Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

FinTech Ve RegTech,Finansal Teknoloji Nedir ?

0 151

FinTech Ve RegTech,Finansal Teknoloji Nedir ?FinTech Nedir?

Biz farketsekte farketmesekte finansal teknoloji uzun süredir mevcut.Kredi kartları, 60′ lı yıllarda hayatımıza girdi,ancak FinTech (Finansal Teknoloji) son yıllarda popüler oldu ve şimdi geleneksel finansal hizmetlerin varlığını tehdit ediyor.
FinTech terimi, hem operasyonel hem de müşteri katılım yeteneklerini geliştirmek ve kolaylaştırmak için kullanılan bilgisayar programları ve diğer teknolojik yapılardır.Bu terim aynı zamanda yeni başlayan teknoloji sağlayıcılarını da ifade edebilir.

FinTech Ve RegTech,Finansal Teknoloji Nedir ?FinTech Neden Önemlidir?

Mobil internet kullanımı son birkaç yıldır masaüstünü aştı ve hayatımızı parmak uçlarıyla kontrol edebilen bir toplum haline geldik.FinTech’in yükselişi, şirketlerin B2B ve B2C düzeyinde yaptıkları işi geliştirme biçimini değiştirdi.Uzun süredir işinizi büyütmek için tek seçenek olan banka şubenizi veya yatırımcınızı ziyaret etme zorunluluğunu ortadan kaldırdı.
Akıllı telefonlar ve ‘ her zaman çevrimiçi ‘ kültürü, uygulamaların yenilikçiliğine, kalabalık kaynak tahsisine ve anında mobil ödemelere yol açtı.Bu yenilikler, geleneksel kurumların güncel olmayan uygulamalarının müşterileri hayal kırıklığına uğratmasından doğmuştur.

FinTech Ve RegTech,Finansal Teknoloji Nedir ?Bu hizmetlerin tercih edildiği bir dönemdeyiz; geçmişte bu alanda hiç bu kadar müşteri ve işletme talebi görülmemiştir.Bir çok şirket bu değişen atmosferi kucakladı ve şu ana kadar elde edilen sonuçlar daha kolay online hizmetler haline geldi ve bu daha fazla rekabet yarattı.En hızlı hareket eden sektör tüketici ve perakende ödemeler sektörü olmuştur.Son perakende ödeme yenilikleri; mobil cüzdanlar, kişiden kişiye (P2P) mobil ödemeler, gerçek zamanlı ödemeler ve bit eşik dahil dijital para birimi çözümleri olmuştur.Yeniliğin değeri, FinTech’in küçük işletmeler ve müşteriler için yaptığı verimlilikteki gerçek, günlük farklılıkta ölçülebilir.

FinTech Ve RegTech,Finansal Teknoloji Nedir ?RegTech Nedir?

RegTech, Düzenleyici Teknolojinin kısaltılmış halidir.İşletmelerin mevcut yetenekleri karşısında sektörlerinin gittikçe daha karmaşık hale getiren düzenlemelerine etkin ve verimli bir biçimde uyum sağlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış teknolojiyi ifade eder.RegTech yeni bir konsept değildir, bir süre için farklı şekil ve boyutlarda dolaşmıştır.Giderekte ivme kazanmaktadır.Düzenleyici beklentilerin firmalar üzerinde önemli derecede operasyonel etkileri vardır ancak küresel olarak finansal regülasyonun sıkılaşması (2008 mali krizinden sonra) ve yönetim bilgisini yakalama, saklama ve analiz etme talebindeki artış gibi faktörler, artık bu otomatikleştirilmiş teknolojinin gelişmesine ortam yaratmaktadır.
FinTech, dünyadaki yenilikçi gücünü açığa çıkardı ve düzenlemeler şu anda daha fazla gelişme kaydetmeksizin riski azaltan bir şekilde yeni düzenlemeler oluşturma sorumluluğu taşıyor.

FinTech Ve RegTech,Finansal Teknoloji Nedir ?RegTech’in ortaya çıkışı ile düzenleyiciler Doğru Uyum Metodu kullanarak FinTech start-up’larıyla olan kendi ilişkilerini başlatıyorlar.Bu Sadece Başlangıç:Yenilik, iletişim kurma, alışveriş yapma ve hatta TV izleme biçimimizi değiştirdi ve şimdi sıra Finansal Hizmetlere erişim şeklinde.Fintech alanı geliştikçe, RegTech yaklaşımı, müşteri deneyimini sağlamak ve uyumluluk çerçevelerinin modernizasyonun odağı olmaya devam etmesini sağlamak için çalışmaya devam etmelidir.Hayatta kesin olan çok az şey vardır ancak şüphesiz FinTech / Regtech alanı büyümeye devam edecektir. Dijital yeniliğin geleceği aydınlıktır ve diğer endüstrilere de teknoloji darbesi gelmesi an meselesidir.

Kaynakça:
https://www.int-comp.com/ict-views/posts/2017/07/06/fintech-vs-regtech-an-introduction/

Yazar:Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku