Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Chimaeras: Kıkırdaklı Garip Balık

0 221

Chimaeras: Kıkırdaklı Garip BalıkChimaeras, yüzeyleri üzerinde bir hat ağı olan garip balıklardır. Çizgiler genellikle dikişlere benzemektedir ve balıkların sanki diğer yaratıkların parçalarından bir araya getirilmiş gibi görünmesini sağlamaktadır. Görünüm, bir araya getirilen farklı hayvanların parçalarından oluşan Antik Yunan mitolojisindeki bir yaratık olan kimera’yı andırmaktadır.
Bir chimaera’nın büyük gözleri ve gözleri önünde büyük bir burnu vardır. Burun bir ördeğe benzemektedir. Bazı chimaeraslar fare balığı olarak bilinirler çünkü vücutları uzundur, sıçan benzeri bir kuyruğu vardır ve dişleri bir şekilde fare dişi gibi görünmektedir. Diğerleri tavşan balığı olarak da adlandırılır. “Fil balığı” adı da ortaya çıkmıştır çünkü bazı türlerde burun ucunun ucu minyatür bir filin gövdesine benzeyen kıvrılmış bir projeksiyona sahiptir.
Chimaeras, vücudunun yan taraflarındaki büyük pektoral yüzgeçleri çırparak hareket ettirir, bu da onları su boyunca uçmalarını sağlar. Birçok tür vücudunun üstündeki ilk sırt yüzgecinin önünde keskin, zehirli bir omurgaya sahiptir. Omurga tarafından salınan kimyasallar, insanlar için hafif zehirli gibi görünür. Omurga ağrılı bir yara yaratabilir.

Chimaeras’ın Biyolojik Sınıflandırılması

Chimaeras köpekbalıkları ile uzaktan ilişkilidir. Bununla birlikte, bazı benzersiz özelliklere sahipler ve köpekbalıklarından oldukça farklı görünüyorlar. Hem chimaera hem de köpekbalığı iskeleti kemik yerine kıkırdaktandır.
Geleneksel sınıflandırma şemasına göre, tüm kıkırdaklı balıklar Chondrichthyes sınıfına aittir. Bu sınıf iki alt sınıfa ayrılır: köpekbalıkları, patenler ve ışınları içeren alt sınıf Elasmobranchii ve chimaeras içeren alt sınıf Holocephali.
Holocephali alt sınıfı sadece bir düzen içerir – Chimaeriformes. Bu makalede ele alınan üç aile vardır. Aileler aşağıda listelenmiştir.
-Chimaeridae : sıçan balığı (fare balığı) ve tavşan balığı
-Callorhinchidae : fil balık veya pulluk burunlu chimaeras
-Rhinochimaeridae : uzun burunlu chimaeras

Benekli Fare balığı (Aile Chimaeridae)

Benekli fare balığı Kuzey Amerika kıyılarında Pasifik Okyanusu’nun kuzeydoğu bölgesinde yaşıyor. Cildin kahverengi veya gri bir arka plan üzerinde beyaz lekeler vardır. Pürüzsüz ve düzensizdir ve çoğu zaman çekici bir parlaklığa sahiptir.
Kemikli balıklar gibi benekli fare balığı, solungaçları üzerinde operculum adı verilen bir örtü içerir. Ancak, kemik balığı solungaç kapağı yumuşak ve etli iken kemikli balık solungaç kapağı kemikten yapılır.
Fare balığının sırtında iki dorsal yüzgeçleri vardır. İlkinin önünde bir omurga vardır. İkinci sırt yüzgeci iki küçük lobdan oluşur ve iki ayrı yüzgeçle karıştırılabilir. Uzatılmış ve dar kuyruğun üstünde ve altında bir kuyruk yüzgeci vardır. Balık, vücudunun ön tarafına doğru bir çift üçgen kesecik yüzgeçine (bir tarafta) ve vücudunun arkasına doğru bir çift pelvik yüzgeçine sahiptir.

Gözler, Dişler ve Yanal Çizgi

Fare balığının büyük gözleri derin ve karanlık suda mümkün olduğunca fazla ışık emmelerini sağlar. Gözler tapetum lucidum adı verilen bir membran içerir. Bu zar retinadan (gözdeki ışığa duyarlı tabaka) geçerek retinaya geri dönen herhangi bir ışığı yansıtır. Bu süreç, karanlık ortamlarda bir balık üzerinde bir ışığın parlaması gibi belirli koşullar altında gözlerde parlak bir etki yaratır.
Balıklar genellikle kemirgenlerin kesici dişleri gibi ağızdan çıkıntı yapan üç çift diş plakasına (üst çenede iki ve altta biri) sahiptir. Bu, balıklara “fare” balığı denmesinin bir sebebidir. Dişler, bir balıkçık avının kabuklarını çok etkili bir şekilde öğütmesini sağlar.
Balıkların vücudunun her tarafında gezinen bir çizgisi vardır. Gözlerin üstünde ve altında ve burnun etrafında çizgiler de vardır. Hatlar sudaki titreşimleri ve hareketi algılayan yanal hat sistemini oluşturur. Kafanın ön ve alt kısımlarında çizgi bir dizi nokta haline gelir. Noktalar, elektrik alanlarını tespit eden duyusal yapıların yeridir.

Diyet ve BeslenmeChimaeras: Kıkırdaklı Garip Balık

Çoğu chimaeras derin suda yaşar, bu da onlarda çalışmayı zorlaştırır. Benekli fare balığı genellikle sığ suda görülür ve gözlemlemek daha kolaydır.
Fare balığı genellikle gruplar halinde görülür, ancak kendi başına da avlanabilir. Okyanus dibine, sığ suya ve derin suya doğru gider. Bu bir etoburdur ve sık sık gece beslenir. Ağzı aşağı bakar, bu da deniz yatağından yiyecek almasına yardımcı olur.
Balık, avını öncelikle kokuyla bulur. Diğer kıkırdaklı balıklar ve bazı kemikli olanlar gibi, bir fare balığı da canlı organizmalar tarafından üretilen zayıf elektrik alanlarını tespit edebilir. Bu yeteneğin, özellikle de loş ışıkta yiyecek avına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Çiftleşme

Köpekbalıkları gibi, salyangoz iç gübrelemeye sahiptir. Ayrıca köpekbalıkları gibi, erkek bir dişi balığın dişi vücuduna sperm yerleştirmek için kullanılan pelvik yüzgeçlerinin yanında claspers vardır. Ancak bir köpekbalığı iki çift clasperse sahipken, köpekbalığının sadece bir çifti vardır. İkinci claspers çifti geri çekilebilir.
Erkek fare balığı alnında tentaculum adı verilen bir uzantıya sahiptir. İkinci çift claspers gibi tentaculum geri çekilebilir ve çiftleşme sırasında dişiyi yerinde tutmak için kullanılır. Kullanılmadığı zaman, erkeğin alnındaki küçük beyaz bir çıkıntı gibi görünür.

Yumurta ÜretimiChimaeras: Kıkırdaklı Garip Balık

Mil veya kaşık şeklindeki yumurta kapsülü yaklaşık beş santim uzunluğunda ve derimsi bir dokuya sahiptir. Bir yumurtanın ekstrüde edilmesi için on sekiz ila otuz saat gereklidir. Bu sürenin bir kısmı için kapsül, dişinin vücudundan bir filament ile asılı kalır. Sonunda deniz yosunu ya da okyanus tabanına düşer. Kapsül üzerindeki tendrils, çevresine yapışmasına yardımcı olur. Dişi yumurtlama başına sadece iki yumurta bırakır. Bununla birlikte, bir yılda çok sayıda yumurtlama olur.
Genç balık yavaşça gelişir ve kapsülün dişinin vücudundan çıkarılmasından sonra altı aydan bir yıla kadar kapsülü bırakamaz. Genç, kapsülden çıktığı zaman beş santimden biraz uzundur.

Tavşan Balığı (Family Chimaeridae)

Chimaera monstrosa doğu Atlantik Okyanusu ve batı Akdeniz’de bulunur. Bazen bir tavşan balığı olarak bilinir. Balık mavimsi veya yeşilimsi bir arka plan üzerinde kahverengi çizgiler ve lekeler vardır. Arka plan güzel bir gümüş rengi parlaklığa sahiptir.
Tavşan balığı çok derin suda yaşar. Zavallı bir yüzücüdür ve neredeyse kuş kanatlarına benzeyen büyük pektoral yüzgeçlerini çırparak hareket eder. Benekli fare balığı gibi, esas olarak sert kabuklu avla beslenir, bu da onun plaka benzeri dişleriyle ezilir.
Tavşan balıklarının uzun bir ömür beklentisi olduğu düşünülmektedir.
IUCN, tavşan balıklarını kırmızı listesinin “tehdit edecek” kategorisinde sınıflandırır. Liste hayvanları yok olmalarına yakınlıklarına göre sınıflandırır. Atlantik Okyanusu’ndaki derin su avcılığı, diğer balıkları yakalamayı amaçlayan troller tarafından yanlışlıkla yakalanan tavşan balıklarını öldürmektedir. Ayrıca, tavşan balığı yağı için insan talebi (ayrıca fare balığı yağı olarak da bilinir) artmaktadır. Yağ balıkların karaciğerinden ekstrakte edilir ve ek olarak kullanılır.

Fil Balıkları (Family Callorhinchidae)Chimaeras: Kıkırdaklı Garip Balık

Fil balıkları Callorhinchus cinsine aittir. Bir filin gövdesine benzeyen burunlarından esnek bir uzantıya sahipler. Kuyrukları benekli fare balığı veya tavşan balığı kuyruğundan çok farklı görünmektedir, köpekbalığı gibi. Fil balıkları da pulluk burun chimaeras olarak bilinir.
Balık, küçük omurgasızlar ve balıklar için avlarken okyanus tabanını keşfetmek için burun uzantısını kullanır. Uzatma bir sonda gibi davranır ve harekete ve zayıf elektrik akımlarına karşı duyarlıdır.
Kullanılmakta olan sınıflandırma sistemine bağlı olarak üç veya dört Callorhinchus türü vardır. Avustralya ve Yeni Zelanda çevresindeki sularda, Callorhinchus milii bir balık köpekbalığı değil de bir köpekbalığı olsa da, bir fil köpekbalığı veya bir hayalet köpek balığı olarak bilinir. Koyu lekeler ile yanardöner, gümüşi gri bir cilde sahip olan güzel bir balıktır.

Rhinochimaeras

Rhinochimaeras, bir gergedan boynuzu anımsatan burunlarında łong uzantısı vardır. Uzatma düz veya çengellidir. Gövde yüzeyi bir kimaera’nın tipik dikişli görüntüsüne sahiptir. Gözler, bir kedi gözü gibi ışığı yansıtan bir tapetum lucidum içerir ve balıklara ürkütücü, hayalet benzeri bir görünüm kazandırır. Diğer chimaeras bu özelliği paylaşır, bu da bazı türlerin hayalet köpekbalıkları olarak bilinmesinin bir sebebidir.
Rinochimaerasın biyolojisi hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. Birçoğu okyanus tabanına yakın derin suda yaşarlar. Bunları gözlemlemek için çok özel ekipmanlara ihtiyaç vardır. Şimdiye kadar elde edilmiş fotoğraf ve videolar büyüleyicidir. Balık bazen yakalanır ve bu durumda sık sık haber başlıkları oluşturur.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.