Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kara Dut ve Kara Dut Pekmezinin Faydaları

0 1.153

Kara Dut ve Kara Dut Pekmezinin FaydalarıKara dut, koyu kırmızı renk olup Türkiye’de hemen hemen her bölgede yetiştirilebilir. Kara dur ağacının gelişimi oldukça hızlıdır ama dalındaki meyvelerin olgunlaşması farklılık gösterebilir. Kara dut meyvesinin hafif ekşimsi mayhoş bir tadı vardır. Kara dut bahar aylarında yapraklarını açar ve yaklaşık bir ay sonra meyvesi dallarında arasında oluşmaya başlar. Kara dut meyvesi mayıs ayında kırmızı renk halini alarak yavaş yavaş olgunlaşma sürecine girer. Haziran ayında ise kara dur siyahlaşarak olgunlaşmaya ve tüketilmeye başlanır. Kara dut bir çok alanda kullanımı vardır. Bunlar; gıda sektörü, kozmetik sektörü, ilaç sektörü, tıp sektörü ve alternatif tıp da kullanımı vardır. Kara duttun gıda sektöründe kullanımda bahsedelim. Kara dut gıda sektöründe oldukça yeri büyüktür. Kara dut ile pekmez, reçel, şerbet, şurup, pestil, maske, krem olarak kullanılmakta. Kara dutun içinde birden çok vitamin ve mineral bulunmakta. Kara dut içinde en önemli vitaminler den olan E, K ve C vitamini sahiptir. Bu vitaminlerin antioksidan değeri oldukça yüksektir. Kara dut içerisinde bir çok sayısız vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa sayısız faydaları bulunmakta. Kara dut özellikle kış aylarında pekmez olarak tüketilmesi daha faydalıdır. Peki kara dut pekmezi nasıl yapılır faydaları nelerdir onlardan bahsedelim.

Kara Dut ve Kara Dut Pekmezinin FaydalarıKara Dut Pekmezi

Kara dut pekmezinin yapılışı oldukça kolaydır. İnsanlar kara dut pekmezini yapılışını zor olarak bildiğinden genellikle dışardan satın alınır. Dışarda hazır olarak satın alınan siyah dut pekmezini içerinde neler olduğu ve temiz olduğuna emin olamadığımız da gönül rahatlığı ile tüketilemiyor. Bu nedenle kara dut pekmezini evde yaparak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Kara dut pekmezi yapmak için, kara dutun bol olduğu yaz mevsimini beklemeniz gerekir. Kara dut en kötü özelliği lekesinin çıkmamasıdır. Kara dut pekmezi yapmaya başlamadan önce uygun malzeme ve ortamı hazırlamanız gerekecektir.

Kara Dut Pekmezi Yapılışı

Kara dut meyvesini zarar vermeden dalında temiz bir şekilde toplayın. Meyveleri ezmeden yıkayın yıkadıktan sonra derin bir tencereye alın ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Kara dut kaynamaya başladıktan sonra üzeri köpük oluşmaya başlar. Oluşan köpüğü bir tahta kaşık yardımı ile alın. Kara dut yaklaşık 30-35 dakika kadar kaynamaya bırakın daha sonra bez süzgeçlere koyarak yüksek bir yere asın ve altına leğen tarzı kapları yerleştirin bir gece süzülmeye bırakın. Pekmezin tamamen süzüldüğüne emin olduktan sonra kaplardaki pekmezi güneşe çıkarın. Kara dut pekmezinin su, böcek ve toz girmesini önlemek için bir tülbent ile üzerini kapatın. Kara dut pekmezini sabah ve akşam tahta kaşık ile karıştırın ve koyulaşma sürecini takip edin. Kara dut pekmezi 2-3 gün koyulaşır. Hazırlamış olduğunuz kara dut pekmezini cam kavanoza koyarak kuru ve serin bir yerde saklayarak kış aylarında tüketebilirsiniz. Kara dut pekmezini saklarken su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde hemen pekmez ekşir.

Kara Dut ve Kara Dut Pekmezinin FaydalarıKara Dut Pekmezinin Faydaları

• Kara dut en önemli faydalarında biri kansızlığı önler
• Lif açısında zengin olan kara dut diyet yapanlar için ara öğün olarak tüketilir
• Mide ağrısı, reflü, gastrit iyi gelir
• Yeni doğum yapan annelerin süttün artmasına yardımcı olur
• Halsizlik ve yorgunluk şikâyetlerine iyi gelir
• İdrar yolu enfeksiyonuna faydalıdır.
• Sindirim sorunu ve kabızlık şikayetlerini sona erdirir.
• Ağız içinde oluşan aft ve yaralara oldukça faydalıdır.
• Vücutta kanın temizlenmesine yardımcı olur
• Ağız ve boğaz enfeksiyonun önler

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.