Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avustralya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

0 410

Avustralya, dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. Okyanusya kıtası olarak adlandırılan bölgede yer alan bu ülke, Hint ve Pasifik Okyanuslarının birleştiği noktada yer alır. Oldukça büyük bir kara parçası olan Avustralya, kimilerine göre bir ada kimilerine göre ise bir kıtadır. Her ne şekilde adlandırılırsa adlandırılsın, Avustralya dünyanın en refah en modern ülkeleri arasında bulunur. Sahip olduğu uçsuz bucaksız topraklara karşın oldukça az bir nüfusa sahip olan Avustralya, çok sıkı bir vize politikasına sahiptir. Avustralya’yı ziyaret etmek isterseniz, öncelikle, ülkenin yetkili makamlarının sizden vize talep edip etmediğine bakmalısınız. Endüstriyelleşmiş bir ülkenin vatandaşı iseniz; başka bir ifadeyle refah seviyesi yüksek bir ülkenin pasaportunu taşıyorsanız, Avustralya seyahatiniz için vizeden muafsınız demektir. Bu ülkeler arasında bütün Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Güney Kore, Norveç, İsviçre, İzlanda ve de Şili yer almaktadır. Eğer bu ülkelerden herhangi birinin pasaportunu taşıyorsanız o zaman sadece online başvuru yaparak e-vize almanız gerekir. Bu vize elektronik olarak sistem tarafından düzenlenir ve adınız kara listede bulunmuyor ise, otomatikman bu vizeyi almaya hak kazanırsınız. Yani aslında vizeden muafsınızdır.

YAvustralya Turist Vizesi Nasıl Alınır?ine de elektronik olarak sisteme giriş yapmanız, sizin herhangi bir şekilde bir suça karışmış kişiler arasında olup olmadığınızın tespitine yönelik bir ulusal güvenlik önlemidir. Bundan 10 yıl öncesinde kadar bu sistem olmadan doğrudan elektronik form doldurmaksızın bu ülke vatandaşları Avustralya topraklarına seyahat edebilmekte idi. Bu durumda yapılan elektronik prosedür bizzat gümrük memuru tarafından yapılmakta idi. Bu durumu ortadan kaldırmak için izlenen bu yol sayesinde şüphelilerin daha uçağa binmeden engellenmesi amaçlanmaktadır. Bu uygulamaya ilk giden ülke Avustralya olmuş, onu Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada izlemiştir. Eğer yukarıda sayılan ülkelerden birinin pasaportuna sahip değilseniz ve de Türk vatandaşı iseniz, o takdirde Avustralya topraklarına seyahat etmeden önce kesinlikle geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekecektir. Vizeye sahip olmanız ülkeye kabul edilmeniz hatta öyle ki, seyahatiniz öncesinde uçağa kabul edilmeniz bağlamında dahi zorunludur. Aksi bir durumda uçağa alınmazsınız.

Türk Cumhuriyeti vatandaşları, Avustralya seyahatleri öncesinde vize başvurusu yapmak zorundadır. Bu başvuru fiilen ya da yasal temsilciniz vasıtasıyla Ankara’da bulunan Avustralya Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Ancak başvuruyu temsilciniz dahi yapsa sizin yine de orada bulunmanız ve gerekli biyometrik verileri sunmanız gerekmektedir. Bunlar arasında parmak izi de bulunur. Başvuru formunu online doldurmalısınız; eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz form sonrasında sizden istenilen evrakları güncel olması sebebiyle Avustralya’nın resmi sitesinden takip ediniz. Genel olarak vize belgeleri aynı olsa da Avustralya için farklılık arz eden birkaç durum vardır. Bunlar arasında tüm evrakların İngilizce ve de noter onaylı olması gibi. Turist olarak Avustralya seyahati planlıyorsanız ve de daha önce makul bir seviyede seyahat sıklığına sahip değilseniz, başvurunuz muhtemelen reddedilecektir. Bu oldukça kilit bir ayrıntıdır; bir kere reddedilmeniz bir daha aynı şartlar altında vize almanızı hemen hemen imkansız bir hale getirir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku