Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

0 47

4177_zayiflama11

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen nesil, giderek hastalıklarla başını derde sokmaktadır. Bu nedenle sağlığımızı korumak için yediğimiz yiyecekleri azaltmalı ve genelde sebzeye doğru yönelim yapmalıyız. Eğer seçtiğimiz sebze ve meyveler doğru bir seçimse, bunları yedikten sonra insan kuvvet kazanır ve aynı zamanda kilo bakımından ideal kiloya ulaşabilir. Bununla birlikte uyku süresi sağlıklı olarak azalır ve gaz oluşumu engellenir. Ancak yemeklerimizi yanlış seçmişsek; bedenimize bir ağırlık çöker, her saat uyuma isteği gelir, kabızlık sorunu yaşayabilir ve ağız kokusu ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunların yanı sıra horlama problemi çeken arkadaşlarım ise, az ve doğru beslenerek bu problemin üstesinden gelebilirler.

Bizim halkımız genelde sofrada ne kadar çok çeşit ve bolluk varsa, o kadar çok hastalıklara karşı dirençli olur ve bol vitamin kazanırım gibi bir düşünceye sahiptir. Bu düşünce ile hareket edersek zengin olan insanların hiçbir sağlık problemi çekmezken, fakir olan insanlar hergün hasta olurdu. Böyle olmayıp; bu durumun tam tersi bir durum söz konusudur. Farklı yemekler yediğimizde mideye bunlar oturur ve hazmedilemeyip çürümeye başlar. Bu çürüyen yemekler damarlarda birikmeye yol açar ve kılcal damarlarımızı tıkamaya başlar. Böylelikle dokulara gerekli besin gitmez ve onların besin ihtiyaçları karşılanmamış olur. Böylelikle çok çeşit yiyen insanlar genellikle kendilerini aç hissederler.

Az yiyen insanlar ise, kendilerini tok hissedenlerdir. Eğer az yiyip ve günde 2 öğün yiyorsanız, yedikleriniz kolayca ve her bir kırıntısına kadar hazmedilir. Böyle yaptığınız sürece vücudunuzun tüm besin ihtiyacı karşılanır ve vücuttaki tüm zararlı şeylerin atımı kolaylaşır. Mide, bağırsaklar ve damarlarımız böylelikle temiz kalmayı başarır. Böyle yaparak sağlıklı bir bağırsak kazanmış oluruz. Sağlıklı bağırsakların üzerinde sağlıklı mikroplar bulunur ve kendilerine olan gerekli besin ve minarelleri havadaki azotu kullanarak sentez yapar. Bunlardan gerekli besinler kan ile dokulara gönderilir ve hücreler kendilerini doyurur. Eskilerden beri büyüklerimiz “Açlık azaları doyurur, tokluk ise aç bırakır” demiştir. Çok doğru bir söz olması bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

4177_433683374401

Normal insanlar az yiyerek kendilerini böyle sağlıklı kılabilirler. Ancak ağır çalışan ve ağır spor yapan insanlar, çok fazla yemek zorundadırlar. Onlar kendi kaslarını geliştirmek için beslenme kurallarını bozmadan yiyeceklerini yerler.Günde 250 gramı geçmemek üzere yemek yerler ve protein ağırlıklı besinler kullanırlar. Proteinli besinlerin en iyisi sebzelerde bulunmaktadır. Protein olarak çok fazla içeriğe sahip olan besinler şunlardır ; ıspanak, yeşil fasülye, maydanoz, dereotu, kereviz yaprağı ve semizotudur. Az hareketli insanlar ise fazla yediklerini durumda çok fazla kilo alırlar ve bir çok hastalığa maruz kalırlar. Fazla yemek yiyenlerin vücutları yemeği hazmetmez, fazla besin depolama, zararlı maddeleri dışarı atma gibi sorunlar yaşarlar ve bunun yanında aldıkları fazla kilolar ile hayatını güçleştirir hatta ihtiyarlığa doğru sürüklenmeye başlarlar. Yapılan araştırmaya göre, bilim insanları bir araştırmada az yiyen hayvanların fazla yiyen hayvanlara göre daha uzun yaşadığını tespit etmiştir. Ve bunun sebebi olan geni bulmuşlardır. Yaşam süresinin artmasını sağlayan bu gen diğer tüm genlerin işlevliğinde de yer almaktadır.

4177_images

Araştırmaya göre normal hayvanların yemesi gereken besinin yüzde 70′ ini, verdiklerinde bu hayvanda yaşama süresinin yüzde 40’lara kadar arttığı gözlemlenmiştir. Günümüzde ise; bir günde 3-4 kişinin yiyebileceği yemeği tek biri insanın yemesi ve bununla birlikte sağlığının kaybedilmesi gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Böyle beslenen insanların fazla yaşayamayacağı kanıtlanmıştır. Az yiyenler ise, kendilerini daha zinde hisseder ve ihtiyarlık zamanlarında büyük yükler altına girmezler. Bu kadar faydası olduğunu gördüğünüz az yemenin sizin kararınızı değiştirir mi bilmem? Ancak az yiyerek daha sağlıklı bir yaşam sizi bekler.

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku