Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Avrupa Şehri: Strasbourg

0 403

Bir Avrupa Şehri: StrasbourgStrazburg

ya da resmi şekliyle Strasbourg, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Fransa’nın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yer, ülkenin stratejik olarak kabul edilen kentlerinden biridir. Hukuki statüsü şehir olan Strasbourg, Avrupa’nın en önemli siyasi merkezlerindendir. Gerek Avrupa Birliği gerekse de Fransa için hizmet veren çok önemli bir şehir olan Strasbourg, özellikle de sınırları dahilinde yer alan Avrupa Birliği Parlamentosu ile dikkat çeker. Bu anlamda siyasi, kültürel ve de akademik olarak son derece önemli bir şehir olan Strasbourg, birçok Avrupa şehrinden ayrılır. Lokasyon olarak Almanya ile son derece yakın bir yerde bulunan Strasbourg, bu anlamda Almanya ile Fransa arasında yer alan sınırdaki bir ”köprü” görevini görür. Fransa Almanya sınırında olması sebebiyle, her iki millete mensup insanın da ağırlıklı olarak yaşadığı şehir, bu anlamda oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Sadece siyasi anlamda önemi haiz olmayan şehir, aynı zamanda sınırları içinde bulunan eşsiz mimariye sahip yapılarla da dikkat çeker. Bu da bölgeye gelen turistlerin sayısında her geçen gün artış yaşandığı anlamına gelir. Eğer yolunuz bir gün bir şekilde bu şehre düşerse bu durumda Merkez İstasyonu, Strasbourg Katedrali, Eskişehir, Ponts Couberts, Palais Rohan, Petite France, Palais du Rhin, Hotel Britan ve Avrupa Parlamentosu kesinlikle gezip görmeniz gereken başlıca yerler arasında bulunur.

Avrupa’nın en köklü ülkelerinden biri olan Fransa’nın Grand Est olarak bilinen doğu bölgesi sınırlarında yer alan Strasbourg, ülkenin en güzel şehirleri arasında kabul edilir. Her yıl birçok Fransız ve de bölgede yaşayan Avrupa Birliği vatandaşları bu şehri ziyarete gelir. Bu anlamda uluslararası olarak çok yoğun bir yolcu trafiğine de sahip olmaya başlayan Strasbourg, siyasi açıdan sahip olduğu kimliği, bir anlamda turizm alanında da yakalamaya çok yaklaşmıştır. Bu durum zaman içersinde kendisini daha da belirgin bir şekilde hissettirecektir. Strasbourg’un kendi sınırları dahilinde yer alan 6 kantonu bulunur. Nüfusu açısından ülkenin en kayda değer coğrafyalarından biri haline gelmiş olan Strasbourg, oldukça pahalı bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkar.

Bir Avrupa Şehri: StrasbourgBu yerin sınırları dahilinde yerleşik olarak ikamet eden insan sayısı yaklaşık 774 bin civarındadır. Bu sayı tabii ki, şehrin dahil olduğu metro alanını da kapsar. Yoksa bu kentin salt sınırları nazara alınırsa, 277 bin civarında bir nüfusa ev sahipliği yapar. Strasbourg sahip olduğu nüfus ile, ülke genelinde ilk 7 içinde yer alır. Aslında başka bir ifade ile bu kent 7’nci sıradadır. Strasbourg, Avrupa Parlamentosu (Avrupa Birliği’ne ait olan), kurum nazara alınırsa, aslında bütün kıtanın en önemli yerleşim yerlerindendir. Resmi olarak bu kurumun evi statüsüne sahip şehir, bu anlamda Avrupa Birliği için çok sıradışı bir yerdir.

Avrupa Birliği’nin stratejik kararlarının alındığı bu yer, tarih boyunca Almanya ve de Fransa için her zaman önemli bir kent olmayı başarmıştır. Bu yüzden Avrupa Birliği’nin en önemli kurumlarından olan Parlamento da bu kentte bulunur. Strasbourg’a ulaşmak isterseniz oldukça basit bir rotanız bulunur. İstanbul’dan bölgede tarifeli uçuşlara sahip olan Türk Hava Yolları, en önemli şirketler arasında yer alır. Ortalama seyahat süresi ise 2 saat 50dk civarındadır. Bu durum tercih edilecek rotaya göre değişiklik gösterebilir. Seyahatiniz öncesinde pasaportunuz umuma mahsus ise, geçerli bir Schengen vizesine sahip olmalısınız.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku