Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Arı Sokması Durumunda Acil Müdahale Nasıl Yapılır?

0 311

Arı sokmaları hayati tehlike içermemekle birlikte özellikle alerji sorunu yaşayan kişilerde sıkıntı yaratabilir. Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır? Diye soracak olursanız öncelikle doktora danışılması oldukça önemlidir. Çünkü alerji sorunu yaşayan kişilerde nefes alma güçlüğü yaşanırken aynı zamanda kusma, bulantı ya da baygınlık oluşabilir. Bunun dışında sokma sonucunda zehrin yayılmaması için sıkarak iğneyi çıkarmaya çalışmamalı tırnağımız yardımı ile sıyırarak deriden ayırmaya çalışmalıyız.

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır Acil Müdahale Nedir?

Arı Sokmasına İlk Anda Yapılması Gerekenler Nelerdir? Arı sokması sonucunda vücudumuzda ani olarak kızarıklık ve şişlik gelişir. Bu da arı sokması durumunda ne yapılır? Sorusuna akla getirmektedir ve bu durumda yapılması gereken doğal reçeteler vardır. Bunun giderilmesi için ilk olarak buz uygulaması yapılması önerilir. Yapılan bu soğuk uygulama arı sokması nedeniyle şişme ve kızarıklık yaşanan bölgede acı hissinin azalmasına ve kaşıntının giderilmesine yardımcı olur. Bunun için birkaç parça buz parçasının plastik bir torbaya Arı Sokması Durumunda Acil Müdahale Nasıl Yapılır?konularak 15 dakika boyunca kompres yapılması yeterlidir. Gerekli görüldüğü takdirde gün içerisinde bu uygulama birkaç kere daha tekrarlanabilir.

Arı Sokmasına Amonyakın Faydaları

Arı sokmasında eskiden beri bilinen uygulamalardan bir tanesi de amonyaktır. Amonyak iki şekilde tatbik edilebilir. Birincisi sorunlu olan bölgeye bir parça pamuk yardımı ile sürülerek tatbik edilmesi ağrının ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olur. Bunun dışında bir bardak suya 10 veya 15 dakika amonyak damlatılarak içilmesi de etkili sonuçlar vermektedir. Bunun dışında eczanelerde satılan steroid ve antihistaminik içerikli kremlerin uygulanması yeterlidir. Kısa süre içerisinde şişkinliğin ve acının azalmasına yardımcı olur.

Arı Sokması Şişkinliği Nasıl İner?

Arı Sokmasında Yapılmaması Gerekenler, Arı sokulmasına maruz kalan bölgenin sıkılması yada ovulması veya üzerine basınç uygulanması yapılması doğru olmayan davranışlar arasındadır. Bu durum zehrin belli bir yerde kalması yerine hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olacaktır. Bunun dışında ise soğan, sarımsak ve karbonatın iğne çıkarıldıktan sonra sorunlu bölgeye sürülmesi de etkili sonuçlar verir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.