Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sinir Büyüme Faktörünü (NFG) Artırabilecek Koşullar

0 588

Depresyon veya anksiyete dâhil olmak üzere ruh hali ile ilgili sorunlar iyileştirmek için NGF seviyeleri artırma bir çözüm olabilir. Fakat bunun için öncelikle uzman bir doktorla konuşmak önemlidir. Özellikle ruh hali günlük yaşamınızı önemli ölçüde etkilemektedir. Aşırı üzüntü, sürekli düşük ruh hali, öfori veya kaygı gibi büyük ruh hali değişiklikleri, bir doktora görünme nedenleridir. Doktor semptomlara neden olan durumu teşhis etmeli ve tedavi etmelidir.
Mevcut kanıtların düşük beyin NGF’sinin duygu durum bozukluklarına neden olduğunu Sinir Büyüme Faktörünü (NFG) Artırabilecek Koşullardüşündürmediğini unutulmamalıdır. Ayrıca, beyin kimyasındaki değişiklikler, aşağıda listelenen yaklaşımlarla insanların kendi başlarına değiştirebilecekleri bir durum değildir. Bunun yerine, burada listelenen faktörler günlük stresi azaltmak ve genel ruh sağlığı ve refahını desteklemek içindir. Bu nedenle, aşağıda listelenen stratejilerden doktorun uygun olabileceklerini düşündüğü varsa mevcut tedaviye tamamlayıcı bir yaklaşım olarak denenebilir. Fakat asla bu stratejilerin hiçbiri, doktorun önerdiği veya reçete ettiği tedavi veya ilaçlar yerine kullanılmamalıdır.

Yaşam Tarzı

• Yaşamın erken dönemlerinde sosyal aktivite: Daha sosyal bir çevrede yetiştirilen farelerin yetişkinlerde seçilmiş beyin bölgelerinde (hipokampus ve hipotalamus ) daha yüksek NGF’si bulunmuştur.
Yoga: 20 dakikalık tek bir seans bile olsa yeterlidir
Stresi azaltılmak: Kronik hafif stres, sıçan hipotalamustaki NGF konsantrasyonunu azaltmıştır.
Egzersiz: Düşük yoğunluklu direnç eğitimi, koşu bandı egzersizi,
Profesyonel sporlar yapmak: Düzenli olarak profesyonelce spor yapmak daha yüksek NGF seviyeleri ilişkili bulunmuştur.

Takviyeler

Takviyeler FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır ve genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur. Yönetmelikler üretim standartları belirlese de bu takviyelerin etkili ve güvenli olduklarına dair bir güvence yoktur. Bu yüzden ilaç takviye etkileşimleri yaşanabilir ve bu durum tehlikeli olabilir, hatta öyle ki çok nadir bile olsa hayatı tehdit bile edebilir. Bu yüzden takviye akmadan önce uzman bir sağlık uzmanına danışılması tavsiye edilmektedir.

NGF’yi Artırma Hipotezi

Önerilen mekanizmalar maddenin yanında belirtilmiştir. Bu mekanizmaların hepsi varsayımsal ve kanıtlanmamıştır.
• Bütirat
• PQQ: NGF’yi uyarmak ve periferik sinir rejenerasyonunu teşvik etmek için de araştırılan bir antioksidandır
• ALCAR: NGF olarak nörotrofinlerin seviyelerini arttırdığı iddia ve farelerde sinir rejenerasyonunu etkiler.
• Biberiye (Karnosik asit): NGF üretimini indüklediği varsayılmıştır. Kusersin, sinir büyümesini desteklediği söylenir ve periferik sinirleri rejenere etme yeteneğini göstermiştir
• Ginkgo Biloba: Kusersin içeriğinden dolayı tavsiye edilmektedir.
• Aslanlar mantarı (Hericium erinaceus): Hayvanlarda NGF’yi artırabilecek yenilebilir bir mantartır.
• Çinko: Çinko hayvanlarda NGF’yi artırabilir; bununla birlikte, bellek sadece A vitamini yeterliolduğunda düzelmiştir. Çinko ayrıca etkisini engelleyerek NGF’ye bağlanabilir, ancak test tüplerinde daha asidik bir pH altında azaldığı düşünülmektedir.
• D Vitamini 3: D vitamininin aktif formu, tek başına veya Forskolin ile beyin hücrelerindeki NGF konsantrasyonunu etkilemek için araştırılmaktadır.
• Melatonin: Melatonin enjeksiyonları, farelerin submandibular bezinde insanlara çevrilemeyen spesifik bir dozda NGF’yi arttırmıştır.
• DHEA: NGF kortikal nöronların aşırı üretimini indükleyebilir.
• Astragalus: Ekstrakt sinir büyümesini teşvik edici bir faktör olarak hareket edebilir.
• Huperzine A: Hayvanlarda NGF’yi arttırdığı düşünülen bitkilerden alkaloiddir.
• Bupleurum (Çin bitkisi Radix Bupleuri): Hayvanlarda kan NGF düzeylerini yükseltir.
• Krisin: Balda ve bazı bitkilerde bulunan bir flavonoid, NGF’yi arttırır
• Arı sütü: Topikal olarak, arı sütü hayvanlarda NGF’yi arttırmaktadır.
• Rehmannia: Muhtemelen hipokampusta artan NGF nedeniyle sıçanlarda öğrenme ve hafızayı geliştirmektedir.
• Polygala tenuifolia: Kök özütü (Çin Tıbbında kullanılır) laboratuarda NGF’yi arttırmıştır.

Sinir Büyüme Faktörünü (NFG) Artırabilecek KoşullarNGF Etkinliğini Destekleme Hipotezi

Yeşil çay- EGCG: Yeşil çay polifenolleri hayvanlarda NGF’nin neden olduğu sinir büyümesini arttırır. EGCG’nin NGF’nin neden olduğu nöronal büyümeyi arttırdığı varsayılmaktadır.
• Devedikeni
DHA: NGF’nin neden olduğu nöronal büyüme
A vitamini: A vitamini artan NGF reseptörleri ve NGF’nin etkilerine karşı duyarlılaştırıcı hücreler aracılığıyla NGF artırdığı varsayılmaktadır.
Fosfatidilserin: Reseptörleri koruduğu düşünülmektedir. PS, yaşlı sıçanların daha kaliteli nöronları ve daha yüksek NGF reseptör yoğunluğunu korumasına yardımcı olmaktadır.
Gotu Kola (Centella asiatica): NGF varlığında nörit büyümesi
Alfa-GPC (kolin alfosserat): Beyindeki NGF reseptörlerinin ekspresyonunu artırabilir.
Üridin+Kolin+DHA: Kolin açısından zengin bir diyet yiyen gerbillereomega-3’lerin (DHA veya EPA) beslenmesi, özellikle diyetin bir idrar kaynağı ile verildiğinde sinir zarlarını iyileştirmiştir. Bu kombinasyonun performansı artırdığı görülmektedir. Üridin Monofosfat (organ etleri, bira mayası, domates ve brokoli gibi gıdalar açısından zengin) bağırsakta ididin salgılayabilir.
• Forskolin
• Genistein
• Nardosinon (Çin spikenardından)
• 4-O-metilhonokiol: Magnolia officinalis’ten bir bileşiktir.
İnsan çalışmalarından kanıtlar eksiktir.

Hormonlar ve İlaç Yolları (Deneysel)

Sinir Büyüme Faktörünü (NFG) Artırabilecek KoşullarHormonlar (progesteron ve östrojen gibi) ve diğer ilaçlar sadece doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Bu hormonal ve ilaçla ilgili faktörler teoriktir. Katı bilim tarafından desteklenmiyorlar. Onları bilgilendirme amaçlıdır. Araştırmacılar, estrojen ve progesteron hormonların NGF sinyallemesinde rol oynayabileceğini öne sürmektedir. Fakat insan verileri eksiktir. Yumurtalıkların (Östrojen ve Progesteron üreten) çıkarılması uterusta NGF’nin önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur. Yumurtalıklarının çıkarıldığı fareler östrojen ve/veya progesteron ile tedavi edildiğinde NGF protein seviyeleri normale dönmüştür. Yumurtalıkların çıkarılması, tükürük bezlerindeki veya kalpteki NGF düzeylerini etkilememiştir.
Bazı bilim adamları, NGF’nin ifadesindeki dalgalanmaların, diğer faktörlerle birlikte, ağrı hissi ve iltihaplanmadaki cinsiyet farklılıklarını açıklamaya yardımcı olabileceğini varsaymaktadır. Ek olarak, bilim adamları hayvanlarda aşağıdaki ilaçlar ve daha yüksek NGF seviyeleri arasında bağlantılar bulmuşlardır. Bu bağlantılar şu şekildedir:
İdebenon: NGF’yi uyardığı düşünülen antioksidan özellikler tartışılmıştır
Selegilin (ilaç): NGF, BDNF ve GDNF’yi yükseltmek için teorize edilen Selegilin, desmetilselegilinin metabolitidir.
2-deoksi-D-glukoz (2-DG): Ketonlar ürettiğinden şüphelenilen bir bileşiktir. 2-DG, farelerde NGF ekspresyonunu önemli ölçüde arttırmıştır.
Reçete lityum: Beynin belirli bölgelerinde artan NGF: yetişkin sıçanlarda frontal korteks, amigdala, hipokampus ve limbik ön beyindir.
NGF göz damlası: Göz damlası oldukça tartışmalı ve kanıtlanmamıştır.
Nikotin, kültürlü omurilik nöronlarında NGF’yi etkilemek için araştırılan oldukça bağımlılık yapan bir maddedir. Sigarayı bırakma programları hariç, riskleri potansiyel faydalardan çok daha ağır basmaktadır. Ek olarak Noopept, sıçan hipokampusunda NGF ekspresyonunu etkilemek için araştırılan potansiyel olarak tehlikeli bir “akıllı ilaçtır”. Noopept, FDA tarafından onaylanmamış yeni bir ilaç olarak sınıflandırılmıştır ve kullanımı yüksek bir zarar potansiyeli taşımaktadır.

Kaynakça:
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/nerve-growth-factor

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku