Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

1 310

İnsan sağlığı açısından en önemli diyetlerden biri olan su diyeti herkese önerilen bir diyet değildir. Su diyeti gün içerisinde bolca su tüketilen bir diyettir. Araştırmalara göre su içildikçe vücut ayrı kalori yakıyor ve bu durum hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Günlük hayatınızda ihmal ettiğiniz su tüketimini bu diyet sayesinde giderebiliriz. Fazla su tüketilmesi durumunda böbrekler daha hızlı çalışır ve vücutta bulunan toksinleri kısa sürede atma işlemi olur. Yeterli su tüketiminde vücudunuz günlük rutinlerine geri döner. Su eklemleri ve omurgayı korur bunun yanı sıra kan basıncını da düzenler. Bu diyet sayesinde vücut sıcaklığı da normale döner. Günde 2 veya 3 litre su tüketimi ile bu diyet yapılır. Su acıkmanızı önler ve tokluk hissi verir. Suyun yanı sıra beslenme programınıza da uyarsanız düzenli ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Sıvı her ne kadar vücudun ihtiyacı olsa da fazla tüketimi zararlı olabilir. Bu diyetin fazlası size zarar verebilir bu yüzden 5 gün yapıp bırakmaz sağlığınız için iyi olabilir.

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti su dışında başka bir şey tüketilmeyen bir diyettir, buna su orucu da denilir. Birçok diyet şekilli vardır bu da bunların içinde yer alır. Su diyeti 24 saat ve 72 saat arasında da sürer. Son zamanlarda 5 günlük veya 7 günlük su diyeti bilinir. Su diyetini doktor yardımı ile yapmıyorsanız eğer 3 günden fazla bir süre içinde bu diyeti devam ettirmeyin. Bu diyet şifa orucu olarak da adlandırılabilmektedir. Bu diyetin sağlığa da pek çok yararı vardır örneğin kalp hastalığı diyabet gibi hastalıkların riskini düşürür. Su diyeti vücudun işlevini sonlandıran veya yavaşlatan tehlikeli bir diyet de olabildiği söz konusudur. Birçok riski var olmaktadır. Açlık orucu olabildiğinden zor olduğu için ve aç kalmaya alışık değilseniz 2-3 gün su diyetini deneyebilirsiniz. Su orucunun oluşturduğu riskler sebebi ile en fazla 4 gün tutulması önerilir.

Su Diyetinin Yararları Ve Zararları Nelerdir?Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Su diyeti yapmaya başlayacak kişilerin su diyetinin yararları ve zararları hakkındaki bilgileri edinip bu doğrultuda diyete başlamalıdır. Su diyeti iştah kaybı, sindirim, sorunları, migren, alerji gibi sağlık sorunlarını çözdüğü bilinir. Su diyetine başlamak için öncelikle bir doktordan yardım almalısınız. Bir haftada yapılan su orucu sindirim sistemini düzenler ve dengeler. Kabızlık gibi sağlık sorunlarını da giderir. Vücudun organlarını onarır ve kişiye enerji verir. Su diyeti bağışıklık sistemini güçlendirerek ömrü uzatır. Cildinizde de pek çok yararı vardır cildinizin dokusunu onarır ve kuru ciltler için nem kazandırır parlaklığı arttırır. 7 gün su diyetini yaparsınız eğer 3 ile 5 kilo aralarında kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Su diyetinden sonra tükettiğiniz besinlere dikkat ederek kontrollü bir şekilde beslenirseniz kilo vermenin devamını sağlarsınız. Bu diyet yemek alışkanlıklarımızın veya isteklerimizin azalmasına neden olur. İnsan vücudunun yaklaşık olarak %75’i sudur. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için düzenli olarak su tüketimi yapılması gerekir. Su diyeti vücutta fazla bulunan yağların erimesine katkı sağlar.

Kaynakça:
https://formassist.net/blogs/diyet/su-diyeti-nedir
https://www.faydaloji.com/su-diyeti-nedir-nasil-yapilir/

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Su Diyeti diyor

    Bilgilendirici bir yazı olmuş paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.