Steel Wool Tekniği İle Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Still wool fotoğraf tekniği nedir?

Enstantane değerlerinin değişken olduğu fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla pek çok yeni fotoğraf tekniği ortaya çıkmıştır. Bunların arasında son zamanlarda çokça rastlanan ve popüler olan kıvılcımlı fotoğraftır. Aynı zaman da steel wool olarak da bilinmektedir. Bu teknik fotoğraf incelendiğinde oldukça karmaşık gözükmektedir. Fakat işlem basamaklarına bakıldığında aslına çok basit olduğunu ve günlük hayatta kullandığımız malzemelerin rahatlıkla kullanıldığı görülmektedir. Çelik Yün Fotoğrafçılığı hem çok eğlenceli hem de çok etkileyici bir fotoğrafçılık türüdür. Bir steell wool fotoğraf çekmek için temelde ihtiyaç duyulan tek şey uzun pozlama yapabilen bir fotoğraf makinesidir.Bilindiği gibi bütün DSLR makineler uzun pozlama yapabilmektedir. Fakat bu tarz fotoğraflar DSLR makine olmadan da çekilebilir ama aynı etkiyi vermez. Bu yüzden DSLR bir makinemiz olmasa bile pozlama süresi ayarlanabilen bir makine olmasında fayda vardır. Fotoğrafın ana malzemesi bulaşık teli olacak bunun yanında yardımcı ekipmanlar da aşağıda belirtilmiştir. Bu fotoğraf tarzı yeni başlayan amatör fotoğrafçılar için mükemmel bir teşvik kaynağıdır. Çünkü bu kadar az çabanın sonucunda böyle muazzam fotoğraflara sahip olmak oldukça etkileyicidir.

İlk adım güvenlik. Bu fotoğraf türünde ateşle yakın iletişimde olunacaktır. Dolayısıyla alınması geren önlemler var. Mümkünse yangın tüpü değilse yetecek kadar su, koruyucu gözlük ve baretin mutlaka ortamda olması gerekli. Daha önemli unsur ise ortamdır. Fotoğrafı çektiğimiz ortam çimen veya yanmaya müsait otlardan uzak olmalıdır. Mümkünse kumsal, karlı ortamlar veya beton kaplı zeminler gibi yanmayan ortamlar tercih edilmelidir. Kıvılcım parçaları toprağa düştükten sonra yaklaşık olarak on saniye daha tehlikelidirler.İnsan gözü anlık fotoğraflar çeker bunun bir saniye öncesini görmek mümkün değildir. Fakat makinelerde bu süre uzatılabilmektedir ya da kısaltılabilmektedir.

Kamerada deklanşöre basıldığı zaman açılan ve o anda ortamdaki görüntüyü kaydeden bir sistem vardır. Bu sistemin açık kalma süresi bizim belirlediğimiz enstantane değeridir. Eğer bu değeri yüksek rakamlara ayarlanırsa uzun pozlama olarak isimlendirilir ve belirttiğimiz süre boyunca bu sensörlere gelen ışığın tamamı kaydedilir. Bu fotoğraf türünde bu değer genelde 8-10 olarak belirlenmektedir.
Şimdi bu fotoğraf tekniği için ihtiyaç duyulan malzemeler ve çekim işlemleri anlatılarak devam edilecektir.

Hangi malzemelere ihtiyaç var?

İhtiyaç duyulan malzeme listesinde az malzeme var ve bulunması oldukça kolay malzemelerdir. Bu malzemelerin açıklamaları aşağıda ayrıca yapılacaktır.
1. Çelik yün.(Yani aslında bulaşık telinin yumuşak olanıdır.)
2. Metal bir karıştırıcı.
3. Bu metal karıştırıcıya bağlanacak bir kablo.
4. Kabloyla karıştırıcıyı birleştirecek kanca.
5. Çakmak, kibrit veya 9 voltluk pil.

Çelik yün bu fotoğrafın temel malzemesidir. Amaç bu çelik yünü yakıp ondan yanarak ayrılan parçaların uzun pozlama fotoğrafını çekmektir. Bu yüzden çelik yün denilmektedir. Yaklaşık maliyeti de en fazla on lira olmaktadır.

Karıştırıcıyı kullanmamızın sebebi çelik yünün içerisine konulması sonucu yünün dağılmasını ve fırlamasını engellemektir. Ayrıca yapıldığı maddenin ateşten etkilenmeyen yani metal olması gerekmektedir. Aksi takdirde karıştırıcıda yanarsa yangın tüpüne ihtiyaç olabilir.

İp diğer önemli bir husustur. Temelde yapacağımız işlem çelik yünü karıştırıcının içerisine koyup karıştırıcıyı ipe bağlayıp etrafımızda çevirmek. Daha sonra çıkan kıvılcımları çekeceğiz. Onun için ipin 1-1,5 metre civarında olması ve ateşten etkilenmemesi gerekmektedir.

Sırada çelik yünü yakma teknikleri var. Bu malzeme çakmakla veya kibritle yakılabilir. Fakat 9 voltluk pilin iki ucu değdirildiği zamanda yanmaktadır. Bence pile gerek yok çakmakla yakabilirsiniz. Sadece ortam çakmak veya kibrit yakılmayacak kadar rüzgârlıysa pil kullanılabilir. Böyle rüzgârlı ortamlarla ilgili çalışılmış farklı kompozisyonlar bulunmaktadır.

Makinenin mümkünse yani ortamda yeterli ışık varsa autofocus da kullanılması tavsiye olunur. Böylece modelimiz hareket etse de netlemeyi otomatik olarak yapacaktır. Aksi takdirde yanlış odaklanmalar sonucunda net olmayan görüntüler ortaya çıkabilir. Eğer ortamda yeterli ışık yoksa makinenizde olan live view yani canlı görünüm özelliğinden faydalanın. Çünkü ortam çok karanlık olduğu için vizörden bir şeyler görme ihtimalinizde oldukça düşüktür.

Kameranın konumlandırılması diğer önemli hususlardan birisidir. Çünkü hem kameraya gelen ışık değerleri hem de rüzgârın etkisi göz önüne alındığında sağlam bir tripod kullanmak çok sağlıklı olacaktır. Bu tripodun mümkün olduğu kadar kaliteli olması gerekmektedir ya da bacaklarına ağırlık bağlanması uygun olacaktır.

Tekniğin uygulanması

İlk olarak çelik yünün aralarını hafifçe açın. Fakat kopartmayın. Sadece arasına daha fazla hava girmesini sağlamanız yeterlidir. Daha sonra bu çelik yünü karıştırıcının içerisine homojen olarak yerleştirelim. Karıştırıcının ucuna kancayı takıp kancaya da ipi bağlayalım. Uygun olan 1.5 metre kullanmaktır. Burada farklı uzunluklarda kullanılacak ipler farklı sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olur.Sonra kameramızı yeterince uzak, düz bir noktaya tripod üzerine konumlandırarak bütün objelerin kadraja girmesini sağlayın.

Kamera ayarlarını şu şekilde yapmak doğru olacaktır. ISO değeri 100, enstantrane değeri 10sn., diyafram açıklığı f/11 olarak ayarlanmalı. Odak uzaklığını da kameranın objeye olan uzaklığına göre belirlenmelidir. Bu değerler bazen kameradan kameraya veya ortamdan ortama değişiklik gösterebilmektedir. Bunun en garantili yolu deneyerek karar vermektir.

Fotoğraf çekilecek ortam önemine tekrar dikkat çekmekte fayda var. Su birikintisi, plaj veya beton kaplı bir yer olmalıdır. Hatta sulu bölgelerde çekim yapılırsa sudaki yansımadan dolayı daha güzel fotoğraflar elde edilebilir. Aynı zamanda birilerinin sürekli kamera alanımıza girmesini veya sıçrayan Kıvılcımlarla yaralanmasını istemeyeceğimiz için mümkün olduğu kadar yaşamdan uzak yerlerde çalışmakta fayda var.Zaman olarak alacakaranlık seçilmelidir. Güneşin doğmaya başladığı veya batmaya başladığı zamanlarda gökyüzünün aldığı renklerle kıvılcımın renkleriyle birleşerek güzel kareler oluşturmaktadır. Ayrıca bunu gece karanlığında çekenlerde var. Bu fotoğraflarda da hem yıldızların hareketleri otaya çıkarken hem de stell wool fotoğrafı çekilir.

En iyi sonuçları almak için iki kişi olmakta fayda var. Birisi kameranın karşısında çevirme işlemini yaparken diğer kişi kamera ayarlarını yapacak. Her iki kişinin görevi de önemlidir. Çeviren kişi mümkün olduğu kadar sabit noktalarda çevirirse daha güzel kareler çıkmaktadır.Eğer tek kişi iseniz deklanşöre bastığınız andan sonra kameranın karşısında yer almak için biraz zamana ihtiyacınız vardır.Kamerada yaşanan titremelerin önüne geçebilmek için kablolu veya kablosuz bir kumanda kullanmakta fayda var.

Fotoğraf kalitesinin yüksek olması ve istenilen renk değerlerini rahatlıkla değiştirebilmek için fotoğrafların RAW formatında çekilmesini tavsiye olunmaktadır.
Bundan sonrası fotoğrafçının hayal dünyasına kalmıştır. İsterseniz rüzgârda yayılan kıvılcım fotoğrafları çekilebilir isterseniz suda yansıyan fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kaynakça:
http://www.instructables.com/id/Incredible-Steel-Wool-Photography/

Yazar:Osman Yüksel

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar