Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rusya’dan “Bombaların Babası”

0 407

5963_foab.jpgGeçtiğimiz günlerde Rusya dünyanın nükleer olmayan en büyük bombasını yaptığını duyurdu. İsim olarak da “Bombaların Babası” ifadesi kullanıldı. Bu isim daha çok Amerika’nın geliştirdiği “Bombaların Anası” ismine karşı bir isim olarak seçildiği aşikar.

Amerika’nın geliştirdiği “Bombaların Anası” C-130 kargo ucağıyla taşnıyor ve 8 ton yüksek patlayıcı maddelerden oluşuyor. Patlama gerçekleştiğinde 11 tonluk TNT patlayıcılarına eşdeğer bir güç açığa çıkıyor. Bu muazzam güç uzun zamandır dünyanın en büyük bombası olarak biliniyordu.

Ancak Rusya’nın geliştirdiği “Bombaların Babası” isimli bomba şu anda dünyanın en güçlü bombası ünvanını elegeçirmiş durumda. Tu-160 Stratejik Bomba uçağı ile taşınıyor ve 7.8 ton yüksek patlayıcı içermekte. Bomba patladığı zaman 44 tonluk TNT patlayıcısına eş bir güç açığa çıkmakta. Bu değer Amerika’nın bombasından 4 kat daha büyük bir güç. Bombanın bu denli bir güç oluşturmasındaki en büyük etken çalışma prensibi. Bomba patladığı zaman ortamdaki oksijeni vakumlayarak çok daha büyük bir güç elde ediyor. Bu vakumlama olayı patlama esnasında gerçekleşiyor. Açığa çok yüksek enerji çıktığından atılan bölgedeki tüm canlılar hayatlarını yitiriyor. Eğer patlamadan etkilenmemiş olsanız bile, ortamdaki oksijen bittiğinden ölmeniz kaçınılmaz bir son.

Bu bomba çevre dostu olarak da dikkatleri çekmekte. Nükleer bombalarda olduğu gibi radyasyon salınımı vb. bir yan etkisi bulunmamakta. Tabiki bombanın çevre dostu olması, onun bomba olmasını değiştirmiyor. Her bomba başta insanlık olmak üzere doğaya ve dünyaya büyük zararlar vermekte.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku