Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karabaş Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 727

Karabaş Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?Karabaş otu, dip kısmı odunsu olan bitkidir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku yayar. Çiçekleri mavi renklidir. Bir türünden karabaş yağı denilen bir esans çıkarılır. Bu yağ bazen masajlarda bazı diğer yağlarla karıştırılarak cilde uygulanabilir. Yurdumuzda alçak makilerde bulunmaktadır.

Karabaş otu, kötü kokusuna rağmen gayet faydalı bir bitkidir. Bazı bölgesel ağrıları (bel ağrısı, bacak ağrısı gibi) geçirmede etkilidir. Damar sertliğinde faydalıdır ve kalbe çok yararlıdır. Ayrıca balgam sökücü özelliğide bulunur. Sara ve beyin hastalıklarında da karabaş otu kullanılır. Karabaş otu çay yapar gibi demlendirilerek içilebilir. Kanserle mücadele konusundada karabaş otu en baş bitkilerden gelmektedir. Fakat hamilelerin kullanması önerilmez. Çünkü aşırı kullanımında mide bulandırır ve kusmaya neden olabilir.

Karabaş Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?Karabaş otunun diğer faydalarından biri ise; idrar söktürücü özelliği olmasıdır. Ayrıca egzamaya iyi gelmektedir. Sinirsel baş ağrılarına faydası vardır. Yüksek tansiyon için birebirdir. Karabaş otunun iç rahatsızlıklara etkisi olduğu kadar ruhsal ve sinirsel hastalıklara da büyük etkisi bulunmaktadır. İç huzursuzluğu, sinir ve stresi giderir. Hatta demlenen çayı pamuk yardımıyla alın bölgenize hafif bir şekilde uygulayabilirsiniz. Kendinizi yorgun hissettiğiniz zaman ise bir bardak karabaş otu çayı yorgunluğun azalmasına yardımcı olmaktadır. Hemen hemen her bitkinin vücuda ve cilde faydası bulunmaktadır. Fakat bu bitkilerin doğru kullanılması doğru dozda alınması takdirde en iyi sonuç alınabilir. Bu nedenle bu bitkileri aldığımız aktar mağazalarından kullanımı hakkında bilgi almalı, düzenli kullanmalıyız.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku