Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Serie A Nedir?

0 380

serie-ASerie A ya da İtalya’da daha bilinen adıyla Serie A TIM, Telekom Italia tarafından sponsor edilmiş bir İtalya futbol ligidir. İtalya ligleri arasında en üst lig klasmanı olarak kabul edilen Serie A’da birçok dünyaca ünlü takım mücadele etmektedir. İtalya’nın bir numaralı futbol organizasyonu olan Serie A ilk kez resmi olarak 1929 yılında kurulmuştur. Bu tarihten önce başka isimlerle anılan turnuva bu tarihle beraber Serie A adını alarak yeni bir şekle bürünmüştür. O zamanlar Lega Calcio tarafından yönetilen bu organizasyon Avrupa’nın en değerli birkaç organizasyonundan bir olarak kabul edilmekteydi. Günümüzde 20 takımın mücadele verdiği Serie A’da en büyük başarılar Juventus kulübüne aittir. Ancak Juventus bu başarılarının yanı sıra Serie A’nın değerini ciddi bir şekilde düşürmüş kulüp olarak da kayıtlara geçmiştir.

90’lı yıllarda Avrupa’nın bir numaralı ligi kabul edilen Serie A, bu dönemde oldukça rağbet gören bir lig olma özelliğini de taşımaktaydı. Bunun en büyük nedeni, özellikle o dönemde İtalya Serie A’da mücadele eden takımların Avrupa kupalarında elde ettikleri başarılardı. Özellikle Milan Juventus ve İnter’in UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası’nda elde ettikleri başarılar gerçekten oldukça zor elde edilebilecek başarılar olarak gösteriliyordu. Her yıl ortalama bir veya iki İtalya Serie A takımı finali görüyordu. Ancak diğer Avrupa liglerinde mücadele veren takımlarda ise böyle bir istikrar söz konusu değildi.

serieA21İtalya Serie A’nın birçok kez formatında değişikliğe gidilmiştir. Serie A’da yapılan format değişiklikleri genellikle mücadele edecek kulüp sayısı bazlı olmuştur. Serie A tarihinde en fazla 21 takım mücadele etmiş ayrıca en düşük takım sayısı olarak da 16 belirlenmiştir. 2004 yılında dek 18 takımın mücadele ettiği Serie A’da 2005 yılıyla beraber 20 takım şampiyonluk mücadelesi vermeye başlamıştır. Takımlar toplamda bir sezonda 38 maç oynamaktadır ve bu maçlar birbirleri ile toplamda iki kez karşılaşmalarına yönelik belirlenmiştir. Deplasman gölü kuralının da geçerli olduğu Serie A’da ilk sırayı alan takım şampiyon olmaktadır. Şampiyon olan takım Serie A’nın UEFA sıralamasındaki yeri uyarınca doğrudan UEFA Şampiyonlar Ligi’ne gurup sürecinden dahil olmaktadır. UEFA tarihine göre en başarılı Avrupa takımları arasında 3 tane İtalya Serie A takımı yer almaktadır. Bunlar, Juventus, Milan ve İnter’dir.

AC+Milan+v+Juventus+Serie+A+s05Ui7Cnfu_lİtalya Serie A’da en çok başarıya ulaşan takım Juventus’tur. Juventus 31 kez mutlu sona ulaşarak rakiplerine bu alanda fark atmıştır. Juventus’un yanı sıra, Milan ve İnter’de 18’er kez bu ligde zirve görererek onlarda Juventus’u takibini sürdürmüştür. Bu üç takım dışında ise, Genoa en başarılı takım konumundadır. Genoa Serie A’da 9 kez birincilik sevinci yaşamayıı başarmıştır. Serie A’da oynanan maçları yayınlama hakkı Serie A A.Ş. tarafından yapılan ihale sonucu pazarlanmaktadır. Bu bakımından kulüpler bir Premier Lig ya da La Liga’ya nazaran daha az para kazansalar da yine de hatırı sayılır bir meblağı kasalarına koymayı başarmaktadırlar.

2006 yılına kadar Avrupa’nın bir numaralı ligi kabul edilen Serie A, 2006’da patlak veren şike skandalı yüzünden ciddi bir imaj kaybı yaşamıştır. Bu imaj kaybı neticesinde ciddi bir düşüşe geçen İtalyan takımları, Avrupa kupalarında başarıdan eski yıllarına nazaran uzaklaşmıştır. Neredeyse her iki yılda bir final oynayan İtalyan takımları, final görmekten hızla uzaklaşmıştırlar. Juventus, Milan ve Fiorentina gibi kulüplerin adının şikeye karışması ve bunlardan Juventus’un küme düşürülmesi, ciddi anlamda İtalya Serie A’ya olan ilgiyi azaltmıştır.

Bu yüzden transfer yaparken futbolcuları ikna etmekte güçlükler çekmeye başlayan İtalyan kulüpleri, finansal olarak çöküşe geçmiştirler. Bu dönemde Inter takımı ciddi bir sıçrama gösterse de bu sıçrama yerini düşüşe bırakmış ve 2010 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Inter bile, İtalya Serie A’da mücadele etmesinin cezasını çekmiştir. Ancak 2014 yılı ile beraber İtalya Serie A’da bir kıpırdanma olmuş ve takımlar Avrupa kupalarında oldukça başarılı sonuçlara imza atmıştırlar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.