Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Braga Neresidir?

0 260

Braga Neresidir?Braga, Avrupa Birliği’ne 1986 yılında İspanya ile beraber üye olan Portekiz‘in sınırları dahilinde yer alan bir kenttir. Bu kent, ülkenin başkenti Lizbon’la beraber en önde gelen şehirler arasında bulunur. Coğrafyanın en gözde mekanlarından olan Braga, ülkenin tarih boyunca en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Halen de Portekiz için çok önemli bir yer olan Braga, iktisadi ve de kültürel anlamda ülkenin en köklü yerleşim yerlerinin başında gelir. İber yarımadasının en kalabalık şehirleri arasında sayılan Braga, bu anlamda bölgenin en büyük güçlerinin arasında yer alır. Sadece Portekiz için değil Avrupa Birliği için de çok kıymetli bir yerleşim yeri olan Braga, bu anlamda koruma altında bulunan kentler arasında yer alır. Ülkenin kürese şehirlerinden olan Braga, her yıl dünya şehirleri arasında yer almaktadır. Bir liman şehri olan Braga, bu anlamda ülke ekonomisinin can damarlarından biri halindedir. İktisadi olarak ülkenin önemli merkezlerinden olan Braga, sadece ekonomik bir figür olarak kabul edilmez. Bunun yanı sıra aynı zamanda da ülkenin kültürel olarak da en önemli merkez şehirlerinden olan bu kent, bu sayede her yıl nüfusu oranında turist çekmeyi de başarmaktadır.

Ülkenin sınırları dahilinde yer alan en büyük iki şehrinden biri olan Braga, nüfusu ile de dikkat çekicidir. Şehir merkezi nazara alındığı vakit, nüfusu aşağı yukarı 300 bin seviyelerinde olan Braga, bütün şehir hesaba katıldığında ise yaklaşık olarak 1 milyonluk bir nüfusu barındırmaktadır. Bu anlamda Portekiz’in en kalabalık şehirlerinden biri olan Braga, nüfusun oldukça önemli bir kısmını da sınırları dahilinde ağırlar. Nüfusun bu denli yüksek seviyelerde olmasının en önemli nedeni şüphesiz ki, ülkenin sahip olduğu en önemli liman şehirleri arasında bulunuyor olması hadisesidir. Bu da şehrin oldukça yüksek bir ekonomik güce sahip olmasına yardımcı olmuştur. Her anlamda ülkenin en önemli lokasyonlarından olma özelliğine sahip olan Braga, her yıl çok sayıda yerli ve de yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yapar. Bu da şehrin iktisadi olarak elde ettiği gelir dışında ayrıca turizm alanında da çok önemli bir gelire sahip olması sonucunu doğurmuştur. UNESCO’nun da dikkatini çeken bu şirin liman şehri, 1991 yılında bizzat UNESCO tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Şehir her ne kadar Avrupa kıtasında yer alsa da coğrafi olarak Kuzey Amerika ile de doğrudan etkileşim halindedir. Bunun nedeni şehrin Atlantik Okyanusu’na kıyısının bulunuyor olmasıdır.

Braga Neresidir?Şehir son derece tarihi olduğundan dünya üzerinde bulunan birçok ülkeden bölgeye ulaşım imkanı da günümüz dünyasında mevcuttur. Bu anlamda şehre tarifeli seferler düzenleyen havayollarından herhangi birini tercih ederek bu güzel Portekiz şehrine ulaşmanız oldukça kolay olur. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız bu durumda Türk Hava Yolları vasıtasıyla Braga şehrine ulaşmak oldukça kolaydır. Doğrudan tarifeli seferler söz konusudur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.