Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sanat Kariyerinde Sabotajdan Kaçınmanın 10 Yolu

0 221

Sanat Kariyerinde Sabotajdan Kaçınmanın 10 YoluGezegendeki en iyi sanata sahip olabilirsiniz, ancak pozitif, proaktif inanç ve eylemleri uygulamadıkça, kariyer hedeflerinizi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Karşılaştığınız engellerin çoğu kendi sabote edici davranışınızla ilişkilendirilebilir. Ve işte bu sabotajdan kaçınmanın yolları:

1. Başarıyı kendi şartlarınıza göre tanımlayın.
Başarıya giden yol, başarının sizin için ne anlama geldiğini açık ve net bir şekilde anlatarak başlar. Ebeveynleriniz, öğretmenleriniz, bayileriniz ve uzmanlar sizi etkilememeli. Siz ve sanat kariyeriniz, iyi dengelenmiş hedeflerinizden ve temel değerlerden oluşmalı, siz geliştikçe periyodik olarak yeniden değerlendirilmelidir.

2. Aktif olun, pasif olmayın.
Olumlu sonuçların hareketsizlik ve ataletten gelmesini bekleyemeyiz. Telefonu alın, mail gönderin, sosyal medyada bağlantı kurun, internet ağının gücü ile galeri açılışına gidin. Dışarı çıkmak istemiyor ama başkalarıyla bağlantı kurmak mı istiyorsunuz? Bir sanat bloğu başlatın.

3. Teknolojiyi kucaklayın.
Bilgi Çağı yıldırım hızında ilerliyor. İleriye doğru hareket etmedikçe, kendinizi daha geride bırakacaksınız. Sanat pazarlama performansınızı büyük ölçüde artırabilecek yeni beceriler öğrenmekten kaçınmak için bugün hiçbir bahaneniz yok. Youtube kanalınızı açın, sosyal medya hesaplarında var olun, web sitenizi yapın ve müttefiklerinizi bloglayın. Öğrenme arzusunun ateşini tutuşturun.

4. İnsan ırkına katılın.
Sağlıklı, başarılı bir sanat kariyeri; sosyal etkileşime, işbirliğine dayanır. Sürekli olarak profesyonel ilişkiler kurun.

5. Zamanı akıllıca harcayın.
Zaman paradan daha değerlidir. Zaman yönetimi ile becerilerinizi geliştirmenin yollarını bulabilirsiniz. Her gün önceliklerinizi belirleyin ve zamanınızı seçtiğiniz etkinliklerde akıllıca harcayın. Öncelikler belirleyin ve “yapılacaklar” listesini ve sizi takip etmenizi sağlayacak şeyler kullanın.

6. Otantik bir lider olun, kör bir takipçi değil.
Yenilikçi olun ve yaratıcı vizyonunuzu sanat kariyerinizin her alanında kullanın. At gözlüklerini çıkarın. Gelecek nesiller için kendinizle ilgili düşüncenizi koruduğunuz ve kendi el yazınızla birlikte mirasınızı yaratacağınız bir alanda öncü olun. Diğerlerini körü körüne izlemeyi tercih ettiğinizde kendinizi doğuştan gelen yargılar ve içsel bilgeliği inkar ederken bulacaksınız.

Sanat Kariyerinde Sabotajdan Kaçınmanın 10 Yolu7. Kendinizi yüksek kalite standartlarında temsil edin.
Üstün olmaktan başka bir şey olduğunu temsil eden her şeye izin vermeyi reddedin. Bunlar, en iyi sanat eserleri, web sitesi, jpegler, yazılı materyaller, yazışmalar ve başvuru formları olabilir. Hazırladığınız her şeyi sunmadan önce inceleyin yoksa kimliğinizi kötü bir şekilde yansıtmış olursunuz.

8. Sanatı yapmak için zaman ayırın – ne olursa olsun.
Başarılı sanatçılar yaratıcılığını ertelemezler. Sanatın bir öncelik yaratmasını sağlarlar. Eğer mükemmel bir stüdyoya sahip değillerse, mutfak masasını, bir odanın köşesini, bir çatı katı veya garajını yaratıcı alanı olarak kullanırlar. Hayatlarını eksiksiz ve tam yaratıcı bir öz-ifade ile yaşarlar. Sanat yapmamak için bahane yapmaktan kaçının.

9. Bir plan oluşturun.
Sanat kariyerinizin başarısı için bir yol haritası geliştirmek adına zaman ayırın. İş planı, finansal plan ve üretim planı oluşturmayı öğrenin. Malzemelerinizi kolay erişim için düzenleyin. Kullanımı kolay bir defter edinin ve mali kayıtları güncel olarak tutun. Aksi takdirde başarısızlığa mahkûm olacaksınız.

10. Şükredin.
Gün boyunca şükredin. Başarıya giden yolda size yardımcı olan herkese takdirinizi ve teşekkürünüzü gösterin. Sanat alıcılarınıza, galerilere, hayranlarınıza ve takipçilerinize ne kadar değer verdiğinizi gösterin.

Temel kuralları takip ettiğinizde başarıya ulaşmak kolaydır.

Kaynakça:
https://renee-phillips.com/10-ways-to-avoid-art-career-sabotage/

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.