Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

4 621

SEO günümüzün en parlak pazarlama alanı olmaya devam ediyor. Merak içerisinde herkes İnternette sitesinin trafik yapmasını, büyümesini ve kazanmasını istiyor ama nasıl? Hemen cevaplayalım, bunun için önerebileceğimiz en doğru adres​ SEO çalışmasıdır. Güncellenmiş bu makalemizde, SEO nedir, nasıl yapılır? Detaylı olarak inceleyeceğiz.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz.

Kaynak: www.seocu.com/seo

SEO Çalışmasının Basamakları

 • Site içi SEO

Site içi SEO isminden de anlaşılacağı üzere web sitemizin iç operasyonunu ilgilendirmektedir. Sitemizde yer alan metin, görsel ve video içeriklerinin optimizasyonundan, yazılım tarafındaki kod iyileştirmelerine kadar uzanan birtakım çalışmaları içermektedir. Bu kısımda temel amacımız kaliteli bir web sitesi olduğumuzu Google arama motoruna göstermektir. Kullanıcı dostu ve Google botlarına uygun hazırlanmış bir web sitesi, kalite basamaklarını tamamlamış diyebiliriz. Gerçek SEO uzmanı Google’ı kandıran değil Google’a yardım edendir. Bu felsefe ile hareket eden web siteleri Google’ın dostu olacaktır.

 • Site Dışı SEO

Site dışı çalışmalar ise sitemizin Popülerliği ile ilişkilidir. Bu kapsamda, Google sitemizin popülerlik araştırmasını yapmaktadır. Peki bu popülerlik sistemi nasıl çalışıyor? Özetlemek gerekirse Google internet ortamında milyarlarca web sitesini tarayarak analizler yapmaktadır. Taranan bu web sitelerinde karşılaşılan dış linkler Google için referans niteliğindedir. Bu nedenle sitemizi öneren bir başka web sitesi bize referans olmaktadır. Peki her web sitesinden referans bağlantı (backlink) almak faydalı mı? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır! İyi ve sitemiz ile tutarlı bir web sitesinden referans bağlantı almak fayda sağlayacaktır. Ancak konumuzdan uzak özellikle yurt dışı sitelerinden alından kalitesiz linkler maalesef sitemize zarar vermektedir.

Google Sitelerde Ne İstiyor?

Yukarıda SEO’nun iki ana maddesini en güncel haliyle paylaştık. Konuyu toparlamak gerekirse, Google algoritmasını tanıyan, Arama motorlarının matematiğine göre inşa edilmiş, hedef kitlesini tanıyan yazılım ve tasarım standartlarına haiz, amacını, faaliyetini karşılama ve içerik sunumunu en iyi şekilde optimize etmiş bir web sitesinden bahsediyoruz. İşte bu bahsettiğimiz sadece belli bir kısmı olan bu planlamayı doğru yapmaya başladığınızdan itibaren sitenize SEO çalışması başlamış demektir.

​SEO’nun ne olduğunu ve ne olmadığından bahsettik. Elbette bu yazımıza sığmayan daha birçok sıralama faktörlerinden ve SEO tekniklerinden bahsedebiliriz. Bu noktada detaylı bilgi edinmek için blog.seocu.com bloğunu takip edebilirsiniz.

​SEO Bize Neler Sağlar?

​SEO çalışmasının olmadığı projeler aslında kendi kaderine bırakılmış projelerdir. Yani benzini olmayan bir araba gibi gittiği yere kadar. Doğru planlamalar ile doğru uzman ellerden yapılan çalışmalar, Google güncellemelerin düzenli bir ​şekilde takip edilmesi, siteniz için yapılmış doğru yatırımlardır. Bu yatırım bize ziyaretçi, yeni müşteriler sağlamaktadır. Artık şu bir gerçek, sitenize ne kadar bakar ve yatırım yaparsanız oda size kat ve kat ile geri dönüş sağlayacaktır. Algoritmayı bilmek, teknolojiyi tanımak, sitemizi geliştirmek ve sabır. İşte SEO budur. Sonra da meyveleri toplamaya başlarsınız.

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Varkod Yazılım diyor

  Seo konusunda verilebilecek tüm detayları yazınızda paylaşmışsınız, Teşekkür ederiz.

 2. Seo Nedir diyor

  çok faydalı bir paylaşım tebrikler

 3. Baytronik diyor

  güzel bir içerik, elinize sağlık.

 4. Ali BEY diyor

  Detaylı ve öğretici bir metin olmuş. :)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku