Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kışın Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

0 374

Kışın Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?Kış mevsiminde kilo vermenin daha zor olduğu düşüncesiyle, fazla kilolardan kurtulma planları, ilkbahar aylarına bırakılır. Oysa kış aylarında günler kısalmakta ve hava daha erken kararmaktadır. Bu durum, gün içinde yemek yeme alışkanlığını azaltarak, kilo vermek için avantaj oluşturur. Kışın üzerimize giydiğimiz kazaklar, paltolar kilolarımızı örtse de yaz geldiğinde pişman olabiliriz. Bu nedenle kışın önlem almakta fayda vardır. İşte karşınızda kışın kilo vermenizi sağlayacak ipuçları.

Vücutta beyaz hücreler ve kahverengi hücreler olmak üzere iki tip yağ hücresi vardır. Beyaz hücreler, vücutta kilo alımına sebep olurken, kahverengi hücreler, yağları kısa sürede yakarak vücut ısısını dengede tutar. Kışın, üşüdüğümüz anda kahverengi hücreler harekete geçerek, ısıyı dengede tutar. Ve beyaz yağ hücrelerinin yakılmasıyla, vücutta enerji açığa çıkar. Bu sayede metabolizma hızı artmış olur. Ayrıca soğuk havada egzersiz yapmak daha fazla kalori yakımına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar, 15-23 derece arasındaki sıcaklıklarda egzersiz yapanların, daha sıcak ortamda egzersiz yapanlara oranla, yüzde 34 daha fazla kalori yaktığını göstermiştir.

Kışın Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?Soğuk havanın yanı sıra kilo kaybına sebep olan kış sebzelerinden de yararlanılabilir. Karalahana, beyaz lahana, pırasa, pazı, brokoli, kereviz gibi kök bitkiler diğer besinlere oranla fazla miktarda lif içerdiğinden kilo kaybında önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda elma, çilek gibi kış meyvelerini tüketmek, tokluk hissi yarattığından ve vitamin ihtiyacımızla birlikte şeker ihtiyacımızı da karşıladığından, diyet listelerinde yerini almaktadır. Meyve tüketimi vücudumuzda enerji artışı sağladığından, diyetteyken vücudumuz yağ yakmak istediğinde bu enerjiyi kullanır. Ayrıca siyah çay, yeşil çay ve bitki çaylarını tüketmek de, kalori yakımına sebep olmaktadır.

Kışın Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?Kışın metabolizmamız olduğundan daha yavaş çalışır. Dolayısıyla kilo vermemize yardımcı olması için metabolizmamızı hızlandırmamız gerekir. Sabah uyandıktan sonra duş almak ve duş sırasında vücudumuza kese ile masaj yapmak vücut ısımızı arttırır. Isınan vücut ise, çalışma performansını iki katına çıkarmakta ve daha fazla yağ yakımına sebep olmaktadır.

Yazar: Dilara Yeten

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku