Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ülkemizdeki Komşular ve Küresel Bağlantılar

0 162

Ülkemizdeki Komşular ve Küresel BağlantılarBulgaristan‘ın başkenti Sofya ‘da Türkiye ve Bulgaristan arası bağlantıları oldukça güçlüdür. Özellikle en çok satılan ürünlerde,demir,çelik,bakır elektrikli makinedir. Bulgaristan’dan aldığımız ürünlerde başta plastik ahşap eşya daha sonra yağlı tohum ,Bulgaristan’dan Türkiye’ye ticareti kolay yöntemlerle sağlanmaktadır. Özellikle Bulgaristan sınırında yer alan Edirne ili ve kapıkule,sınır kapısında en önemli kilit noktadır. Bulgaristan’ın Türkiye ile bağlantısı yoğundur. Ticarette zengin atılımlar söz konusudur. Aynı şekilde bir diğer sınır komşumuz ise Yunanistan’dır. Başkenti Atina olan Yunanistan’ın Türkiye ile ticaretinde ,ülkemizin Yunanistan ‘da en çok aldığı kullanışlı ürünler başta,pamuk daha sonra petroldür. Özellikle plastik maddeler ve plastik ürünler ,Türkiye tarafından oldukça talep görmektedir. Yunanistan’a satılan ürünler ise kumaş,kağıt,deri malzemeleridir. Yunanistanlılar Türklerden aldığı bu ürünleri sıklıkla temin etmektedir. Aralarındaki ticaret bağ oldukça büyüktür.Yunanistan’da da Türk vatandaşları epey fazladır. Tıpkı yakın komşumuz Bulgaristan da olduğu gibi. Özellikle büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Yunanistan sınırlarında dünya’ya geldiğini hatırlatmak isteriz. Yunanistan sınırına bağlı olan Selanik,liderimizin dünya’ya geldiği yerdir.

Gürcistan‘ın Türkiye ile ticaret bağlamı diğer komşu ülkelerimizde olduğu gibi büyüktür. Özellikle yoğun miktarda temizlik ürünlerinin satışının gerçekleştiğini söyleyebiliriz.Gürcistan’a Türkiye’den temin edilen bu ürünler yoğun talep almakta ve sık sık bu ticaret hızlıca yaygınlaşmaktadır. Gürcistan’dan Türkiye’ye satın alınan ürünlerde ise başta gübre daha sonra çelik fazlası ile alınmaktadır. Türkiye’de var olan tüm inşaat firmalarının Gürcistan ile bağlantıları fazlası ile mevcuttur.

Ülkemizdeki Komşular ve Küresel BağlantılarÜlkemizdeki küresel bağlantılarda ter alan bu ülkeler dışında diğer komşu ülkelerimizden de alışveriş özveri ile sağlanmaktadır. Bunlar Ermenistan başkenti Erivan, İran’ın başkenti Tahran, Irak’ın başkenti Bağdat ve Suriye’nin başkenti Şam, Azerbaycan‘ın başkenti Bakü, Türkmenistan‘ın başkenti Aşkabat, Özbekistan’ın başkenti ,Taşkent, Kırgizistan’ın başkenti Bişkek, Kazakistan‘ın başkenti Astana gibi önemli ülke ve başkentler ile Türkiye ciddi oranda ticaret anlayışını geliştirmiş ve bu ülkelerinde Türkiye’den hızlı bir şekilde satış yapmasını sağlamıştır. Bu bağlamda Türkiye ve sınır komşuları güçlü bir bağa sahiptir.

Kaynakça:
Eğitim.org

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku