Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cilt Rahatsızlıklarına Karşı Önlemler

0 218

Cilt Rahatsızlıklarına Karşı ÖnlemlerÖzellikle kış aylarının kendini göstermesiyle artan cilt hastalıklarına önlem almanız sağlınız ve prezantabl görünümünüzü kötü anlamda etkilememesi için size almanız gereken önlemleri sıralayacağız. Soğuk havanın neden olduğu cilt kuruluğu, cildin yaşlanma sürecini de kısaltıyor. Kış mevsiminde cilt bakım sağlığını tehdit eden faktörlerin çoğalmasıyla birlikte, cilt hastalıklarının görülme sıklığı da artıyor. En korkulu hastalıklardan olan cilt kanseri ise cilt bakım hastalıklarında gelebilecek son noktadır galiba. Ağırlıklı olarak güneş yanıklarının ve ultraviyole ışınlarının etkilerini minimum seviyede azaltmaktır. Bunun için en yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalı ve cildimizi önemsemeliyiz. Özellikle de yaz aylarında kumsal kenarlarında uzun süreler güneşlenmenin aslında ne kadar yanlış olduğunu bilmemiz gerekir. Ne kar da etkili güneş kremi kullansak da güneş ışınlarından kendimizi yinede muhafaza etmemizde fayda var. Sabah uyanır uyanmaz muhakkak yüzümüzü yıkadıktan sonra da nemlendirici kremi cilt bakımı olarak yüzümüze uygulamalıyız. Deri dökülmeleri ise kışın soğuk havalardan kendimizi muhafaza edemediğimiz için karşılaştığımız sorunların başında geliyor. Havanın kirliliğin artmasından dolayı daha fazla kendimizi koruma altına almamız şart. Kuru ciltler kendilerine uygun nemlendiricileri kullanmalı yağlı ciltler ise yüzlerinin nem dengesini sağlayacak besleyici bakıcı ve onarıcı kremleri tercih etmelidir. Kremli ve yağlı sabunlar kuru ciltler için biçilmiş kaftandır. Cildinizi çevresel etkenlere karşı korumalı ve neye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Eğer hiç bir krem yada nemlendiriciden fayda görmediyseniz cilt tiplerine göre bir kaç bitkisel çözüm doğada bizi bekliyor. Deri dökülmesine yada deformasyon sorunuyla karşı karşıya iseniz, size bir kaç önerim olacak. Kahve evet doğru duydunuz kahve keyfi yaparken bir yandan da kendinize kahve peelingi uygulayabilirsiniz. Ama kahve kürünü uygulamak için ödül olarak önce kahvenizi içmeniz gerekecek. Ölü hücreler sadece ölü deri hücrelerinden kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda gözenekleriniz de yaşayan ve kopmalara neden olan yağ ve kiri engeller. Mağazada satılan çoğu pufür ürünleri, sert kimyasallar ve bilinmeyen faydaları olan onlarca şüpheli bileşen içerir. Buda kendi ürününüzü yapmak için başka bir sebep olabilir. En azından sert kimyasallar zararlı içerikler yok! Diğer peeling tedavilerinde olduğu gibi, bunlar her gün değil, haftada iki ila üç defa kullanılmalıdır. Ve yeni bir cilt bakımı ürünü (veya bu durumda tarifi) denediğinizde, yatmadan önce test etmeyi unutmayın. Peelinginizi yapıp biraz beklettikten sonra ılık bir suyla yıkayın ve gece hücrelerin kendini yenilemesi için bedeninize biraz zaman verin. Bu şekilde, olumsuz bir reaksiyonunuz varsa, uyurken cildinize zaman kazandırabilirsiniz.

Cilt Rahatsızlıklarına Karşı ÖnlemlerYağlı ciltler için de bir kaç tavsiyemiz olacak. Yağlı ciltlerin en büyük düşmanı makyajdır. Evinize gelince yapacağınız ilk iş makyajınızı temiz bir pamukla ve tavsiyem gül suyu ile temizlemek olsun. Yüzünüzü ılık suyla 3 kez yıkamak fazla yağın çıkarılmasına ve akne oluşumunun durdurulmasına yardımcı olacaktır. Yüzünüze soğuk su ile yıkamaya çalışın; bu gözenekleri kapatacak ve cildinizin PH dengesini koruyacaktır. Unutmayın, yüzünüzü çok sık yıkamak cildinizi kurutabilir. Yulaf ezmesi ve ham aleo vera ile yağlı cilt problemine son verebilirsiniz.

Uygulama

Sade, şekersiz yulaf ezmesini alın. Daha küçük parçalara bölmek için rondo dan geçirebilirsiniz. Bir krem haline haline getirmek için aloe vera ile (ham) karıştırın.Yüz ve boynunuza 2 dakika sürtün. Ilık su ile durulayın ve akşam yatmadan yüzünüzü ve makyajınızı temizleyin daha sonra elma sirkesini püskürtücü bir kapa koyun ve yüzünüze sıkın cildinizdeki yağlanma riskini minimuma indirecek ve ph dengesini sağlayarak daha hoş bir görünüme kavuşacaksınız.

Kaynakça:
http://www.stylecraze.com/articles/effective-home-remedies-to-get-rid-of-oily-skin/#gref

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.