Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sporda Kazanmaya Uygun Beden Yapısı

0 866

Sporda Kazanmaya Uygun Beden YapısıBoy : Erkek basketbol oyuncuları, ortalama boy uzunluğuna sahip olan bir insandan 36 cm kadar daha uzundurlar. Kürekçi, atlet ve yüzücüler de, uzun bir boya sahip olmanın yararını yarışlarda görürler. Uzun boylu olmaları sayesinde dönüşlerde ve finalde elde ettikleri başarının temelinde, mesafe boyunca daha az güç harcayarak yarışı tamamlamalarından kaynaklanmaktadır. Uzun boylu olan tenisçiler, servis atışlarını çok değişik açılardan yaparak diğer tenisçilere karşı bir üstünlük elde ederler. Fakat kısa boylu olan sporcular ani hızlanma ve çeviklik gerektiren bazı spor dallarında uzun boylu kişilere göre üstünlük gösterirler. Bu sayede kısa mesafeli olan atletizm yarışlarında üstün başarı sağlayabilmekte ve vücut hacimlerine oranla geniş olan vücut yüzeyine ve hafif olan ağırlıkları sayesinde vücut sıcaklıklarını daha etkili ayarlayarak uzun mesafe koşularında da başarı elde ederler. Bunun yanında kısa boylu olan kişiler daha rahat döndükleri ve havaya fırlatılmaları kolay oldukları için jimnastik ve artistik patinaj alanlarında da başarı sağlarlar.

Ağırlık
Sporda ağırlık genellikle sumo güreşçileri ya da halterciler gibi çok kısa süreli zorlukları aşmayı gerektiren sporlar ile ilgilenen kişilerde avantajlı olmaktadır. Bu ağırlığın büyük çoğunluğunu, bu tür sporlar ile ilgilenen kişilerde kas yapıları oluşturmaktadır. Bir erkek birey ortalama olarak 76 kilogram ağırlığına sahipken, bu ağırlık bir sumo güreşçisinde 263 kilograma tekabül ediyor. Jimnastik, uzun mesafe koşuları gibi ağırlığın bir dezavantaj olduğu spor dallarında zayıf olan sporcular daha başarılı olmaktadır.

Kol ve Bacak Uzunluğu
Özellikle kısa bir gövde yapısına sahipseniz uzun kol ve bacaklar manivela kolu gibi çalışırlar. Kürekçi ve yüzücülerin ilk hamlede çok uzun yollar kat etmeleri bu durumla ilişkilendirilebilir. Uzun kollar, sutopu sporunda topu yakalayan kişi için büyük avantajlar sağlar. Boks sporunda da uzun kollu olmanız durumunda istediğiniz başarıyı kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Bu duruma bir de kısa bacaklı bir vücut yapısına sahip olmanız durumu eklenirse, vücudunuzun ağırlık merkezi aşağı kayacağı için dengeyi sağlamak daha kolay olur. Ancak, uzun kollu olmanın avantaj sağlamadığı halter gibi spor dalları da vardır. Kısa kollar, bu tür sporlar dallarında avantajlı olmakta çünkü yükün dengede kalması ve taşınması daha kolay olmaktadır.

Sporda Kazanmaya Uygun Beden YapısıYağ ve Kas Oranı
Vücudu aşırı yağlı olan bir birey spor dallarının tümüne dezavantajlı olarak başlar. Çünkü atlet, performansına hiçbir katkı sağlamayacak fazla kiloları da taşımak ve bu durum için de ayrı bir güç harcamak durumunda kalır. Bunun da uzun mesafe yüzme yarışlarında başarı sağlama gibi bir avantajı vardır. Fazla yağlar kaldırma kuvveti ve yalıtım sağlama gibi etkilere sahiptir. Ancak kimi yağların bizim için çok önemli olduğunu da unutmamakta fayda var. Başarılı sporcular vücut yağ oranını sürekli kontrol ederek kaydını tutarlar. Bu nedenle vücut yapılarının bazı noktalarında deri kıvrımlarının kalınlığını ölçerler.

Kaynakça:
Ainsworth C., “Built to Win”, New Scientist, 30 Ekim 2004

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.