dağcı, avcı ve kampçıların ısıtma ve ısınma ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılır. Askeri birliklerde, açık arazide askeri personelin ısınması ve konserve ısıtmak için kullanılır. Çay, kahve, çorba gibi içeceklerin ısıtılmasında ve sıcak tutulmasında kullanılır. Otel, restoran, bar, cafe gibi yerlerde servis edilen yiyecekleri sıcak tutmak için benmari ve reşo kaplarında kullanılır. Evlerde ve piknik alanlarında barbekü veya mangal kömürü tutuşturmada kullanılır.

Genel olarak oldukça kolay ve güvenilir bir şekilde kullanılmasına karşın kullanılırken dikkat edilmesi geren birçok yön vardır.İlk olarak reşo yakıtının renk vermeyen ve parlamayan ateşi nedeniyle söndürülmesinde ciddi kontrol şarttır.Reşo yakıtı sadece havayla teması kesilerek söndürülür.Su veya toprak dökerek söndürülmesi güvenilir değildir.Ayrıca reşo yakıtı yanarken üzerine ekleme yapılmaz.zira tıpkı yüksek parlama özelliği olan yakıtlar gibi patlama tehlikesi ortaya çıkar.

Reşo Yakıtının Avantajları

Diğer fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında reşo yakıtı oldukça ekonomiktir. 185 gram teneke kutularda teneke kutunun ağız çapına göre, 3 – 3.5 saat yanmaktadır. Dar ağızlı kutuların yanma süresi ise 3.5 saattir.Küçük atölye ve laboratuarlarda lokal olarak üretimi mümkündür. Taşınması ve depolanması güvenli bir yakıttır. Üretimin tamamıyla yerli olabilmesi sebebiyle ithal bağımlılığı ortadan kaldırır.Hava kirliğine , fosil yakıtlara oranla daha az yol açar, bu yönüyle çevre dostu bir kimyasal olarak bilinir.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chafing_fuel
http://tr.wikipedia.org/wiki/Metanol
http://tr.wikipedia.org/wiki/Etanol

Yazar:Erdal Uğur

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.