Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

SkyTeam Nedir?

0 446

5392_440px-alitalia_boeing_767-300er_ei-dbp_fco_2009-6-5SkyTeam bir havayolu ittifakıdır. Şirketin merkezi Hollanda‘nın başkenti Amsterdamda bulunmaktadır. Şirketin ana Hubları Amsterdam Schiphol Uluslararası Havalimanı ve Paris Charles De Gaullede bulunmaktadır. En büyük üyeler KLM ve Air Francedır. Air France 2000 yılında ittifakı kurmuş ve beraberinde birçok havayolu şirketinin de birliğe katılmasını sağlamıştır.

KLM ve Air France dışında birliğin en büyük üyesi bir Amerikan şirketi olan Delta Air Linesdır. Taşıdığı yolcu bakımından Delta Air Lines, Air France ve KLMnin taşıdığı toplam yolcu sayısını 4’e katlamıştır. SkyTeam, Star Alliancedan esinlenerek kurulmuşur. Star Alliance 1997de Lufthansa tarafından kurulmuş ve hali hazırda dünyanın en büyük havayolu ittifakı olma özelliğini haizdir. Lufthansanın durdurulamaz yükselişi karşısında her geçen yıl güç kaybeden KLM ve Air France birleşme kararı almıştır. Hollanda ve Fransa menşeili bu iki şirket birleşerek KLM-Air France Co. adını almıştır. Birleşme ile beraber Lufthansayı geçme planları tutmadı öyle ki Lufthansa, KLM-Air France ortaklığının neredeyse iki katına yakın yolcu kapasitesine ulaştı. Ayrıca bu değer, Lufthansanın sahibi olduğu Swiss International Air Lines ve Austria Airlinesın taşıdığı yolcular nazara alınmadan hesaplanmıştır. Aksi halde taşınan yolcu saysısı KLM-Air France ortaklığının yaklaşık 4 katı oranında olurdu.

5392_300px-skyteam_logo.svg

SkyTeam, Star Alliancesın ardından dünyanın en büyük ikinci havayolu ittifakı olma özelliğini taşımaktadır. 2004 yılında ittifaka Continental Airlines, KLM Royal Dutch Airlines, China Southern Airlines ve Northwest Airlines katıldı, bu genişleme SkyTeam tarihinin en büyük genişlemesi oldu. İlerleyen yıllarda SkyTeam ile Star Alliance arasında üye transferi rekabeti doğdu. Bazi şirketler bir ittifaktan ayrılıp diğerine geçiş yaptı. İttifakın üyesi listesinde, Rus Aeroflot, Arjantinin Aerolines Argentinas, Meksikadan Aeromexico, İspanyol Air Europa, Fransız Air France, İtalyan Alitalia, Çinin China Airlines, Amerikan Delta Air Lines, Hollandanın KLM Royal Dutch Airlines, Lübnannın Middle East Airlines, Arap Saudia gibi şirketler bulunmaktadır. Bazı havayolları ilerleyen yıllarda ittifaktan ayrılmışlardır. Bunların başında Alitalia-Linee, Continental Airlines ve Northwest Airlines gelmektedir.

SktTeam ayrıca kargo taşımacılığı alınında da faaliyet göstermektedir, bu alanda Alman şirketi DHL ile rekabet halindedir.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku