Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Belçika’nın Simgesi; “Manneken Pis”

0 586

Manneken Pis, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden Belçika’da bulunan dünyaca ünlü bir heykeldir. Flamancada ”Manneken Pis” olarak adlandırılan bu yapıtın adını Türkçe olarak ifade edecek olursak, ”İşeyen Adam” anlamına gelmektedir. Avrupa’nın en tanınmış simgeleri arasında yer alan Manneken Pis, Avrupa’nın siyasi merkezi olarak kabul edilen Belçika’nın başkenti Brüksel’de yer alır. 500 yılı aşkın bir geçmişi olan bu Manneken Pis heykeli, şehrin en önemli turistik destinasyonları arasında yer alır ve her yıl milyonlarca turistin ziyaretçi akınına uğrar. Bronz olarak tasarlanmış olan bu eser 61cm uzunluğundadır ve çıplak bir küçük adamı karakterize etmektedir. Manneken Pis, dünyaca ünlü heykeltıraş Hieronymus Duquesnoy the Elder tarafından dizayn edilip yapılmıştır. Resmi olarak 1616 yılında yapımına başlanılan Manneken Pis, 3 yıl gibi bir sürede tamamlanabilmiş ve 1619 yılında şu anki yerine yerleştirilmiş ve halen de orada bulunmaktadır. Belçikalıların sahip olduğu en önemli figür olarak anılan Manneken Pis, 1965 yılında tekrardan dizayn edilmiştir. Yenileme çalışmaları sonrasında daha uzun yıllar ayakta kalacağı tahmin edilen bu bronz heykel, halen ilk zamanlarda olduğu gibi şehri ziyaret eden turistlerin oldukça ilgisini çekmiş durumdadır.

TBelçika'nın Simgesi; "Manneken Pis"am olarak başkent Brüksel’in Rue de I’Etuve caddesinde yer alan Manneken Pis, çok eski bir tarihe sahiptir. Manneken Pis’in canlandırdığı karakter hakkında çok sayıda efsane bulunmakta ancak bunlardan hangisinin tam olarak gerçek olduğu bir muammadır. Ancak en bilineni, zengin bir aileye mensup bir tüccar ailesiyle beraber Brüksel’i ziyarete gelmiştir. Ancak bu esnada küçük oğlu bir anda ortadan kaybolmuştur. Bunun üzerine seferber olan Brükselliler, küçük çocuğu bir bahçede mutlu bir yüz ifadesiyle işerken yakalamıştır. Sonrasında Manneken Pis, olayın gerçekleştiği yere inşa edilmiştir. Manneken Pis, Avrupa’nın en değerli 5 eseri arasında kabul edilir ve bu anlamda birçok kopyası da üretilmiştir.

Popüler kültürde de çok ciddi bir yere sahip olan Manneken Pis, birçok roman ve edebi eserde de konu edilmiştir. Bunun yanı sıra Brüksel’de çekilen Avrupa ve Hollywood yapımı birçok filmde de sergilenmiş olan Manneken Pis, dünyaca ününü aslında bu filmler ve kitaplara borçludur da bir anlamda. Manneken Pis adlı 1995 yılında bir komedi filmi dahi çekilmiştir. Hollywood’da 68. Akademi Ödülüne de layık görülen bu yapım adından çok uzun bir süre boyunca söz ettirmeyi başarmıştır. Manneken Pis çekilen filmler sonrasında çok daha fazla ilgiye mazhar olmuş ve başta Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya olmak üzere birçok ülkede kopyaları yapılmış ve teşhir edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan kopya Florida eyaletinde bulunan Orlando şehrinde yer almaktadır. Manneken Pis’in kopyaları genel olarak fiberglas yapıda üretimiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku