Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

SAİTEM Topluluğu ve Alternatif Enerji Alanındaki Başarılı Çalışmaları

0 376

SAİTEM Topluluğu ve Alternatif Enerji Alanındaki Başarılı Çalışmaları2003 yılında iki mühendislik öğrencisi olan Ersin Arslan ve Kadir Tamkaya’nın fikirleri, Sakarya Üniversitesi bünyesindeki SAİTEM-Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojileri Uygulama Topluluğu’nun temellerini oluşturdu.

SAİTEM alternatif enerjiler konusunda çalışmalarda bulunarak Türkiye’nin enerji sorununa çözüm üreten ve bu çözümleri hayata geçiren bir öğrenci topluluğudur.

Tamamı gönüllü, lisans öğrencilerinin oluşturduğu topluluğun amaçları enerjiyi etkin biçimde kullanmak, yenilenebilir enerji kaynakları ile doğaya zarar vermeden ileri teknoloji uygulamaları yardımıyla kaliteli, kullanışlı ve konforlu bir teknoloji elde etmek , teorik bilgileri ürüne dönüştürebilecek ve mühendislik prensiplerine uygun kaliteli bireyler yetişmesine katkıda bulunmak, Sakarya Üniversitesi’ni ve Türkiye’yi dünya çapında en iyi şekilde temsil etmektir.

SAİTEM beş farklı projeye sahiptir: SAGUAR ( Sakarya Güneş Arabası ), SAHİMO ( Sakarya Hidro Mobil ), Evrim, SATEK ( Sakarya Güneş Teknesi ), SATU ( Sakarya Alçak İrtifa Test Uydusu ).

2003 yılında tasarımlarına başlanmasına rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle tamamlanması 2005 yılına kadar süren SAGUAR X4, 17.000 TL’lik bütçesine karşın TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışta 4. olarak başarısıyla kendini gösterdi. Bu başarılarla yetinmeyen SAGUAR 2006 yılında grup 1.liği, Türkiye 2.liği, 2007 yılında Türkiye 3.lüğü, 2008 yılında en iyi tasarım ödülü, 2010 yılında Türkiye 2.liği derecelerini elde etmiştir.

SAİTEM Topluluğu ve Alternatif Enerji Alanındaki Başarılı Çalışmaları

Sakarya Üniversitesi eski rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Duman’ın önerisiyle 2006 yılında yapılan Türkiye’nin güneş enerjisiyle çalışan ilk teknesi olan SATEK, 5 kişilik kapasitesiyle 10 deniz mili hıza ulaşmıştır.

2007 tarihinde hidrojen enerjisi ile çalışan araç fikri sunuldu ve SAHİMO projesi gerçekleştirildi. Çevreci SAHİMO, karbon salınımı yapmamakta, hareket halindeyken çevreye saf su bırakmaktadır. 2008 ve 2009 yıllarında düzenlenen Shell Eco Marathon yarışına katılan SAHİMO bir litre benzine eşdeğer hidrojen ile 453 ve 568 km yol katederek iki yıl üst üste Avrupa üçüncüsü, Türkiye birincisi olmuştur.

100 Wattlık 10 ampulün harcadığı enerji ile 145 km yol alabilen elektrik enerjisiyle hareket eden EVRİM 145 km yol kat ederek Shell Eco Marathon 2012 yarışında Avrupa 7.si, Türkiye 1.si olmuştur. Hedeflerini hız kesmeden ileri taşıyan SAİTEM, SAGUAR NL, SAİTEM’in dünyaya açıldığı ilk projedir. Daha önceki yıllarda Türkiye’de alınan başarıların ardından dünyanın en prestijli güneş arabaları yarışı Australia World Solar Challenge 2009’a Türkiye adına ilk kez katılmak için tasarlanan SAGUAR NL, WSC 2009’da Türkiye adına en iyi dereceyi almıştır. SAGUAR NL, genel klasmanda dünya 15.si, kendi klasmanında dünya 9.su olmuştur.

SAİTEM Topluluğu ve Alternatif Enerji Alanındaki Başarılı ÇalışmalarıTamamı karbon fiber kompozit yapıya sahip SAGUAR 1 ‘in ağırlığı 25 kg batarya ile 178, bataryasız boş ağırlık ile sadece 153 kg. Minimum ağırlık yüksek verimlilik ile üretilen SAGUAR NL , sadece bir saç kurutma makinasının harcadığı enerji ile 130 km/h hıza ulaşabilmektedir.Hub motor sistemi kullanılan SAGUAR 1’de, Lityum polimer bataryalar ile güneş olmadan ortalama 70 km/h hız ile 7 saat seyahat edilebilmektedir.

SAGUAR NL’in 130 km/sa olan hızını aşarak 145 km/sa hıza çıkan SAİTEM’in önemli projesi SAGUAR 2 Türkiye’nin en hızlı güneş arabası unvanını devam ettirmiştir. CSIRO In-wheel ( tekerlek içi ) Hub Motor ile %97 verime sahip olmakla birlikte, tam dolu batarya ile ortalama 80 km/sa hız ile yaklaşık 400 km güneşsiz yol alabilmektedir.

Edindikleri tecrübelerle çalışmalarına aralıksız devam eden ekip , gerçekleştirdikleri projeleri sanayi öğrenci işbirliği ve sponsorlardan aldıkları desteklerle yürütmektedir. Kendi bütçesinin iki üç katı bütçeye sahip ekiplerle yarışan SAİTEM Shell Eco Marathon 2013 için Evrim 2 World Solar Challenge 2013 için SAGUAR 3 adlı iki aracın tasarımlarının son aşamasına gelmiş ve arabalarını üretmek için sponsorluk arayışı içerisindedirler.

Yazar: Burak GÖKMEN

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.