Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saccharomyces Cerevisiae Nedir?

0 1.932

Bira veya fırın mayası olarak da bilinen S. Cerevisiae, besinlerle doludur, bağırsak sağlığı, cilt sağlığı ve yara iyileşmesi için umut verici bir probiyotiktir. Saccharomyces Cerevisiae, genellikle bira veya fırın mayası olarak adlandırılan mayadır. Bu mikroorganizma, eski zamanlardan beri şarap yapımı, fırınlama ve bira yapımında etkili olmuştur. Beslenme mayası olarak bilinen ticari ürün, etkisiz hale getirilmiş S. Cerevisiae içermektedir. Bu ürün protein, lif ve B vitaminleri, özellikle folat bakımından zengindir. S. Cerevisiae hayvan beslenmesinde yaygın olarak kullanılan bir veterinerlik probiyotiktir. S. Cerevisiae’nin birçok suşunun insanlarda probiyotik potansiyeli olmasına rağmen, sadece ilgili S. boulardii günümüzde bir insan probiyotik olarak kullanım için lisanslanmıştır.

Folat Kaynağı

S. Cerevisiae bir olduğu zengin diyet kaynak folattır. Ayrıca S. Cerevisiae’nin çavdar unu-su karışımlarının folat içeriğini arttırdığı gösterilmiştir.

S. Cerevisiae’nin Potansiyel Faydaları

Saccharomyces Cerevisiae Nedir?S. Cerevisiae probiyotik takviyeleri, tıbbi kullanım için FDA tarafından onaylanmamıştır. S. Cerevisiae almadan önce uzman bir doktorla görüşülmelidir. S. Cerevisiae’nin potansiyel faydaları bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
1) Bağırsak sağlığı
Canlı veya ısı ile öldürülen S. Cerevisiae suşu ile oral tedavi, bakteriyel translokasyonu önlemiş, bağırsak bariyerinin bütünlüğünü korumuş ve bağırsak tıkanıklığı olan farelerde bağışıklığı uyarmıştır. S. Cerevisiae bir hücre çalışmasında epitelyal bariyer fonksiyonunu güçlendirmiştir.
IBS: Bir klinik çalışmada S. Cerevisiae, irritabl bağırsak sendromu ( IBS ) olan hastalarda karın ağrısını ve rahatsızlığını azaltmıştır. Ancak başka bir çalışmada S. Cerevisiae’nin IBS semptomları ve refahı üzerinde hiçbir yararlı etkisi olmamıştır. Ancak, kabızlık ile alt grupta bazı etkileri olduğu görülmüştür.
İBH: S. Cerevisiae akut ülseratif kolitli farelerde semptomları iyileştirmiştir. S. Cerevisiae, farelerde inflamasyonu azaltmış, bariyer fonksiyonunu geri kazanmış ve koliti inhibe etmiştir.
2) Cilt sağlığı
S. Cerevisiae özütü (SCE), oksidatif stresi azalttığı ve cilt koşullarını iyileştirdiği kozmetiklerde kullanılmaktadır. Gönüllülerde cildin nemini ve cildin mikrotelifliğini arttırdığı gösterilmiştir.
3) Yara iyileşmesi
S. Cerevisiae’den suda çözünmeyen bir glukan ile topikal tedavi, insanlarda venöz ülser iyileşmesini arttırmıştır. 15 yılı aşkın bir süredir iyileşmeyen ülseri olan bir hastada bu tedavi ülser bölgesinde % 67,8 oranında azalmaya neden olmuştur.
4) Fitat bozunumu
Fitik asit (fitat) birçok tahıl taneleri, yağlı tohumlar, baklagiller, unlar ve branslarda bulunmaktadır. Demir, çinko, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerle çözünmeyen kompleksler oluştumaktadır ve biyo yararlanımlarını azaltmaktadır. İnsanlar fitat kompleks yıkımı için enzimlere sahip değildirler. Fitatın parçalanmasıyla S. Cerevisiae demir, çinko, magnezyum ve fosforun emilimini artırmaktadır.
5) Mikotoksin bozulması
Tarım ürünleri, gıda ve hayvan yemleri, mantarların ürettiği spesifik toksinler olan mikotoksinler ile kirlenmektedir. Bu toksinler insanlarda ve hayvanlarda çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Çalışmalar S. Cerevisiae fermantasyonunun mikotoksinleri bozabileceğini bildirmektedir. Ayrıca, S. Cerevisiae mikotoksinleri bağlama yeteneğine de sahiptir. S. Cerevisiae, kontamine mısır ile beslenen farelerde kilo alımını ve aflatoksinin genotoksisitesini azaltmıştır.
6) Enfeksiyonlar
S. Cerevisiae oral olarak uygulandığında, sağlıklı gönüllülerin bağırsağını kolonize etmiştir. S. Cerevisiae’nin vajinal uygulaması, Candida’nın klerensini hızlandırarak vajinal kandidiyazın seyrini olumlu yönde etkilemiştir. S. Cerevisiae ile tedavi, tifo ateşi olan ( Salmonella enterica Typhimurium’un neden olduğu) farelerde proenflamatuar sitokinleri azaltmış, kilo kaybını ve hayatta kalma oranını arttırmıştır. S. Cerevisiae beta-glukan, domuz gribi virüsünün (SIV) neden olduğu pnömonili domuzlarda mikroskopik akciğer lezyonlarını ve virüs replikasyon oranını azaltmıştır. S. Cerevisiae takviyesi antikor titrelerini ve lökosit sayısını arttırmış ve Trypanosoma brucei ile enfekte olmuş sıçanlarda paraziteminin azalmasına neden olmuştur.
7) Diş sağlığı
S. Cerevisiae, monoterapi veya adjuvan olarak, doku onarım sürecini hızlandırmış ve sıçanlarda   periodontitis iyileştirmiştir.
8) Hamilelik
Preeklampsi, gebelik komplikasyonları ile sonuçlanan bozulmuş bir antioksidan savunma ileSaccharomyces Cerevisiae Nedir? ilişkilidir. S. Cerevisiae, kırmızı kan hücrelerinde nitrik oksit radikallerini atmış, oksidatif stresi azaltmış ve preeklamptik bir göbek kordonundan kandaki stres durumunu hafifletmiştir.
9) Mukozit
Gastrointestinal mukozit, kanser tedavisinin önemli ve ciddi bir yan etkisidir. S. Cerevisiae,
oksidatif stresi azaltmış, kilo kaybını ve bağırsak lezyonlarını engellemiş ve mukozitli farelerde mukozal bariyerin bütünlüğünü korumuştur.

Güvenlik ve Etkileşimler

S. Cerevisiae dünya çapında günlük olarak tüketilmektedir. Genelde güvenli olmasına rağmen, nadir durumlarda S. Cerevisiae enfeksiyonlara ve alerjik yanıtlara neden olmaktadır. Anti- S. Cerevisiae antikorları (ASCA), tip 1 diyabet, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı ve diğerleri dâhil olmak üzere bağırsak geçirgenliğinin arttığı birçok otoimmün hastalıkta bulunmuştur. Ayrıca Obezitede yüksek ASCA da bulunmuştur. Olumsuz etkilerden veya beklenmedik etkileşimlerden kaçınmak için, herhangi bir yeni probiyotik takviyeye alınmadan önce muhakkak uzman bir doktorla görüşülmelidir.

Kaynakça:
longdom.org
intechopen.com
wiley.com
aem.asm.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku