Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fındık Yağının Kullanım Alanları

0 561

Fındık yağı çoğu bitkisel yağlara göre biraz daha koyu açık altın renginde, güçlü ve fındığımsı bir aromaya sahiptir. Kavrulmuş fındıklardan elde edilen yağ biraz daha koyudur. Kuvvetli aroması olan bu yağın yemek pişirme, cilt bakımında kullanımı ve tıbbi özellikleri bulunmaktadır.

8506_hazelnutFındık pek çok besin ögesini içinde barındırmaktadır. Fındık sadece yemek pişirmek için kullanılmaz aynı zamanda müthiş bir cilt bakım malzemesidir. Fındık yağı “soğuk presleme” yöntemi denilen bir yöntemle elde edilmektedir. Fındık Türkiye, Avrupa, İran ve Kafkasya’ da yetiştirilen çok değerli bir üründür. Türkiye, dünya üretiminin yaklaşık %75′ i ile ana üreticidir. Ayrıca ticari amaçlar ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon ve Washington isimli iki kuzey eyaletinde ve Kanada‘nın bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Aşağıda fındık yağının bazı önemli kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

-Salata Sosu ve Yemek Pişirme:

8506_saladGüçlü aroması ile balık ve kümes hayvanlarından yapılan yemeklerin lezzetini arttıran zengin aromalı bir yağdır. Ayrıca fırınlanması gereken yemeklere de eklenebilir. Salata sosu olarak kullanıldığında sıkıcı bir salatayı lezzetli bir salataya dönüştürür. Salata sosu için popüler bir malzeme olan fındık yağı Fransa ve pek çok Avrupa ülkesinin favorisidir. Bu muhteşem yağı biraz peynir ile birlikte makarnalarda ya da ızgara tavuk, balık ve etlerde de kullanabilirsiniz. Bu sadece yemeklerinize lezzet katmakla kalmayıp aynı zamanda pek çok sağlık faydaları bulunmaktadır. Yaklaşık 220°C kaynama noktasına sahip olan bu yağ doymuş yağlar bakımından da zengindir. Bu yağ kızartmalar için uygun değildir.

-Cilde Uygulama:

8506_hazelnutsBu yağ mükemmel bir yumuşatıcı ve nemlendirici olan linoleik asit gibi esansiyel yağ asitlerini yüksek bir miktarda içermektedir. Hafif olduğundan cilt tarafından kolayca emilir ve cilt bakım ürünlerinde özellikle kullanılmaktadır. Sıkılaştırıcı ve antibakteriyel özellikleri gözenekleri küçültür ve yok eder, aşırı sebum ve akneyi kontrol eder. Aynı zamanda cildin elastikiyetini sağlar.

Hücre yenilenmesi ve kılcal damarların güçlendirilmesine yardımcı gençleştirici özelliklere sahip olan bu yağ vücut masajları için mükemmel bir yağdır. Düzenli uygulama serbest radikalleri kontrol eder, cildi yumuşatır ve kırışıkların oluşumunu geciktirir. Aromaterapi yağı olarak kullanılmak isterseniz, müthiş bir taşıyıcı yağ görevi görür. Fındık yağı kremler, temizleme losyonları, masaj yağları, sabunlar ve bir çok cilt bakım ürünlerinin içinde kullanılmaktadır.

-Sağlık Faydaları:

Bir fındık %60-70 oranında yağ içermektedir ayrıca linoleik asit, esansiyel proteinler, B1-B2-B6 vitaminleri, karbonhidratlar ve beta siteroller içermektedir. Bu besin ögelerinin çoğu uygun kan oluşumu ve çocukların fizyolojik gelişimi için gereklidir. Fındık yağının bu faydalarından yararlanmak için günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/hazelnut-oil.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku