Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dişlerin Siyaha Dönüşmesine Ne Sebep Olur?

0 1.604

Dişlerin Siyaha Dönüşmesine Ne Sebep Olur?Siyah dişler, mümkün olan en kısa zamanda ele alınması gereken altta yatan bir çürüme veya boşlukların bir belirtisi olabilir. Bununla birlikte, siyah dişler aynı zamanda lekelenmenin sonucu olabilir. Farklı yiyecekler ve içecekler pigmentin biraz arkasını bırakarak dişlerin siyaha dönmesine neden olabilir.
Dişler rengini emaye olarak bilinen dişlerin dış tabakasında bulunan yüksek miktarda kalsiyuma borçludur. Zamanla, yiyecek ve içeceklerin geride bıraktığı ek atıklar dişleri sarı veya gri yapmaya başlayabilir. Dişler siyaha dönerse, bir kişi en kısa zamanda bir diş hekimine gitmelidir.

*Siyah dişlere ne sebep olur?

Dişler, dışsal veya içsel nedenlerden siyahlaşır.

**Dış kaynaklı nedenler

Siyah dişler tartar birikmesi ve lekelerden kaynaklanabilir.
Siyah dişlerin dışsal nedenleri dişin dışından gelir. Bunlar;

*hasar

*yiyecek içecek lekeleri

*tartar birikmesi

Bazı doğrudan lekelenme nedenleri şunlardır:

*Sık sık kahve gibi koyu renkli bir gıda ürünü yiyor veya içiyor olmak.

*Sıvı demir takviyeleri gibi bazı ilaçları almak.

*Bazı ağız durulama ve diş macunları kullanmak.

*Tütün kullanmak.

*Gümüş sülfit ile yapılan kron ve dolgulara sahip olmak.

**İçsel nedenler

İçten hasar gördüğünde diş siyah görünebilir. Bu durumlarda siyah dişlerin en sık görülen sonuçları çürüme veya boşluklardır. Örneğin, bir pulpa enfeksiyonu veya ölü diş bir dişi siyaha çevirebilir. Hasar içeriden başlar ve yüzeye doğru yol alır. Dişin siyah rengi ilk olarak lekelerde görünebilir ve en sonunda tedavi edilmediği takdirde tüm dişi kaplar.

*Belirtileri

Dişin beyazımsı renk tonundan siyaha hızlı bir şekilde dönüşmesi normal değildir. Diş siyahlaşmaya başlamadan önce bir kişi tipik olarak başka işaretler görür. Bazı durumlarda, bir nokta kahverengi veya gri görünebilir. Zamanla kahverengi lekeler siyaha dönebilir.
Diğer zamanlarda dişler siyah görünen küçük noktalar geliştirebilir. Bu küçük noktalar genellikle siyah dişleri olan çocuklarda sık görülen diş eti çizgisinin yakınında görünür. Tartar neden olduğu zaman, bir kişi büyük olasılıkla, azı dişlerinin dış tarafında veya ön dişlerin iç kısmında siyah renklenmeyi fark edecektir. Tartar kaldırılmadıkça lekeyi oluşturmaya devam edecektir. Bu durumlarda, emaye uzaklaştıkça delikler görünebilir.

*Hangi lekeler önlenebilir?

Dişlerin Siyaha Dönüşmesine Ne Sebep Olur?Aşırı kahve ve kola tüketimi siyah dişlere yol açabilir. Siyah dişler geliştirmekten endişe duyan insanlar, ağızlarına bazı şeyleri koymaktan kaçınmalıdır. Yemekten sonra uygun diş hijyeni uyguladığından emin olunmalıdır.

Ayrıca, aşağıdakilerden bazılarını kullanmaktan kaçınmak veya azaltmak faydalı olacaktır. Bunlar:

*Kahve

*Kola

*Siyah çay

*Kırmızı şarap

*Tütün ürünleri

İyi diş hijyeni genellikle siyah dişlerin oluşumunu potansiyel dışsal nedenlere karşı koruyabilir.

*Tedavi ve önleme

Evde siyah dişleri tedavi etmek genellikle mümkün değildir. Hafif renk solmasına yardımcı olabilecek çeşitli ev beyazlatma kitleri mevcuttur, ancak siyah dişler tipik olarak profesyonel tedavi gerektirir.
Bir diş hekimi, altta yatan nedeni teşhis etmek için dişleri inceleyecek ve daha sonra doğru tedaviyi belirleyecektir.

*Tartar

Tartar neden olduğu zaman bir diş hekiminin birikimi kaldırması gerekecektir. Bu genellikle tartarın dişlerden çıkarılmasıyla yapılır. Diş hekiminin tartarı parçalamak ve çıkarılmasını kolaylaştırmak için titreşim kullanan ultrasonik aletler kullanması gerekebilir.

*Sarı dişlerden kurtulmak için ev ilaçları

Birçok insan dişlerinin zamanla sararmasına neden olur. Bu bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır ve duruma yardımcı olabilecek birçok ev çaresi vardır. Burada daha fazla bilgi edinin.

*Çürüme

Dişlerin Siyaha Dönüşmesine Ne Sebep Olur?Çürüme durumlarında, diş hekiminin basit bir temizlik ile siyah dişleri iyileştirmesi mümkün değildir. Bunun yerine dişin çürümüş kısmını çıkarmaları gerekecektir. Çürük dişin bir kısmındaysa, diş hekimi etkilenen kısmı kaldırabilir ve deliği bir dolgu ile kapatabilir. Çürüme dişin ikinci katmanına ulaştıysa, diş hekimi tüm çürümeyi giderecek ve dişin tepesine bir taç bırakacaktır. Bazen, diş bir taç veya dolgu ile iyileşmek için çok ağır hasar görmüş olabilir. Diş hekiminin tüm dişi çıkarması gerekebilir. İnsanlar genellikle uygun diş hijyeni ile siyah dişlerden kaçınabilirler.

*florürlü diş macunu ile günde iki kez fırçalama

*günde en az bir kez dişler arasında temizleme veya diş ipi kullanma

*düzenli diş hekimi ziyaretleri

*şekerli gıdalardan kaçınmak

Diş hekimi, siyah dişlerin lekelenme, tartar birikmesi veya çürümeye neden olup olmadığını belirlemek için en iyi kaynaktır. Bir insan, ne olursa olsun, siyah dişleri tedavi etmek için profesyonel yardıma ihtiyaç duyacaktır.
Uygun diş hijyeni uygulamak, siyah dişlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku