Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kilimanjaro Dağı Nasıl Bir Yerdir?

0 595

Kilimanjaro Dağı, Dünyanın en popüler dağları arasında yer alan oldukça tanınmış bir yükselti olarak kabul edilir. Afrika kıtasının en önemli dağı olan Kilimanjaro, bölgenin en turistik yerleri arasında da yer almaktadır. Sınırları itibariyle Afrika ülkelerinden Tanzanya’da yer alan Kilimanjaro, halen aktif olarak faaliyetini sürdüren bir yanardağdır. Bünyesinde, ”Kibo”, ”Mavenzi” ve ”Shira” volkanlarının konilerini barındıran Kilimanjaro Dağı, dünyanın önde gelen jeolojik araştırma noktalarından biri kabul edilir. Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro, tam olarak 5,895m uzunluğundadır. Kilimanjaro Dağı, içinde toplam 7 adet farklı zirve bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar Kilimanjaro Dağı’nın kayalarının yaklaşık olarak 3 milyon yıllık bir geçmişe sahip olduğunu gün yüzüne çıkarmıştır. Ancak bu kadar uzun bir geçmişe sahip olan Kilimanjaro Dağı, yaklaşık olarak 150,000 ile 200,000 yıl önce faaliyete geçerek lav püskürttüğü düşünülmektedir. Tanzanya turizminin en önemli destinasyonları arasında yer alan Kilimanjaro Dağı’na ilk olarak 1889 yılında Hans Meyer ve Ludwig Purtscheller tırmanmıştır.

Dağ Kilimanjaro Dağı Nasıl Bir Yerdir?sahip olduğu jeolojik yapısı itibariyle, tırmanma sporuna ev sahipliği yapabildiği gibi aynı zamanda da yürüyüş sporuna da imkan verecek şekildedir. Bu da Kilimanjaro Dağı, Tanzanya’yı ziyaret eden turistler için oldukça cazip bir destinasyon haline getirmiştir. Afrika’nın en popüler noktalarından biri olan Kilimanjaro Dağı, bugüne kadar çok ciddi kazalara sebebiyet vermeyerek de temiz sicili ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Kilimanjaro Dağı, sahip olduğu doğası ile birçok canlıya da ev sahipliği yapan bir değer haline gelmiştir. Bu bağlamda dağda, filler, bufalolar ve birçok türde daha canlıya rastlamak mümkündür. Ancak ziyarette bulunulması durumunda özellikle sırtlan ve zebralara karşı ciddi anlamda dikkatli olunulması gerekmektedir. 5,885m yüksekliği ile Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro, geceleri zirvesinde -7 santigrat derece ile Afrika’nın en soğuk coğrafyaları arasına da girmeyi başarmıştır.

Bölgedeki en düşük sıcaklık değerleri genel olarak Kasım Aralık aylarına tekabül etmektedir. Ayrıca Mart ve Mayıs ayları arasında bölge ciddi bir yağış sezonuna da sahip olmaktadır. Kilimanjaro Dağı Afrika kıtasında kara rastlayabileceğiniz ender noktalar arasında yer almaktadır. Sıcaklığın eksi değerlerde olduğu dönemlerde sürekli olarak bir kar tabakası vardır. Ancak bu kar tabakası diğer birçok dağda olduğu gibi tam olarak kristalize olmamış ve daha karımsı bir yapıya sahiptir. Kilimanjaro Dağı’nın resmi olarak korunması Tanzanya devleti tarafından Tanzanya Ulusal Park İşletmesi’ne devredilmiştir. Bu kurum söz konusu bölgedeki turistik faaliyeti organize etmesinin yanı sıra dağ ve civarındaki habitatı da korumakla yükümlüdür. Tanzanya devleti için son derece önemli olan Kilimanjaro Dağı, ülkenin en önemli turistik yerleri arasında olması hasebiyle ciddi bir korumaya da tabidir. Bu anlamda çevre kirliği de bölgede neredeyse sıfır düzeyindedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku