Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sibirya’da Bir Uzun Irmak; Angara Irmağı

0 421

6590_angara_irmagi_ozellikAngara Irmağı, Sibirya’nın güneydoğusunda bulunan 1779 km uzunluğa sahip bir nehirdir. Irmak Baykal Gölü’nden boşalarak, Yenisey Nehri’ni besler. Listvyanka yerleşim alanı yakınlarında Baykal Gölü’nden ayrılır, birçok yerleşim alanından geçer ve Strelka yakınlarından Yenisey Nehri’ne dökülür. Nehrin tarımsal sulama, enerji ve içme suyu kaynağı olarak değerlendiriliyor olması sebebiyle, bölge halkı için önemi büyüktür.

Barajlar ve Değerlendirme

1950 yılından sonra inşa edilmiş ve halen faal olan, 3 adet oldukça büyük hidroelektrik santrali bulunmaktadır. Barajların inşası ile çeşitli büyüklüklerde baraj gölleri, balıkçılık için oldukça verimli alanlardır. Angara Nehri’nin birbirinden kopuk halde üç ana bölümü, nehir trafiğine açıktır. Baykal Gölü’nden Irkutsk Barajı’na, oradan Bratska ve Boguçani barajından Yenisey Nehri’ne kadar gemi ile seyahat ve kısmi taşımacılık yapılabilmektedir. Baraj göllerindeki gemi geçiş noktalarının tamamlanması ile Yenisey nehrinden Baykal gölüne kadar gemi ulaşımı sağlanmış olacaktır. Bu baraj inşaatları ve göllerin büyük kısmında halen gemi seyahati için inşaatlar devam etmektedir. Yapılan gemi asansörleri sayesinde, ulaşımın büyük bir külfet olması tarihe karışarak, Angara Irmağı bölge halkı için ekonomik değerler sağlayacaktır.

Kaynakça:
Wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku