Şiddetli Astım Ataklarının Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır? Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Ağır astım krizi potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir olaydır. Ciddi bir atak belirtileri, küçük bir astım atağının semptomlarına benzer olabilir. Aradaki fark, ciddi atakların ev tedavileriyle iyileşmediği yönündedir. Bu olayları önlemek için acil tıbbi tedaviye ihtiyaç vardır. Eğer kendinizden ya da sevdiğiniz birinin ciddi bir astım krizinden şüpheleniyorsanız, hemen bir acil servise gidin.

*Şiddetli astım atak belirtileri

Ağır astım atağı belirtileri küçük bir astım krizi olarak başlar. Bronşiyal tüplerin daralması nedeniyle mukus birikmesi ve göğüs ağrısı hissedebilirsiniz. Muhtemelen hırıltılı öksürük oluşacaktır. Özellikle yürüyüş gibi aktiviteler sırasında nefes almak zorludur. Aynı zamanda konuşmak da zor olabilir. Bu semptomlar küçük bir astım atağı gibi göz önüne alındığında, ciddi bir astım atağını tetikleyebilir. Semptomlarınız, hızlı ve etkili tedavi önlemlerinizle iyileşmezse, astım atağınızın şiddetli olduğunu bilmelisiniz. Ciddi bir astım atağının diğer belirtileri arasında göğüs retraksiyonları, soluk veya mavi deri ve çocuklarda uyuşukluk sayılabilir.

*Şiddetli astım için tedavi seçenekleri

Astım tedaviniz, semptomlarınızın düzenli olarak ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Şiddetli astım varsa, uzun süreli kontrol ilaçları almış olabilirsiniz.  Şiddetli astım atakları normal astım tedavilerine cevap vermez, bu yüzden kurtarma ilaçlarınız işe yaramıyorsa acil tıbbi tedaviye ihtiyacınız vardır. Acil serviste, sağlık ekibiniz şunları yapabilir:

*Kanınızda ne kadar oksijen bulunduğunu belirtmek için nabız oksimetresi denen bir test kullanırlar.

*Nefes verdiğiniz hızı belirlemek için pik akışınızı ölçerler.

*Bronşiyal tüp inflamasyonu belirlemek için nitrik oksit ölçümü yapılır.

*Göğüs röntgeni çekilir.

Ciddi bir astım atağı onaylandıktan sonra doktorunuz aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını uygulayabilir:

*inflamasyonu kontrol etmek için oral yolla tedavi

*oksijen desteği

*magnezyum sülfat

*nefes almanıza yardımcı olacak entübasyon makineleri

*Astım krizinden kurtulmak

Tedavinin amacı solunum durmasını önlemektir. Solunumunuzu iyileştirmenin yanı sıra, astım atağı iyileşmesi de akciğer iltihabının ne kadar iyi kontrol edildiğine bağlıdır. Astım semptomları solunum yollarınız iltihaplandığında ve daraldığında ortaya çıkar. Altta yatan inflamasyon tedavi edilmezse, bronşiyal tüpleriniz hala büzülmeye ve problemlere neden olabilir.
Kontrolsüz astım da ciddi ataklara neden olabilir. Eğer kurtarma inhalerinize sık sık güveniyorsanız, bu sizin ve doktorunuzun astım tedavisinin daha uzun vadeli ölçümlerine bakmanız gerektiğine dair bir işarettir.

*Şiddetli astım atağı tetikleyicileri

Ciddi astım krizinden sonra tedavi ve iyileşme önemlidir, çünkü bunlar hayat kurtarıcı önlemlerdir. Ancak bu tür durumlardan kaçınmanın en iyi yolu, ciddi astım krizlerinin tamamen gerçekleşmesini önlemektir. Astım atağınızı öğrenmek tetikleyicileri önlemenin anahtarıdır. Herkesin astım semptomları birbirine benzemez ve herkesin farklı astım tetikleyicileri vardır. Kişinin kendi tetikleyici nedenini öğrenmesi çok önemlidir, böylece ne yapılması gerektiğini kişi bilir. Astımla ilişkili inflamasyonu şiddetlendirebilecek tetikleyiciler şunlardır:

*kedi

*kimyasallar (temizleyiciler gibi)

*soğuk havalar

*kuru hava

*toz akarları

*mide ekşimesi

*parfümler ve diğer kokular

*polen

*solunum yolu enfeksiyonları

*duman (tütün, odun, kimyasal maddeler vb.)

*stres

Yine de, astım tetikleyici ile asla temas etmeyeceğinizi varsaymak gerçekçi değildir. Mümkün olduğunda bilinen herhangi bir tetikleyiciden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Henüz resmi olarak belirlenmemiş bir şüpheniz varsa, test konusunda doktorunuzla konuşun. Kurtarma inhalerinizi de her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Bazı risk faktörleri de ciddi bir astım atağı geçirme şansınızı artırabilir. Bunlar arasında akciğer hastalığı, ciddi astım atakları öyküsü ve kardiyovasküler hastalık vardır. Ciddi astım atakları önemli bir sağlık riskidir, çünkü bu olaylar hızla ölümcül hale gelebilir. Dahası, astım saldırıları günlük programınızı kesintiye uğratabilir, aileden, işten ve boş zaman aktivitelerinden uzaklaştırabilir. Astımınızı kontrol altına almak sadece daha iyi bir yaşam kalitesi değil, aynı zamanda akciğer sağlığınız üzerinde iyileştirilmiş bir görünüm anlamına gelir.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar