Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Safra Taşlarını Tedavi Etmek İçin Doğal Çözümler

0 490

Safra kesesi taşları, safra kesesinde oluşan sert birikintilerdir ve iki türü vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:
• En yaygın olan ve aşırı kolesterolden oluşan kolesterol safra taşları
• Aşırı bilirubinden oluşan pigment safra taşları
Cerrahi, safra kesesi taşları için yaygın bir tedavi yöntemidir, ancak bunları doğal ilaçlarla tedavi etmek mümkündür. Bu makalede safra kesesi taşları için doğal ilaçlar ve bu durumu önlemeye yardımcı olacak ipuçları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Safra Kesesi Taşları Ameliyatsız Nasıl Tedavi Edilir?

Safra taşları, karnın sağ üst kısmında keskin, şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Bu ağrı sırta ve kürek kemiğine kadar yayılmaktadır. Diğer semptomlar mide bulantısı, kusma, açık renkli veya gri dışkı ve ishaldir. Safra taşlarını kendi başına tedavi etmeye çalışmadan önce tıbbi yardım alınmalıdır, çünkü doğru teşhis almaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca tüm tedavi seçenekleri hakkında tavsiyelerde bulunabilmektedirler. Gözlerde sararma, ateş veya titreme varsa ve şiddetli karın ağrısı varsa, derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Safra Kesesi Temizliği

Safra kesesi taşlarının oluşmasının birkaç nedeni vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Karaciğer çözebileceğinden daha fazla safra salgılayabilmektedir
• Vücutta bilirubin adı verilen ve çözülemeyen fazla pigment olabilmektedir.
• Safra kesesi tamamen veya gerektiği kadar boşalmayabilmektedir.
Bazı iddialar safra kesesi temizliği veya yıkaması safra kesesi taşlarının parçalanmasına ve safra kesesinin boşaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, bu iddiaları kanıtlayacak hiçbir bilimsel bulgu bulunmamaktadır. Yine de, bazı kişiler iki veya daha fazla gün boyunca zeytinyağı, meyve suyu ve şifalı otların bir kombinasyonunu tüketmektedirler. Bu süre zarfında, yağ karışımından başka bir şey tüketmemeleri gerekmektedir. Standart bir karışım veya tarif yoktur ve bu karışım şeker hastaları veya düşük kan şekeri yaşayanlar için tehlikeli olabilmektedir. Bir çalışma zeytinyağı ve ay çiçek yağının safra taşları üzerindeki rolüne bakmıştır. Araştırmacılar, zeytinyağının safra tüketimini etkilediğini ancak safra taşlarını etkilemediğini bulmuşlardır. Herhangi bir temizliğe başlamadan önce doktorla görüşülmelidir ve tüm kişiler için güvenli olmayabilmektedir.

Safra Taşlarını Tedavi Etmek İçin Doğal ÇözümlerElma Suyu

Bazı kişiler safra taşlarını tedavi etmek için elma suyu kullanmaktadırlar. Bunun nedeni, elma suyunun safra taşlarını yumuşattığına ve taşları atmaya yardımcı olabileceğine inanmalarıdır.Bu iddia, bir 1999’da yayınlanan belge, elma suyu kullanımıyla safra taşlarını başarıyla geçen bir kadının anekdotsal bir anlatımını detaylandırmaktadır. Ancak bu iddiayı destekleyen hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Kişide şeker hastalığı, hipoglisemi, mide ülseri ve diğer rahatsızlıklar varsa, bol miktarda meyve suyu içmek kişi için sağlıklı olmayabilmektedir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi (ACV), genellikle temizliğe dahil edilen popüler bir sağlık takviyesidir. ACV’nin kan şekeri üzerinde olumlu etkileri olsa da safra taşı tedavisi için ACV kullanımını destekleyen hiçbir çalışma yoktur. Temizlemelerin gerekli veya etkili olduğuna dair çok az kanıt vardır.

Yoga

Yoganın safra kesesi taşlarını doğal olarak geçmesine yardımcı olabileceğine dair bazı iddialar vardır. Bir çalışmada, diyabetli kişilerde lipit profilini iyileştirmek için yoganın iyi geldiği bulunmuştur. Diğer çalışma araştırmacıları, kolesterol safra taşı olan kişilere bakmışlardır ve bu tür safra kesesi taşlarına sahip kişilerin anormal lipid profillerine sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Ancak araştırmacılar, bu anormal seviyeler ile safra kesesi taşlarının varlığı arasında bir bağlantı bulamamışlardır. Yoga, safra kesesi taşlarıyla ilişkili bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilirken, safra taşlarının tedavisinde yoganın kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Devedikeni

Deve dikeni veya Silybum marianum, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarını tedavi etmeke yardımcı olabilmektedir. Her iki organı da uyardığı düşünülmektedir, ancak araştırmacılar devedikeni ağacının safra taşlarının tedavisi için faydalarına özel olarak bakmamışlardır. Deve dikeni, takviye olarak hap şeklinde mevcuttur. Devedikeni kullanmadan önce, özellikle şeker hastalığı varsa doktorla görüşülmelidir. Çünkü deve dikeni, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürebilmektedir ayrıca bu bitkiye alerjik olmak da mümkündür.

Enginar

Enginar safra kesesi işlevi için faydalı olduğu bulunmuştur. Safrayı uyarmaya yardımcı olmaktadır ve ayrıca karaciğer için de faydalıdır. Enginarın safra kesesi taşlarının tedavisi üzerindeki etkisine hiçbir çalışmaya bakılmamıştır. Enginar buharda pişirilebilmekte, salamura edilebilmekte veya ızgara yapılabilmektedir. Enginar yemenin hiçbir zararı yoktur. Hap şeklinde veya ek olarak satılan enginar, ancak doktorla konuştuktan sonra alınmalıdır.

Altın Para Otu

Geleneksel Çin Tıbbında altın sikke çimen veya Lysimachiae herba, safra kesesi taşlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Safra taşı oluşumunun azalmasıyla bağlantılıdır. Bazı kişiler, taşları yumuşatmaya yardımcı olmak için safra taşı temizliğine başlamadan önce altın madeni ot almayı önermektedir.

Hint Yağı

Hint yağı paketleri başka bir halk ilacıdır ve bazı kişiler safra kesesi temizliği yerine bu yöntemi kullanmayı seçmektedirler. Sıcak bezler, daha sonra karna yerleştirilen hint yağı ile meşe haline getirilmektedir. Paketlerin ağrıyı hafifletmesi ve safra taşları tedavisine yardımcı olması gerekmektedir. Bu tedavinin etkili olduğu iddialarını destekleyen hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Safra Taşlarını Tedavi Etmek İçin Doğal ÇözümlerAkupunktur

Akupunktur, spazmları azaltarak, safra akışını kolaylaştırarak ve düzgün işlevi yeniden sağlayarak ağrının bir kısmını safra kesesi taşlarından gidermeye yardımcı olmaktadır. Akupunkturun safra kesesi taşlarını tedavi ettiği bildirilmiştir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 60 katılımcıyla gerçekleşen, küçük bir çalışma akupunkturun kolesistit üzerindeki etkilerine bakmak için yapılmıştır. Kolesistit, safra kesesinin iltihaplanmasıdır ve akupunkturun semptomları hafiflettiği ve safra kesesinin hacmini azalttığı bulunmuştur. Safra taşı tedavisinde akupunkturun faydalarına özellikle bakmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Akupunktur nispeten güvenlidir. Bir akupunktur uzmanı seçerken, lisanslı bir akupunktur uzmanı bulunmalı ve yeni, tek kullanımlık iğneler kullandıklarından emin olunmalıdır. Pek çok şehirde ayrıca toplum akupunktur merkezleri vardır. Akupunktur özel bir ortam yerine başka kişilerle bir odada yapmaktadır. Toplum akupunkturunun maliyeti genellikle özel akupunkturdan çok daha uygundur.

Safra Kesesi Taşları İçin Diğer Tedaviler

Safra kesesi taşlarını tedavi etmek için genellikle ilaçlar ve ameliyat kullanılmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

İlaç Tedavisi

Daha küçük safra taşlarını çözmek için genellikle iki safra asidi reçete edilmektedir ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Ursodeoksikolik asit
• Kenodeoksikolik asit
1989’dan eski bir çalışmada, Ursodeoksikolik asit, çok düşük kalorili diyetleri takiben obez insanlarda safra taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Safra asitlerinin safra taşlarını tedavi etmesi iki yıla kadar sürebilmektedir. Kişi ilacı almayı bıraktığında safra taşları yeniden oluşabilmektedir.

Ameliyat

Safra kesesi taşları için genellikle önerilen tedavi ameliyattır. Kolesistektomi olarak bilinen cerrahi, safra kesesinin çıkarılmasını içermektedir, bu nedenle safra taşları bu tedaviden sonra tekrar oluşmamaktadır. Hayatta kalmak için safra kesesine ihtiyaç yoktur ve çoğu kişide vücut, safra kesesi kaybını minimal yan etkilerle telafi edebilmektedir.

Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin İpuçları

Safra taşları en yaygın nedenler bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Kadınlar
• 40 yaş ve üstü kişiler
• Diyabetli kişiler
• Obez kişiler
• Hamile kadınlar
• Hormonal ilaçlar alan kişiler
• Yüksek yağlı diyetler yiyen kişiler
Ayrıca genetik, diyet ve yaşam tarzı faktörlerinin bir kombinasyonu muhtemelen safra taşı oluşumunun nedenidir.

Safra Taşlarını Tedavi Etmek İçin Doğal ÇözümlerDiyet

Bir 2006 çalışması fazla meyve ve sebze yiyen kadınların az meyve ve sebze yiyen kadınlardan daha safra kesesi ameliyatı olmak için daha düşük risk taşıdığı bildirilmiştir. Çeşitli sebze ve sebzelerin yer aldığı bir diyet, safra kesesi sağlığını desteklemek ve safra taşı oluşum riskini azaltmak için faydalıdır ve ayrıca ideal kiloda olmakta önemlidir. Bazı yiyecekler safra kesesini ağırlaştırmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Yumurta
• Rafine şeker
• Çok fazla doymuş yağ içeren yiyecekler
• Gıda alerjenleri

Ağırlık Yönetimi

Obezite, safra taşı geliştirme riskinizi artırmaktadır. Kilo vermek, safra kesesi taşlarını önlemenin önemli bir parçası olabilmektedir, ancak kilo verme şekli önemlidir. Kilo vermek için çok düşük kalorili bir diyet uygulamak aslında safra taşı riskini artırabilmektedir. 2013 çalışmasında, katılımcılar bir yıllık ticari kilo verme programı uygulamışlardır. Program sırasında, bir grup katılımcı 6-10 hafta boyunca çok düşük kalorili diyet (500 kcal/gün) ve diğer grup, üç ay boyunca düşük kalorili diyet (1200-1500 kcal/gün) uygulamıştır. Çok düşük kalorili diyeti izleyen grubun, diğer gruba göre hastanede yatma veya ameliyat gerektiren safra kesesi taşları geliştirme olasılığı üç kat daha yüksek olmuştur.
Safra kesesi taşları için doğal tedavilerin etkinliği konusunda çok az araştırma vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan şifalı bitkiler veya takviyeler, Gıda ve İlaç Dairesi tarafından kalite veya saflık açısından izlenmemektedir. Herhangi bir ürün dikkatlice araştırılmalı, doktorla konuşulmalı ve seçim yapılmalıdır. Doktor ameliyat önerdiyse, önce deneyebilecek diğer seçenekler hakkında açık bir görüşme yapılmalıdır.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19803550
doi.org/10.2337/diacare.27.1.281
mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/dxc-20231395
en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-SJKX200302018.htm

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.