Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beyaz Rusya (Belarus)

0 228

OLYMPUS DIGITAL CAMERABeyaz Rusya “Belarus” ismiyle de bilinen, resmi adı da Belarus Cumhuriyeti olan, eski bir Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkesidir. Belarus, Avrupa’nın kuzeydoğu kısmında yer almaktadır. Devletin başkenti Minsk şehridir. Belarus’un komşuları ise, batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna ülkeleridir.

Beyaz Rusya, 1991 yılında, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası bağımsızlığını ilan etmiştir. Her geçen gün, liberal ekonomik sisteme ve kapital soslu dünya düzenine ayak uyduran Beyaz Rusya, Avrupa’da idam cezası uygulayan tek ülke özelliği ile de bilinmektedir. Beyaz Rusya halkının ataları, 6. ve 8. yüzyıllar arasında, bugünkü Ukrayna ve Polonya toprakları taraflarından gelen İslav kavimlerdir. Bu kavimler, şu anki Beyaz Rusya topraklarına yerleşmiştir. Ardından da, önceden bu topraklarda yaşamakta olan Fin – Ogur ve Baltık kökenli bir takım kavimleri zaman içinde slavlaştırmışlardır. Bu şekilde gerçekleşen asimilasyon politikası, sonuç vermiştir.

5825_belarus-rusya-elektrik-kesintisi-borc-fatura-avrupa-enerjiHer ne kadar tarihsel ve kültürel bir tabanı olmuşsa da, 19. yüzyıla kadar Beyaz Rusya olarak ayrıca bir ülke ve bu ülkeye bağlı bir yönetim bulunmamaktadır. Rusya Federasyonu, batı ülkeleri ile kendi ülkesi arasında, tampon görevi görebilecek olan Beyaz Rusya yönetimini kurmuştur. Bu sürecin ardından, dağılan SSCB sonrası, Beyaz Rusya bağımsızlığını ilan etmiştir. Günümüzde de Beyaz Rusya, Rusya Federasyonu’nun en yakın müttefiki durumundadır.

Beyaz Rusya’nın, her bir yanı çeşitli ülkelerin topraklarınca sarılı olması nedeniyle, herhangi bir denize kıyısı bulunmamaktadır. Toprakları geniş, bataklık arazileri ise oldukça fazladır. Beyaz Rusya’nın topraklarının, yaklaşık olarak %40’lık bir bölümünde ormanlık araziler olduğu tahmin edilmektedir. Beyaz Rusya, 11.000 adet göl ve çok sayıda bulunan dereleri ile, su kaynağı anlamında oldukça zengindir. Üç adet büyük çaplı nehir, Beyaz Rusya topraklarından geçmektedir. Bu nehirler Neman, Pripyat ve Dinyeper nehirleridir.

5825_belarusBeyaz Rusya’daki en yüksek zirve, 345 metre yüksekliğindeki Dzyarjınskaya Tepesi’dir. Beyaz Rusya’nın ortalama rakımı ise, 160 metrelik yüksekliktir. Kışları sert ve soğuk, yazları ise genel olarak serin ve nemlidir. Kışın ortalama sıcaklık -6 derece iken, yazın ise bu ortalama değer 18 dereceye çıkmaktadır.

Demografik anlamda incelendiğinde, Beyaz Rusya’nın toplam nüfusun yaklaşık %82’si, etnik Beyaz Ruslar’dan oluşmaktadır. Geri kalan nüfusu ise Ruslar, Polonyalılar ve Ukraynalılar oluşturmaktadır. Beyaz Rusya’da kullanılan iki adet resmi dil vardır. Bu diller, Rusça ve Beyaz Rusça’dır. Beyaz Rusya nüfusu yaklaşık 10 milyon kişiden oluşmaktadır. Toplam nüfusun yaklaşık %72’lik kısmı, kentsel alanlarda hayatlarını devam ettirmektedirler. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Minsk’te ise nüfus, yaklaşık olarak 2 milyondur.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Beyaz_Rusya

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.