Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sporda Ağrı Kesici Tehlikesi

0 539

Sporda Ağrı Kesici TehlikesiMalum yakında 2012 Avrupa şampiyonası başlıyor ve heyecan dorukta ancak bir o kadar önemli olan başka bir konu daha var o da sporcuların sağlığı. Son dönemlerde yapılan araştırmalar sporcuların sık aralıklarla ağrı kesici kullandığını gösteriyor ve ortaya çıkan sonuçlar çok ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Futbolcularla ilgili elde edilen bir takım verilerde bu bilgileri doğrular nitelikte. Durumu açıklamak için belli bir örnek vermek gerekirse 2010 yılında yapılan Dünya Kupasına katılan futbolcuların yüzde 40 ının maç öncesi ağrı kesici aldığı anlaşılmış.

Bu araştırmanın yolunu da tabi ki FIFA açıyor. Alınan karar doğrultusunda kulüp yada ülke takımlarından sorumlu doktorlardan, oyuncuların kullandığı ilaçlar hakkında bilgi isteniyor. Sonuç gerçekten korkutucu çünkü elde edilen bilgiler önceki yıllara oranla 2010 yılının korkutucu düzeye ulaştığını gösteriyor. Futbolcularla yapılan karşılıklı görüşmeler sonucunda onların verdiği cevaplarda durumun ne kadar anlamsız ve kritik boyutlara ulaştığının bir göstergesi. Futbolcuların geneli acı hissettikleri halde oyuna çıkabilmek için bu ağrı kesicileri aldıklarını ve üzerlerine yüklenen sorumluluklardan dolayı baskı hissederek karşı gelemediklerini söylüyorlar.

Sporda Ağrı Kesici TehlikesiAğrı kesici kullanan takım yada ülkelerin çoğunluğunu Kuzey ve Güney Amerika oluşturuyor. Durum hasta yada sakat olan oyuncular için çok tehlikeli. Günümüz hayatında her şey rekabet odaklı olduğu gibi spor müsabakaları da barıştan çok buna endeksli. Ne yazık ki sporcuların durumu oldukça rahatsız edici. Yine yapılan araştırmalarda elde edilen veriler ortaya koyuyor ki; hiç rahatsızlığı olmayan yada ağrı çekmeyen bazı futbolcularında bu tehlikeyi dikkate almamış olmaları. Amerika ‘da alınan bir karar gereği, Amerikan futbolu oynayan oyuncular iltihap önleyici ilaçlardan dert yanarak bu konuyla ilgili Federasyon aleyhine dava açtılar. Son dönemlerde spor alanlarında meydana gelen bir takım rahatsızlıkların altında, bu tür aşırı ve gereksiz ilaç kullanımı yatıyor olabilir. Konu sorumlular tarafından daha derin incelenmeli ve elde edilen sonuçlar sansürsüz şekilde kamuoyuna açıklanmalıdır. Sporda karşılıkla her iki tarafın zevk alarak birbiriyle yarış yaptığı bir mücadele ruhu sergilenmelidir. Kazanmak uğruna her şeyin hiçe sayıldığı bir kumar değil.

Yazar: Kaan GÜNDÜZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku