Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şeker Detoks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

0 431

Beslenme bilimi her gün yeni bilgiler ortaya koymaktadır. Son on yıl boyunca, karbonhidrat bakımından zengin diyetlerin doğru ve sağlıklı olduğu düşünülürken, besin piramidinin ortaya çıkmasından bu yana gerçekte etkisiz olduğu görülmüştür. Şeker için parçalanan karbonhidratlar yaşam için gerekli olsa da, çok fazla şeker obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve daha fazlası gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tüm bu nedenler göz önüne alındığında gün geçtikçe daha fazla çocuk ve yetişkinin yaşamları boyunca diyabet rahatsızlıkları ile karşılaşmalarına şaşırmamak gerekir.

Şeker Detoksu Nedir?

Şeker Detoks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?Sadece şeker detoksu için yöntemler yoktur, aslında alınması gereken önlemler vardır. Şeker karbonhidrat içeren herhangi bir yiyecek veya içecekte vardır, bu yüzden şekeri tamamen önlemek mümkün değildir. Ayrıca, çoğu kişi detoks düşündüğünde, abur cuburları kesmenin ve beyaz şekeri yapay tatlandırıcılar ile değiştirmenin yardımcı olacağını düşünmektedir. Sorun şu ki, şekeri yoksunluğu çekmek mümkündür ve bu yapay tatlandırıcılar, gerçek şekerden yüz ila bin kat daha güçlüdür, bu da dopamin dalgalanmasıyla ve bu isteklerin sonsuz daha güçlü olacağı anlamına gelmektedir. Özellikle de şeker sevenler için detoksu yapmak kolay değildir çünkü kişinin rutin olarak her yeme alışkanlığının içeriği hakkında kendini eğitmesi gerekmektedir.
Tahıllar, hamur işleri, ekmekler, içecekler, makarna, spagetti ve hatta baharat karışımları eklenmiş, işlenmiş şeker içerebilmektedir. Kahve kremasının etiketine bakıldığı zaman onun bile yüksek fruktozlu mısır şurubu içerdiğini fark etmek mümkündür.

Şekerden Ayrılmak Neden Bu Kadar Zordur?

Şeker bağımlılığı, çoğu kişiyi bilmeden rahatsız eden bir alışkanlıktır, çünkü çoğu kişinin tükettiği hemen hemen her besinde şekerlerle doludur. Araştırmalar, şekerin tütün, alkol ve kokain gibi bağımlılık yapan uyuşturucular tarafından üretilenlere benzer bir ödül sistemi oluşturduğunu kanıtlamıştır, ancak bu yasal bir kanıt değildir. Şekere bağımlı hale gelindiğinde, isteklere direnmek zordur ve diyabet, obezite, kalp hastalığı ve daha fazlası gibi birçok sağlık sorununa sürüklemektedir.

Şeker Kullanmamanın Faydaları

Giderek daha fazla kişinin diyetlerinden şekeri kesmeyi tercih etmesinin ana nedeni sağlık yararları ve kilo kaybıdır. Bir şeker detoksu yapıldığında, vücut beslemeye odaklanır, böylece metabolizma daha yüksek bir hızda çalıştırırken enerjiyi daha verimli bir şekilde yakabilmektedir. Şeker detoksuna gitmenin faydaları bulunmaktadır ve bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Enerji Düzeyinde Artış

Basit şekerlerden oluşan yiyecekler, vücudun bu kalorileri yağda depolamaya ve insülin kontrol edilenden daha hızlı açmaya teşvik eden insülin seviyesini yükseltmektedir. Bu yüzden basit şekerleri yüksek ama protein ve yağ oranı düşük gıdalar yedikten sonra enerji çökmeleri yaşanmaktadır. Tersine, protein ve yağ oranı yüksek ancak karbonhidrat oranı düşük yemekler tüketildiğinde, daha uzun süre daha doygun hissedilmekte ve daha temiz yanma enerjisine sahip olunmaktadır.

Beyin Performansında Artış

Beyin yakıt olarak bir tür şeker olan glikozu sevmektedir. Ancak, çok fazla glikoz olması durumunda, beyin bunalır ve uyuşuk olur, dolayısıyla beyin sisi oluşmaktadır. Beynin çalışması için sadece 30 gram glikoza ihtiyacı vardır, ancak çoğu kişi bundan daha fazla tüketmektedir.

Ödemde Azalma

Tuz yanında günde 6 çay kaşığı şeker tüketmek ödem olarak bilinen bir duruma neden olmaktadır. Orta bölümün, parmakların, bacakların ve kolların özellikle akşamları ödem toplayarak şiştiği fark edilmektedir. Şeker ve tuz alımını azaltarak, fazla su tutma özelliğini düşürebilmek ve kaybetmek mümkündür.

Tip II Diyabet Yönetiminde İyileşme

Şeker Detoks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?Vücutta daha az şeker, olduğunda tip II diyabet geliştirme riski daha azdır, fakat kişinin zaten diyabeti varsa, şekeri azaltmak için daha da motive olunmalıdır. Kişi çok fazla şeker almayı bıraktığında, vücuttaki pankreas ve yağ depolayan hormonlar, tüm şekeri işlemek için fazla çalışmak yerine optimum şekilde çalışmaya başlayabilmektedirler. Bu, istekleri stabilize etmeye, enerjiyi ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olmaktadır ve kilo kaybına yol açmaktadır.

Erken Yaşlanma Riskini Azaltma

Araştırmacılar çok fazla insülin ve hızlanmış yaşlanma arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Çok fazla şeker yemek insülini yükseltmektedir, vücuda tek bir hormonla su basar ve bu yaşlanma sürecini glikasyon yoluyla hızlandırmaktadır. Kimyasal süreç, serbest radikallerin derideki elastin, kollajene saldırması ve kırışıklıklara neden olmasıdır. Daha uzun süre pürüzsüz bir cilt için şeker tüketiminden kaçınılmalıdır.

Hormonları Dengeler

Dünyada ki en yaygın üreme koşullarından biri polikistik over sendromudur (PCOS) ve yüksek şeker tüketimiyle bağlantılıdır. Bununla birlikte, durum başladıktan sonra, diyabet tip II gibi, sadece tedavi edilememekte ve yönetilememektedir. PKOS teşhisi konan kadınlar, aktif olduklarında bile hızlandırılmış kilo alımına yol açan ilave şekerleri işlemede zorlanmaktadırlar. Çalışmalar, düşük karbonhidrat diyetleri uygulayarak, PCOS’dan muzdarip kadınların ilaçsız bile kilo vermeye ve daha fazla hormonal denge bulabileceğini bulmuştur.

Kilo Verme

Aşırı miktarda tüketildiğinde karbonhidrat, protein veya yağ gibi herhangi bir makrobesin, yağ dokusunda yağa dönüştürmektedir. Bununla birlikte, sadece basit, beyaz karbonhidratların büyük bir tüketimi, yağ depolayan hormonları vücudun sadece iltihaplanmadığı, suyu tuttuğu, şişmeye başladığı ve poundlar üzerinde toplandığı noktaya kadar uyarmaktadır. Bu nedenle şekeri keserek, iltihabı, ekstra suyu çıkarmaya ve vücudun doğal dengesini bulmasına yardımcı olmaktadır.

Şeker Detoksu Nasıl Yapılır?

Muhtemelen şeker bağımlılığını kırmanın kolay olmadığını fark edilmiştir. Şeker detoks diyeti planlanırken yardımcı olacak bazı ipuçları bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
Ne kadar süre detoks yapmak istenildiğine karar verilmelidir
Detoksun yapıldığı 3 popüler dönem vardır: 3 gün, 1-2 hafta veya bir ay. 3 günlük soğuk hindi detoksu, tüm çöküşlerden hızlı bir şekilde sıfırlama gerektiğinde, tatil gibi çok yenilen döneminden sonra harikalar oluşturmaktadır. 1-2 haftalık şeker detoks diyetleri çok fazla planlamaya ihtiyaç duymaktadır, ancak çok fazla kilo alan,kendini halsiz hisseden veya olumsuz etkiler ortaya çıkmadan önce, kan şekeri seviyelerini düşürmesi gereken çocuklar ve yetişkinler için başarılıdır. Bir ay çok daha titiz şekilde detosk uygulayan ama obez olan, isteklerini ve kilolarını kontrol altına almakta zorlananlar için idealdir. Şekeri tamamen kesmek ve ketojenik bir yaklaşıma güvenmek, kişiyi ve vücudu için harikalar oluşturmaktadır.
Araştırma yapılmalı ve ürün etiketleri okunmalıdır.
Kişinin beğendiği gıdalardaki şeker hakkında daha fazla araştırma yapmasının ve etiketleri okuyarak daha fazla bilgi almasının yanı sıra, bir şeyler planlaması gerekecektir. Online olark düşük şeker tariflerine bakılmalıdır. Yemek için hazırlayabileceği en iyi zamanı tespit etmeli ve dışarıda yemek yemeyi planlıyorsa restoranların menülerini kontrol etmelidir. Biraz bilgi sahibi olmak daha sonra daha bilinçli kararlar vermesine yardımcı olacaktır.
Abur cubur, fast food ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.
İşlenmiş gıdalar, atıştırmalık gıdalar veya diyet gıdaları genellikle şeker içermektedirler. Sriracha ve patates cipsi gibi yiyecekler bile ilave şeker içermektedir. Kişi şeker kesme konusunda ciddiyse, en sevdiği markalardan atıştırmalık yiyeceklerden ve işlenmiş gıdalardan kaçınmalıdır. Bunların yerine işlenmemiş, taze meyve ve sebzeler, yağsız etler, fındık, tohumlar, fındık, şekersiz tohum ezmeleri, yumurta ve bitki bazlı proteinler gibi daha fazla besin seçimlerini tercih etmesi gerekmektedir.

Şekere Alternatif Olabilecek Gıdalar

Şeker Detoks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?Kişi şekeri kesmek istiyorsa ama bir taraftan da hayatın tadını çıkarmak istiyorsa yine de tatlı şeylerin tadını çıkarabilmesi için olanaklar vardır. Unutulmamalıdır ki, diyetten mümkün olduğunca fazla şekeri çıkarmak en iyi sonuçları vermektedir, ancak beyaz işlenmiş şekerin yerine geçenler için bazı alternetifler bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
Stevia: Aynı adı taşıyan bir bitkiden elde edilmektedir, kalori içermemektedir, ancak gerçek şekerden 200 kat daha tatlı olduğu için daha az kullanılmalıdır.
Hurma: Meyve başına yaklaşık 20 kalori vardır, ancak lif, vitamin ve antioksidan bakımından zengindir. Fırın ürünlerine, yulaf ezmesine veya diğer gıda maddelerine tarih eklenebilmektedir.
Akçaağaç şurubu: Sadece saf akçaağaç şurubu kullanılmalıdır, çünkü işlenmemiş, doğal olarak çinko ve manganez bakımından yüksek, birçok kişinin eksik olduğu iki mineraldir. 1/3 fincan akçaağaç şurubunun bile 60 gram sakarozu olduğu unutul mamalıdır!
Yaban mersini: Çok fazla kalori eklemeden gıdaları tatlandırmanın doğal bir yoludur. Örneğin, ¾ bardak yaban mersini 50’den az kalori içermektedir. Bununla birlikte bazı şeker ürünlerinden ve şeker içeren ikamelerinden kaçınılmalıdır ve bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:
Asesülfam K: Şekerden yaklaşık 1000 kat daha tatlıdır ve yüksek insülin artışlarına neden olmaktadır. Genellikle protein tozlarında ve diğer yüksek derecede işlenmiş ürünlerde bulunmaktadır, asesülfam K, kansere, karışıklığa, mide bulantısına, anksiyete, depresyon ve baş ağrılarına neden olduğu bilinen bilinen kanserojen metilen klorür içermektedir.
Aspartam (Eşit): İnsanlarda ve hayvanlarda kansere neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca insülin sivri uçlarına neden olmaktadır.
Sakarin (Sweet n ‘Low): İnflamasyon, hormon dengesizliği, kronik hastalık ve sivri insüline neden olmaktadır.

3 Günlük Şeker Detoks Diyeti Örneği

Daha önce de belirtildiği gibi, 3 günlük şeker detoks diyeti, şeker geçişini sıfırlamak için popüler bir yöntemdir. Meyveler, nişastalı sebzeler, tahıllar ve alkol de dahil olmak üzere diyetten yüksek miktarda şeker içeren herhangi bir şeyi çıkararak şekeri kesmek tercih edilmelidir. Bu kişi için çok fazlaysa, tatlı patates, elma ve kepekli tahıllar gibi şeyleri de eklenebilmektedir, ancak miktar minimum olmalıdır. Şeker detoks diyeti planlanırken bazı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Açlıktan kurtulmak ve daha uzun süre tok tutmak için kahvaltının yaklaşık 35 gram protein alınmalıdır
• Gün boyunca yaklaşık 45-75 gram sağlıklı yağ hedeflenmelidir
• Yüksek protein, yüksek yağ seçenekleri seçilmelidir
• Diyette yağsız et, yumurta, yağlı balık, fasulye ve bitki proteinleri eklediğinden emin olunmalıdır
• Kırmızı eti sınırlanmalı, soğuk şarküteri etleri ve pastırma gibi işlenmiş herhangi bir şeyden kaçınılmalıdır
• Detoksun ilk birkaç günü boyunca, özellikle 3 günden daha uzun süre detoksta kalmak planlanıyorsa, çok fazla yüksek şekerli meyve yemeyi sınırlanmalıdır
• Her öğüne, hatta kahvaltıya romaine, ıspanak, collard yeşillikleri, Brüksel lahanası ve pazı gibi yapraklı yeşillikleri eklenmelidir
• İçecek seçenekleri arasında su, şekersiz çaylar ve sade kahve bulunmalıdır. Şeker içerdiğinden meyve suyu, soda, sporcu içecekleri ve smoothie’lerden, hatta yemek yerine yapılan sallamalardan kaçınılmalıdır
Bazı yemek fikirleri kahvaltıda tofu kapışması, öğle yemeği için domatesli yeşil salatalar ve kavrulmuş sebzeler ve akşam yemeği için kavrulmuş kuşkonmazlı kinoa üzerinde ızgara portobello mantarları içermektedir. Kişi gün boyunca atıştırmak için bir atıştırmaya ihtiyaç duyuyorsa, otomattan boş bir kalori almak ve satın almaktan kaçınmalıdır. Bunun yerine, daldırma için biraz humus, pide ve havuç veya kereviz çubukları almalıdır. Bir avuç kavrulmuş fındık ve tohum bile iyi gelmektedir.

Şeker Detoksu Herkes İçin Uygun mudur?

Şeker detoksu herkese fayda sağlamaktadır. Çok fazla şeker kişiyi erken ölüm veya yaşam boyu kronik hastalıklar riskine sokmaktadır. Bununla birlikte, zaten düşük kan şekeri, tip I diyabeti varsa veya kan şekeri seviyeleri korumakla uğraşılıyorsa, şeker detoksunu düşünmeden önce bir doktorla görüşülmelidir. Düşük tansiyon veya düşük kan şekeri varsa asla detoks denenmemelidir, çünkü bu sağlık için potansiyel olarak tehlikeli olabilmektedir.

Kaynakça:
http://www.eatingwell.com/article/291207/7-day-sugar-detox-meal-plan-1200-calories/
https://www.cleaneatingkitchen.com/sugar-detox-tips-sugar-free/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.