Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çırağan Sarayı

0 391

timthumbÇırağan Sarayı’nın yapımı 1874 yılında tamamlanmıştır. İstanbul’un ünlü bir sarayıdır. Abdülaziz döneminde tamamlanmıştır. Yerinde önce Lale Devri’nde yapılmış eski bir ahşap saray varmış. Nikoğos Balyan tarafından tasarlanan sarayın mimarisinde İspanyol Elhamra Sarayı izleri bulunmaktadır. Sultan Abdulmecid’in selefinin yaptırdığı sarayı beğenmemesi üzerine batı mimari tarzı proje hazırlanmıştır. Sarayın yapımının yaklaşık 4,5 milyon altına mal olduğu tahmin edilir. Yabancı devletlerden borçlar da alınmıştır.

Çırağan Sarayı birkaç kez yıkılıp yeniden yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde şimdiki haline gelmiştir. Osmanlılar tarafından kraliyet ikametgahı olarak kullanılmıştır. Adını Lale Devri ve eğlencelerinden almıştır. Abdülaziz bir süre burada yaşamış ve burada vefat etmiştir. V. Murat bir süre burada nezarette kalmıştır. 1910 yılında yangından zarar görmüş, 1990 yılında restore edilerek aynı isimle lüks otel ve organizasyon merkezine çevrilmiştir. Çırağan Sarayı’nda siyasi, kültürel ve sanatsal etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku