Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Araç Hırsızlığı ve Yedek Anahtar

0 630

1997 yılında bütün arabalar teknolojik anlamda büyük değişim gösterdiler. Önlenemez araç hırsızlıkları gerek ülkemizde gerekse dünya gündeminden hiç düşmüyor insanların huzurunu oldukça kaçırıyordu. Otomobil üreticilerinin yenilikçi yapısı ve mühendislerin güzel buluşlarıyla taçlandırdıkları immobilizer anahtar sistemi art niyetli kişilere adeta “dur” dedi.

Araç Hırsızlığı ve Yedek Anahtar

Neyse ki bu sistem araç mekanik ve istemini güç bela zorlayarak kapı ve kilit sistemini boşa çıkaran art niyetli kişiler arabanın elektronik motor blokaj önlemine takılmalı arabayı çalıştırıp götürememe haline sebebiyet verdi. Evet değişim güzel , önlem harika ancak oto anahtarı kaybeden insanlara büyük bir külfetti geçmişte günümüzde 50.00 lira olan bir hizmete sırf insanların mağdur olması göz önünde bulundurularak orantı olarak 500 TL yani 10 katı fiyat alıyorlardı. Teknolojinin gelişmesiyle bu problemler insanları tarafından alternatif çözüm yollarını aramaya teşvik etti evet başarılıda oldu. Artık oto anahtarı konusunda mağdur olan insanlar çözüm yollarında yetkili servisi tercih etmiyor daha uyguna nerede halledirim onun hesabını yapıyor.

Hırsızlık Boyutu

Arabanızı sıfır aldınız sıfır kokusu üzerinde tertemiz tüm evrakları ve yedek anahtarıyla beraber sizlere teslim edildi burada herhangi bir negatif durum söz konusu değil lakin saklayacağınız veya teslim edeceğiniz yerlere dikkat edin yukarıda bahsettiğimiz immobilizer ( elektronik motor kilidi hırsızlık önleme ) sistemi bulunan bu arabaları 7/24 saat açıkta bıraksanız çalıp götüremezler ancak içindeki multimedya, airbag veya diğer yerlerine zarar verir dönüp arkalarını giderler. Unutmayın otomobil hırsızlıklarının tamamı aracınızı teslim ettiğiniz güvensiz kişiler, yedek anahtarın farklı kişilerin elinde olması veya ikinci el aldığınızda hafızasında başka anahtarların bulunması ve bunları sildirmemenizden kaynaklanır.

Hırsızlık Önleme

Araç Hırsızlığı ve Yedek Anahtar

Eğer arabanızı yukarıda söylediğim gibi sıfır aldıysanız yedek anahtarını sizin için hayati önem taşıyan evrak veya değerli eşyaları muhafaza altına aldığınız bir yerde saklayın ikinci el olarak satın aldıysanız ki genelde böyle oluyor hemen yapmanız gereken expertiz servislerinde bu hizmeti bulamazsınız serviste veya dışarıda oto anahtarı işi yapan bir firmadan rica edin arabanın hafızasını kontrol etsin göreceksiniz mutlaka 3. kişilerde kayıtlı bir uzaktan kumanda sistemi orada çıkacak bunlar ekranda görünür sizde var ise hemen sildirin ki emekleriniz korunmuş olsun.

Anahtarsız Giriş Özelilği Bulunan Arabalarda Hırsızlık Önlemi

Eğer bir arabada kontak yani yuvaya takıp çevirme özelliği var ise o araç günümüz teknolojisinin vazgeçilmez özelliklerinden biri olan keyless go yani anahtarsız giriş çıkışlı arabalardan çok daha güvenlidir. Mekanik sistemin geri bırakıldığı bu günlerde profesyonelce yapılan hırsızlıklar sizce hangi arabalarda oluyor tabi ki keyless go sistemi arabalarda o çok hoşumuza giden anahtarsız giriş çıkışlı otomboiller 10 dakikada çalınıyor nasıl ( araç anahtarı kopyalama cihazları – uzman kişilerin art niyetli hareket etmesi ) kontak sistemi bulunmayan bu araçlara smart anahtar eşleştirmesi çok basittir önlem olarak 75 liralık baston kilit takmanız arabanızın çalınmasını önler ve sizi korur.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.