Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sahiplerini Öldüren Top 10 Egzotik Evcil Hayvan

0 1.023

Hiç egzotik bir evcil hayvan sahibi olmayı hayal ettiniz mi? Bazı insanlar vahşi hayvanları onlara eşlik ederek bu fanteziyi yaşadılar. Size, gezegendeki en garip evcil hayvanlardan bazılarını içeren, rahatsız edici garip yaşanmış hikayeler anlattık. Ancak tuhaf ve kaçık, uyanık dünyadaki kabuslara yol açabilir. Ne yazık ki, sıradışı bir yaratığın arkasında dolaşmayı hayal ettiyseniz, bu liste, bu sevilen arkadaşların ölümcül hale geldiği zamanları 10 kez ortaya koyuyor.

10 Cassowary Kuşu

Dünyanın en tehlikeli kuşu, hem koşucu devekuşu hem de deve kuşunu her ikisini de kazanmak için ortaya çıktı. Bir cassowary bir insan kadar uzun olsa da, asıl tehdit yere daha yakındır. Kuş, gülünç derecede güçlü bacaklarının ucundaki pençeler için 10 santimetre (4 inç) uzunluğunda kılıçlara sahiptir.Cassowary’nin bir tekmesi, hem kör kuvvet travması hem de kan kaybıyla sizi öldürebilir.Doğal olarak, bazen egzotik hayvan koleksiyonerlerince evcil hayvan olarak aranırlar. Florida’da, 75 yaşındaki bir adam, 2019’da biri ona saldırana kadar bu kuşların üremekteydi. Yetkililere göre kazayla yere düştü ve kuş ona vurdu. Adam muhtemelen toprağa çarptığı andan itibaren mahvoldu çünkü bir cassowary saatte 50 kilometreye kadar koşabiliyordu ve uçamadan olmasına rağmen havaya 2.1 metre (7 ft) atlayabiliyordu. ilk defa bir cassowary saldırısı manşetlere girdi. 2012 yılında bir adam bir cassowary tarafından kovalandı ve Avustralya’da bir su havuzunun üstündeki bir uçurumun köşesine sıkıştırıldı. Kuş daha sonra onu arkadan tekmeledi, setin aşağıya inmesini sağladı. Hayatta kaldı, ama çürükleri ve yırtık bir gömleği vardı. Yakınlarda olmak dışında cassowary’i üzecek bir şey yapmamıştı ama yine de saldırmaya karar verdi.

9. Bir Kırmızı Geyik ve Elk Melezi

Avustralya’daki çiftliğinde Paul McDonald, bir kızıl geyik ve bir geyik melezi tarafından öldürüldü (diğer adıyla bir wapiti). Ailesi normalde doksan bir hayvanı 2019’da Paul’a saldırmadan önce yıllarca saklamıştı. Ani ruh hali değişimindeki belirleyici faktörün nedeninin çiftleşme mevsimi olduğu ortaya çıktı. Hayvanın hormonları harekete geçti. Kızıl geyik türü geyikleri yılın 10 ayı boyunca sosyal hayvanlar olarak yaşar, ancak iki ay boyunca, daha fazla saldırganlık ve diğer cinsel davranışlar sergiledikleri bir “kızgınlık” dönemine girerler. Vahşi geyik popülasyonları üzerine yapılan araştırmalara göre testosterondaki değişiklikleri şiddetle bağlantılıdır.Dolayısıyla, hem hadım etme hem de sosyal izolasyon, çiftleşme mevsiminde hayvanlarda tehlikeli patlamaların önlenmesinde yararlıdır. Ne yazık ki, bu hayvan diğer geyiklerden göreceli olarak izole edilmesine rağmen beklenmedik bir şekilde şiddetli bir hal aldı. Bir sabah, Paul, karısı ve oğlu, hayvanın saldırısı sırasında hayvanın bölgesinden gelen bir kargaşayı duyduğunda melezi kahvaltısı için beslemeye gitmişti. Karısı müdahale etmeye çalıştı, ama hayvan tarafından yaralandı. Oğlu yardım almaya gitti. Sağlık görevlileri ve polis geldikten sonra, yaraları tedavi ettiler ve melezi vurdular. Paul yaralarından öldü, ama karısı hayatta kaldı. Bir hastaneye taşındı. Neyse ki birkaç ameliyattan sonra düzeldi.

8. Su Aygırı

2011 yılında, Marius Els adlı Güney Afrikalı bir adamın, Humphrey dediği evcil hayvan hipopotamı tarafından öldürüldüğü zaman başlıklar yapıldı. Els ve Humphrey medyada ve birlikte görünüşte dostça bağlarını gösteren videolarda birlikte göründüğü için ölüm dikkat çekiciydi. Els’in öldürüldüğü yılın başlarında YouTube’a “Evcil Hayvan Hippo’m: Aşk Humphrey’i” adlı bir video yüklendi. Humphrey’i bir selden yavru olarak kurtarmıştı. Yaklaşık altı yıl sonra, Humphrey defalarca ısırıp onu oyup Els’i öldürdü. İlk kez, 1,179 kilogramlık (2,600 lb) memeli Humphrey’nin öldürdüğü değildi. Daha önce Els’in bir iş ortağı tarafından sahip olunan birçok ineği de imha etmişti. Els’in arkadaşlarının, Afrika’daki en ölümcül hayvanın bir insandan ayrılmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu bildiği bildirildi. Suaygırları, filler, aslanlar, leoparlar ve gergedanlar dahil olmak üzere bir araya gelen tehlikeli birkaç türden daha fazla insan öldürürler. Els, Humphrey’le tehlikeli dublörlük yaptığı, özellikle de hayvanın sırtında fotoğraf çektiği için biliniyordu. Els’in ölümünden bir noktada, Humphrey nehirde ona çok yakın olan ve nehirde kano ile dolaşan iki kişiye saldırdı ve onları güvenlik için bir ağaca tırmanmaya zorladı ve saatlerce orada kaldı.

7. Güney Domuz Kuyruklu Makak Maymunu

Sahiplerini Öldüren Top 10 Egzotik Evcil HayvanMaymunlar, dünyanın en tehlikeli hayvanları gibi gelmeyebilir. Bunları sıklıkla muz yemek ve dışkı atmak gibi komik davranışlarla ilişkilendiririz. Ancak maymunların ısırıkları ölümcül olabilir özellikle bu durumda 2019’da Malezya’da büyük bir atardamar ısırığı. 72 yaşındaki bir adam ve oğlu, hem ağaçlarına tırmanmaya hem de meyve almaya çalışırken evcil maymunları tarafından saldırıya uğradı.Oğlunun boynuna zarar gelmesine rağmen ölen yaşlı adamdı. Maymun, maymun okulu adı verilen bir şeye giderek palmiye ağacı gibi hindistan cevizi toplamak için eğitildi. Malezya’da, maymun okulları, yerel ekonomiye yardımcı olmak için bu meyveleri almak üzere domuz kuyruklu makak denilen bir türü eğitir. Maymunlar, en az 100 yıl boyunca bu şekilde eğitildi ve her biri tipik olarak 2-3 hafta boyunca bir okulda eğitildi. Hindistan cevizi toplayıcısı olarak işe başlamadan 3 hafta önce. Eğitim, maymunu onlarla oynamaya teşvik ederek hindistan cevizine karşı ilgilendirerek başlar. Sonra, maymuna hareketlerin ve komutların öğretildiği diğer aşamalarda ilerler. Söz konusu katil maymun bu hayvanların eğitimlerine başlaması için ideal yaştan daha eskiydi, bu yüzden okullaşma bu maymun için bu kadar iyi sonuçlanmadı. Oğul, babasının hindistan cevizi korularında yattığını keşfetti ve bu yüzden maymun tarafından da saldırıya uğrayıp uğramadığını araştırmaya gitti. Bir komşu çığlıkları duydu ve oğlu kurtarıldı. Ama baba için çok geçti. Maymunun, kafalarını hasata ihtiyacı olan hindistan cevizi için mi yanlış kullandığı veya başka bir nedenden dolayı boynu ısırma havasında olup olmadığı bilinmiyor.

6. Siyah Ayı

2009 yılında Teddy adında bir evcil hayvan kara ayısı sahiplerinden birini öldürdü. Hayvanın kulağa hoş gelen ismine rağmen, bu özellikle sevimli bir cinayet değildi. Kelly Ann ve Michael Walz Pennsylvania’da yaşıyorlardı ve Michael daha önce egzotik bir evcil hayvan satıcısı olarak lisans aldı. Bu ruhsatname, ayı karısını öldürdüğü zamana kadar dolmuştu. Ne yazık ki, Walzes mülklerinde çeşitli hayvanları kafeslerde tutmuştu. Bunlara bir aslan, bir kaplan, bir jaguar, bir leopar, porsiyon adı verilen görece küçük savana kedileri ve ayı da dahildi. Ancak Michael hayvan izni almasına rağmen, bir Pazar gecesi kara ayısının kafesini temizleyen Kelly Ann’di. Kaza gerçekleştiğinde. Ayıyı meşgul etmek için, diğer tarafı temizlerken, bir kürek dolusu köpek mamasını kafesin bir tarafına attı. Ayı temizlik yaparken ona saldırdı. Kelly Ann, dokuz aydan beri ayıyı yetiştiriyordu yavru olduğundan beri. Ayı yavrularını kullanmak nispeten kolaydır. Ancak uzmanlara göre, bir yavru ile kurulabilecek Sahiplerini Öldüren Top 10 Egzotik Evcil Hayvanherhangi bir ilişki, ayı yaklaşık dört yaşına geldiğinde tahrip olur ve şiddet içeren davranış patlamalarını gösterir. Ayılar, girişimlere rağmen (özellikle Rusya’da) başarılı bir şekilde evcilleştirilemedi. İnsanlar arasında uzun süre yaşamış olsalar bile vahşi ve öngörülemeyen hayvanlar olarak kabul edilirler.

5. Deve

Varsayım olarak, karınıza 60. doğum günü için ne verirsiniz? Takı? Çiçekler?Peki bebek bir deveye ne dersiniz? Pam Weaver’ın kocasının 2007’de ona verdiği doğum günü hediyesiydi. Avustralya’da yaşayan Weaver, daha önce keçi, kanguru, emus ve tavşan yetiştiren bir hayvan aşığıydı.Avustralya’da bir deveye sahip olmak göründüğü kadar garip değildir. Kıtada, 1800’lerde paket hayvan olarak getirildiğinden beri pek çok vahşi deve yaşadı. Aslında, alışılmadık istilacı türler olarak Avustralya’nın sınırlarını dolaşan bir milyondan fazla vahşi tek kamburlu deve var. Her yıl milyonlarca madenin zarar görmesine neden oluyorlar ve genel olarak sıkıntıları var.Evcil hayvanı devesinin Pam Weaver’ı yere düşürdüğü ve sonra onu öldürdüp, cesedine vurduğu düşünülüyor. Pam deveyi neredeyse doğduğundan beri Sahiplerini Öldüren Top 10 Egzotik Evcil Hayvanbüyütmüştü ve trajedi gerçekleştiğinde sadece 10 aylıktı. Bildirildiğine göre, deve daha önce dengesiz davranışlar sergilemişti.Örneğin Weaver’ın apışıp kalan evcil keçisi gibi. Bir uzman tuhaf davranışların doğada şüphesiz cinsel olduğunu ve genç devenin bir tür çiftleşme davranışına girmeye çalıştığını belirtti. Tabi ki manşetler duyarsız serserilerle vakit kaybetmediler,kadını ölümüne çarptığını ilan ettiler.

4. Timsah

Ocak 2019’da, bir Endonezyalı kadın, Merry adında yasadışı olarak saklanan bir timsah içeren bir dış mekan kasasına düştü. Kadının adı Deasy Tuwo idi ve güzellik ürünleri üreten bir inci çiftliği laboratuarının başıydı. Laboratuar mülkünde bir timsahın ne yaptığı bilinmiyordu çünkü bu canlılar güzelliği ile tanınmıyordu. Ama görünüşe göre, bir evcil hayvan gibi besleniyordu. Tuwo’nun kasaya kazara düştüğü ya da timsahın kasanın 2.4 metrelik (8 ft) beton duvarına yeteri kadar sızabileceğine inanılıyor. Timsahlar, neredeyse tamamen yüzdükleri sudan dışarıya itmek için kuyruklarını kullanarak güçlü bir sıçrama yaparlar. Bazı yerlerde etleri suyun üstünde tutarak timsahlarla alay etmek ve onları kapmak için atlamaya zorlamak, “atlama timsah gezisi” olarak adlandırılan popüler bir turistik mekandır.Tuwo’nun cesedinin bulunduğu zaman, Merry, Tuwo’nun ellerinden birinin ve karnının çoğunun yendiği görüldü. Tehlikeli ve yasadışı sürüngenleri mülklerden uzaklaştırmak için, polis, ordu ve koruma görevlilerinin hepsi devreye girdi. Merry Timsahı tahliye etmek için üç saatlik operasyonu organize etmek ve tamamlamak için düzinelerce insan aldı. Daha sonra düz yataklı bir kamyona bağlandı ve bir vahşi yaşam kurtarma merkezine götürüldü.

3. Fil

Ram Lakhan Verma adlı bir adam, Hindistan’da Bahujan Samaj Partisi adı verilen bir siyasi partiye bağlı bir politikacıydı. Partinin resmi sembolü fil. Bir çeşit numara olarak, Verma politik kampanyaları sırasında kullanacağı bir evcil hayvan olarak bir fil tuttu. 2003’te fil vahşi davranmaya başladı. Böylece Verma onu köyün eteklerine getirdi ve sakinleştirmeye çalıştı. İlk başta, çalışıyor gibiydi, ama sonra fil tekrar sinirlendi. Bu noktada, Verma dayandı ve hayvanın alnına keskin bir demir çubukla vurmaya çalıştı. Görgü tanıkları, silahın filin kulağına yerleştirildiğini bildirdi. Verma daha sonra dengesini kaybetti ve yere düştü. Paniklenen fil onu ölümüne ezdi ve köye geri döndü. Ne yazık ki cılız hayvan için köylüler hazırdı. Fil’e ateş ettiler, silahlarıyla toplamda 200 defadan fazla ateş ettiler. Maskot katliamı siyasi partinin şansını etkiledi mi? Fil ve sahibinin ölümünden sonra Hindistan’da yapılan bir sonraki ülke seçiminde, Bahujan Samaj Partisi devlet meclisi seçimini, on yıldan fazla bir süredir görülmeyen koalisyon çoğunluğu ile kazandı.

2. Antiloplar

Afrika antiloplarının bir türü olan ve en sık olarak en ücra olan gnu, yüzlerce kilo ağırlığında ve hem erkek hem de dişiler büyük ve korkutucu boynuzlar yetiştiriyor. Bu, Hindistan’daki bir erkeğin üç antilop’u evcil hayvan olarak tutmasını engellemedi: yetişkin bir erkek, yetişkin bir kadın ve bir yetişkinlere doğmuş bir dana. 2004 yılında, Klaus “adam” Radandt, evinin arkasındaki en güçlü antiloplardan biri tarafından ezildi. Hayvan boynuzlarının çoğu kesilerek daha güvenli hale getirilmişti, ama sonunda önemli olmadığı ortaya çıktı. Adli tıpçı, antilop’un muhtemelen başını toslamak ve sonra onu ezmek suretiyle sahibinin kafasına ve göğsüne kör kuvvet travması yaptığını açıkladı. Çiftleşme mevsiminin başlangıcıydı. Radandt’ın eşinin etrafında fazla kalmaması için daha agresif davranıyor olabilir. Radandt ve karısı da kaşuçu devekuşunu, ren geyiği ve diğer egzotik hayvanları öldürdüğü çiftlikte tuttu.Sahiplerini Öldüren Top 10 Egzotik Evcil Hayvan Eşi, bir süre ahırdan geri dönmediğini fark ettikten sonra, Radandt’ın cesedini keşfetti. Muhtemelen, cesedi gnusun güçsüzlüğü arasında keşfettiğinde iyi tepki vermedi. Evet, bir gnus sürüsüne uygunsuzluk denir. En azından bu üzücü hikayeden bu eğlenceli gerçeği öğrendin!

1. Kara Mamba Yılanı

Putnam New York’ta bir çift, evlerinde siyah bir mamba dahil 75 yılan tutuyordu. Kara mamba, zehirinin nörotoksin gücüne bağlı olarak, dünyanın en ölümcül yılanı olarak kabul edilir. Yılanlar sadece dolaplar ve mobilyalar arasında serbest dolaşımda değildi. Çeşitli cam akvaryumlarda ve akrilik yılan kalemlerinde bulunurlardı. Ne yazık ki, kara mamba’nın kasasındaki kilitler bir gün gizemli bir şekilde açıktı. 2011’de, 1,5 metre (5 ft) zehirli sürüngen sahibi Aleta Stacey’nin ön kolundan ısırdı. Yılan zehiri ile bilinir, çünkü ısırık kurbanlarının yaklaşık yüzde 100’ü tedavi edilmezse 20 dakika içinde ölür. Stacey, ısırıktan öldü ve herhangi bir yardım çağrısı yapmadığı ortaya çıktı. Ölümün kasıtlı olabileceği konusunda bazı tartışmalar oldu, ancak bunun kanıtı bulunamadı. Erkek arkadaşı, cesedini keşfetti ve daha sonra yılanın kafesinin kilidinin açıldığını buldu. Bazı yılanların bulundurulması yasa dışıydı, özellikle de bunların yarısından fazlasının insanlara zararlı olduğu bilinen (aynı zamanda sahip oldukları kobra gibi) zehiri vardı. ). Sonunda, kara mamba da dahil olmak üzere yılan yığını Bronx Hayvanat Bahçesi’ne devredildi.

Kaynakça:

listverse.com/2019/07/04/top-10-exotic-pets-that-killed-their-owners/

Yazar: Semra Uğur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku