Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Samsung Galaxy SIII Mini İnceleme

0 188

Samsung Galaxy S III modelinin küçük kardeşi olan Galaxy S III Mini 2012 Kasım ayının ortalarında duyuruldu. Galaxy S III modelinin tahtına göz dikemeyeceği belirtilen model, daha çok Galaxy S III modeline küçük bir alternatif olması adına hazırlanmıştır. Selefi olan Galaxy S III’e göre daha küçük olan ekranıyla dikkat çeken S III Mini sempatik şekliyle de ilgi odağı olmayı başarmıştır.Samsung Galaxy SIII Mini İnceleme

Samsung markasının daha önceki akıllı telefon modellerine olan benzerliğiyle de gözden kaçmayan model, Samsung markasının genel tasarım anlayışını devam ettiriyor. Öte yandan Galaxy S III Mini ekran boyutu olarak Gallaxy S III ten çok da küçük sayılmaz. Çünkü bilindiği üzere Galaxy S III modelinin ekran büyüklüğü yaklaşık 4,8″ kadar, Yeni Galaxy S III Mini de ise 0,8″ lik kadar bir boyut kırpılarak 4,0″ büyüklüğünde bir ekran elde edilmiş. Boyut olarak çok küçük sayılmasa da yeni Galaxy S III Mini, Galaxy S III modelinin ekran boyutu konusunda sıkıntı çekenler için cazip bir model. Bilindiği üzere Galaxy SIII modeli daha çok Note serisi akıllı telefonlara benzeyen boyutuyla dikkat çekiyor. Yeni Galaxy S III Mini ise piyasada en çok satan listelerinde bulunan ve normal boyutlardaki telefonlara daha yakın bir boyutta olduğu için nispeten daha düşük bir fiyata satılıyor. Tabi bu da Samsung markası için yeni bir gelir kaynağı olmakla kalmayıp, S III Mini versiyonundan daha donanımlı olan Galaxy S III modeline de terfi etmeyi müşterilerine cazip hale getirebiliyor. Diğer taraftan Galaxy S III modeline -ortalama olarak- 1.500 TL vermek istemeyen kullanıcılar için Galaxy SIII Mini modelinin 950 ile 1.000 TL arasındaki satış fiyatı düşük gelirliler için bir Galaxy S III keyfi yaşatmayı vadediyor. Ve isterseniz artık bu küçük varisin teknik detaylarını yakından inceleyelim.

Yeni Galaxy S III Mini tasarım açısından selefi olan Galaxy S III’ le büyük farlılıklar yaşamamakla birlikte kayda değer değişiklikler yok denecek kadar az. En belirgin değişiklik fark edileceği üzere ön kameranın ve sensörlerinin sağ taraftan sol tarafa ötelenmiş olduğudur. Bunun dışında arka tarafta da yapılan değişiklik ise LED Flaşın yerinin değiştirilip kameranın yanından kameranın altına alınmış olması gösterilebilir. Öte yandan Galaxy S III Mini önceki modele göre daha kaba bir görünüşe sahip. Daha kalın olarak tasarlanmış olan modelin kalınlığı bir hayli fazla. Galaxy S III modelinin kalınlığ ı8,6 mm boyutunda tutulurken Galaxy S III Mini modelinin kalınlığı 0,4 lük bir artışla 9 mm olarak belirlenmiş. Hem aşağıdan hem de üstten bastırılmış gibi bir havası olan Galaxy S III Mini, fizik kuralları uyardığı üzere iki tarafı basınç altında olduğu için kalınlaşmış gibi ve tombul bir görüntüye sahip. Galaxy S III Mini de de daha önceki S serisi akıllı telefonlarda da kullanılan Super AMOLED ekran tercih edilmiş. Boyutundan ötürü Galaxy S III Mini 480 x 800 piksel görüntüsü sunabiliyor. Ayrıca çok yüksek sayılmayacak şekilde 233 ppi değerine sahip.Samsung Galaxy SIII Mini İnceleme

Yeni Galaxy S III Mini modelinde çift çekirdekli ve 1Ghz saat hızında çalışmaya imkan verebilen STEricsson U8420 çip seti kullanılmış. Dediğimiz üzere Galaxy S III mini daha ucuz bir fiyata sahip olduğu için Galaxy S III modelinin gücü yanında çok güçsüz sayılabilir. Telefonun RAM kapasitesi ise 1 Gb olarak belirlenmiş ve böylelikle telefonun çok da yavaş olmadığı belirtilmiş oluyor. Galaxy S III satış rekorlarını alt-üst edeceği beklenmeyen model yine de kendi segmentinde ki modellerle rahatça mücadele edebilecek kapasiteye sahip. Galaxy S III Mini modelinde kullanılan işletim sistemi ise Samsung markasının vazgeçilmezlerinden Android olarak belirlenmiş. 4.1.1 Jelly Bean verisyonu kullanılmış olan telefon TouchWiz Nature arayüzüne sahip ve böylelikle Galaxy S III modelindeki işlevsellik Galaxy S III Mini de de yaşanabiliyor. İşlevsellik demişken Galaxy S III te de kullanılmış olan S Voice özelliği Galaxy S III Mini de de kullanıma sunulmuş. Bu özellik sayesinde dokunmaya gerek kalmadan sadece sesle telefonu yönetmek mümkün.

Samsung Galaxy SIII Mini İnceleme

Yeni Galaxy modelinde kullanılan kamara ise önceki modele göre nispeten daha düşük kalite görüntü veriyor. LED Flaş desteği de bulunan telefonun kamera değeri 5 Mp kadar. Daha düşük bir seviyede de olsa kamerayla maksimum 2592×1944 piksel fotoğraf çözünürlüğü alınabiliyor. Ayrıca azımsanmayacak bir değerle telefonun 5 Mp arka kamerasıyla 720 piksel video kaydı gerçekleştirilebiliyor. Telefonda bir de ön kameranın mevcut olduğunu belirtmiştik. VGA kalitesinde görüntü sağlayan kamera daha çok görüntülü aramalar için kullanılıyor.

Galaxy S III Mini net ve hızlı görüntüler elde etmek için yeterli bir kamera değerine sahip. Bu yönüyle kamera değeri piyasadaki diğer modellerle de mücadele edebiliyor.

Öte yandan Galaxy SIII Mini hafıza seçenekleri bakımından dezavantaja sahip bir model. Diğer modellerde 64 Gb a kadar hafıza seçenekleri sunulurken Galaxy SIII Mini de 8 ve 16 Gb hafıza kapasitesi uygun görülmüş. Micro SD desteği bulunan modelin hafıza yönündeki eksikliği böylelikle giderilebilir. Micro SD desteğiyle hafıza 32 Gb kadar arttırılabiliyor.

Samsung Galaxy SIII Mini İncelemeYeni Galaxy S III Mini;

Bağlantı çeşitleri konusunda oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Bluetooth seçeneği bulunan modelde en son 4.0 versiyonu kullanılıyor. DLNA bağlantısına destek verebilen telefon, 14.4Mbps HSDPA ve 5.76Mbps HSUPA bağlantılara olanak sağlıyor. Galaxy SIII Mini bağlantı hızları için yavaş demek yanlış olmakla birlikte Galaxy S III modeline göre daha yavaş kalıyor. Ayrıca Galaxy S III modelinde yüksek hızda bağlantıya olanak sağlayan 4G seçeneği sunulmamış olması da eksik yönlerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. Hayat içinde birçok işte kolaylaştırıcı özelliği olan NFC bağlantısı ise standart olarak sunuluyor. Bilgisayar veya herhangi bir aletle entegrasyonu kolaylaştırıcı olan USB özelliği de kullanılabiliyor. Böylelikle bazı eksiklerine rağmen Yeni Galaxy S III Mini tatminkar özelliklere sahip bir model.

Telefonda değineceğimiz son unsur ise telefonun batarya performansı. Galaxy SIII Mini de kullanılan batarya çoğu 4.0″ ekran boyutu altında ki akıllı telefonlarda olduğu gibi 1500 mAh olarak belirlenmiş. 5,6 W/saat gücüne sahip batarya sayesinde Galaxy SIII Mini tatmin edici bir süre kullanılabiliyor.

Eksik Yönleri: Samsung Galaxy S III modeli ve fiyatı düşünüldüğünde Galaxy S III Mini fiyatı çok yüksek kalıyor, önceki modele göre daha kalın, düşük çözünürlük sahiptir.

Yazar:İsa Gürbüz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku