Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Siyah Çay Zayıflatır mı?

0 2.341

Siyah Çay Zayıflatır mı?Herkes tarafından tüketilen ve hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan siyah çay, kolesterolü azaltır, kalbi korur, kanser önleyici etkiye sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve stresi en aza indirger. İçerisinde bulunan bitkisel yağ yakıcı enzimler sebebiyle diyet programlarında çok kullanılan bir içecektir. Bu yazımda sağlığımıza bir çok faydası olan siyah çayın zayıflamaya nasıl yardımcı olduğunu mercek altına alıyorum.

• Sindirim sisteminde bulunan lipaz enzimi, yağların sindirimini kolaylaştırır. Siyah çay, lipaz enziminin gelişmesine yardımcı olarak, kilo kaybını desteklemektedir.

• Siyah Çay Zayıflatır mı?İçeriğinde bulunan kafein, uyarıcı etkisiyle, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Açık bir bardak çay az kafein içerir ancak demli bir çayda çok miktarda kafein bulunmaktadır. Demli bir çay içildiğinde, kafein vücudumuzdaki hücrelere daha çok oksijen gitmesini sağlayarak, kas hücrelerini daha fazla yağ yakabileceği konuma getirir. Bu nedenle, yeni çay içmiş bir insan, içmemiş insana göre daha çok kalori yakar.

• Siyah çayın içinde bulunan kafein ve polifenoller, tok tutucu etkiye sahiptir. Bu sebeple öğünlere yakın zamanda tüketilen siyah çay, iştahı azaltmaktadır.

• Siyah Çay Zayıflatır mı?Bileşiminde bulunan tannik asit, bağırsaklara ulaştığında besinlerin emilimini azaltır. Yağların ve kolesterolün emilimine de engel olan tannik asit, yağın ve kolesterolün bir kısmının kana karışmasının önüne geçer. Böylelikle az miktarda demli çay içtiğinizde, yediklerinizden gereksiz kalori almamış olursunuz.

• Siyah çay yaprağı, gallik asit ve flavonoid içeriği sayesinde yağ yakımını hızlandırır. Yaprakları kaynatarak içmek, özellikle bölgesel yağlanmaya sahip olan kişiler için tavsiye edilmektedir.

• 1 bardak siyah çayın içerisinde sadece 2 kalori bulunur. Ancak şekerli tüketilirse yüksek kalorili bir içecek haline gelmektedir. Bu nedenle çayı şekersiz tüketmek zayıflamaya yardımcı olur.

Yazar: Dilara Yeten

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku