Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kaliteli Bir SEO Hizmeti Nasıl Olmalı?

6 1.859

Web siteniz üzerinden bir gelir elde etmek için öncelikle yüksek trafik elde etmeniz gerekir. Bunu sağlamanın yegâne yolu da arama motorlarında ilk sıralarda çıkmaktan geçer. Ancak elbette bu düşünüldüğü kadar kolay değildir. Çünkü arama motorlarının istediği kalitedeki bir web sitesi olmak için pek çok kriteri bir arada değerlendirmeli ve kaliteli SEO stratejileri belirlenmelidir. SEO nedir, arama motorlarının beklentileri nelerdir ve istenilen seviyede bir SEO hizmeti nasıl alınır diye merak ediyorsanız, tüm detaylar burada!

Kaliteli Bir SEO Hizmeti Nasıl Olmalı?

SEO Nedir?

Türkçe anlamı ile “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelen ve Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olan SEO; arama motorlarının istediği kalite yönergelerine göre kullanıcı davranışlarını da temel alarak hem web sitesi içinde hem de dışında yapılan çalışmaların tümüdür. Bu çalışmaların temel amacı, reklam vermek zorunda kalmadan sitenin organik trafiğini artırmaktır. SEO nedir sorusuna verilebilecek diğer bir yanı ise web sitesinin özgünlüğünü, güvenilirliğini, kalitesini ve faydalı olma seviyesini artırma çalışmaları denilebilir.

SEO Çalışmasının Aşamaları Nelerdir?

Kaliteli SEO çalışması, öncelikle web sitesinin doğru şekilde araştırılması ve bilgi toplanması süreci ile başlar. Tüm sürecin kusursuz şekilde, doğru ve sistematik çerçevede tamamlanması gerekir. SEO hizmeti alırken izlenen aşamalar şu şekilde özetlenebilir:

1. Web Sitesinin Detaylı İncelenmesi

SEO hizmeti için yapılması gereken ilk çalışma web adresinin incelenmesidir. Sitenin eksik yanlarının tespit edilmesi, hangi sektöre hitap ettiği, olumlu yanlarının tespiti ve nasıl bir rotada ilerlediği gibi faktörler, genel stratejinin belirlenmesi için önemli avantajlar sunar.

2. Sektör ve Rakip Araştırması

Web sitesinin hitap ettiği sektöre ait diğer rakiplerin açıklarının tespit edilmesi, güçlü yanlarının ortaya çıkarılması ikincil yapılması gereken SEO çalışmasıdır. Bu konuda güncel sektör analizinin ayrıntılı şekilde çıkarılması, web sitesinin potansiyelini artırma konusunda önemli veriler sağlar.

3. Strateji Plânlama

Kaliteli SEO çalışmalarının başladığı bu aşamada artık çalışmanın rotası çizilir. Web sitesinin dış ve iç linklemelerinin plânlanması, sosyal medya yönetimi, içerik konularının belirlenmesi ve düzeni gibi işlemler bu aşamada yapılır. Süreç sonuna kadar yapılacak her bir işlem ayrıntılı şekilde belirlendikten sonra hız kesmeden programlı çalışma için start verilir.

4. Uygulama

Web sitesine ait SEO hizmeti bu aşamada başlatılmıştır ve program dahilinde devam ettirilir. Sitenin bulunduğu konum ve sayfada yavaş yavaş iyileşmeler görülmeye başlar. Ziyaretçi sayısı giderek artan, etkileşim ve dönüşüm almaya başlayan web sitesi bulunduğu sırayı giderek yükseltmeye başlar. Ancak tüm çalışmalar kesintisiz şekilde sürdürülmeli, plânlamada aksaklıklara mahal vermeden her zaman daha ilerisi hedeflenmelidir.

5. Ölçme ve Değerlendirme

Bu aşamaya kadar yapılan tüm işlemlerin sonuçlarının alındığı bölümdür. Kaliteli SEO adımları atıldıktan sonra, web sitesinin sahip olduğu trafik ölçülür ve gerekli raporlar oluşturulur. Elde edilen çıktılarda web sitesinin hangi konumda yer aldığı, ihtiyaç duyulan ek işlemler, belirli bir periyotta kaç kişinin siteye giriş yaptığı, ne kadar sitede kaldığı, davranış tarzı gibi detaylar SEO uzmanı tarafından oluşturulur ve incelenir. Değerlendirme sürecinde o ana kadar yapılan her bir işlemin sonucu incelenir. Çizilen rotanın gidişatı belirlenir ve olası olumsuz bir durum öngörülüyorsa, böyle bir sorunun önüne kolayca geçilmesi için bu aşamada önlem alınabilir.

Kaliteli Bir SEO Hizmeti Nasıl Olmalı?

Kaliteli SEO Çalışmasının Olmazsa Olmazları

SEO hizmeti sırasında web sitesini etkileyen pek çok durum yakından takip edilir ve her biri için tek tek önlem alınır. Alan adının ne kadar süredir kullanıldığı, web sitesinin hızı, sitenin iç ve dış link bağlantıları, dışarıdan alınan backlink sayısı, mobil cihazlar ile uyumu, özgün içerikler, SSL sertifikası gibi daha pek çok faktör SEO çalışması içerisinde yer almalıdır.

Kaliteli SEO süreci hem web sitesi içinde hem de dışında devam eder. On-Page denilen site için çalışmalar, web sitesinin kullanıcı deneyimini artırmaya ve içeriklerine odaklanır. Teknik SEO da denilen bu aşamada 404 hataları, index kontrolleri, dosyalar, hedef kitlenin analiz edilmesi, anahtar kelimelerin tespiti gibi pek çok öge tek başına ve en ince ayrıntısına kadar plânlanır.

Off-Page denilen site dışı SEO hizmeti ise web sitesinin, sosyal medya gibi dış kanallarda daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktır. YouTube, Facebook, Instagram gibi mecralarda paylaşım yaparak bilinirliği artırmaktan tutun da, diğer web sitelerinden kaliteli backlink almaya kadar her bir işlem site dışı yapılan çalışmalara girer. Bunun için profesyonel raporlar sunan SEO araçlarından yardım alınır.

Kaliteli SEO çalışmaları, sonuçları uzun vadede alınan ve süreklilik isteyen özel bir çalışmadır. Hizmet sektörünüzün dinamikleri ve hitap ettiğiniz hedef kitlenin durumu SEO çalışmalarını etkileyen birincil faktörler olduğundan, bunların mutlaka kaliteli SEO hizmeti sunan bir ekip tarafından analiz edilmesi gerekir. Böylece web siteniz için gerçekçi sonuçlara sahip olabilirsiniz.

Siz işinize odaklanırken, potansiyel kitlenize daha hızlı ulaşmak, arama sonuçlarında ilk sayfada ve sıralarda çıkmak, ziyaretçilerinizin web sitenizden maksimum oranda faydalanmasını sağlamak, yapılması gereken tüm işleri profesyonel bir ekibe devrederek kaliteli SEO hizmeti almak isterseniz, Sempeak SEO Hizmeti ile tanışın. Dijital dünyada görünür olmak için risk almayın, alanında uzman Sempeak‘e güvenin!

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. SEO diyor

  Güzel ve açıklayıcı yazı, tebrikler

 2. Nesil Teknoloji diyor

  Güzel ve açıklayıcı yazı, tebrikler

 3. Melih Akdoğan diyor

  Hocam gerçekten çok açıklayıcı ve bilgi verici niteliğinde. Sade-öz, direkt sonuç odaklı yazılara bayılıyorum, kaleminize sağlık.

 4. Salih demir diyor

  önerilerinizi takip ediyoruz

 5. halkalı nakliyat diyor

  seo konusunda önerilerinizi takip ediyoruz

 6. Emre Koçoğlu diyor

  Merhaba yazınızı çok beğendim. Sizleri takipteyim. Üniversitemizin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde SEO ile ilgili yetkinlik kazanabilecek dersler alabilirsiniz.
  Ayrıca üniversitemizin SEO
  ile ilgili olan yazısını da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.