Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aeroperu Nedir?

0 431

Aeroperu, Güney Amerika ülkelerinden Peru’nun bir dönem ulusal havayolu olarak faaliyet göstermiş, ticari nitelikteki havayolu taşımacılığı yapan bir şirkettir. Ülkenin en eski havayolu şirketlerinden biri olan Aeroperu, ağırlıklı olarak Peru halkına hizmet etmekte idi. Peru’nun başkenti Lima’da şirket merkezi bulunan Aeroperu, sahip olduğu uçak filosunu da yine bu şehirde bulunan Jorge Chave Uluslararası Havalimanı’nda tutmakta idi. Kurulduğu ilk yıllarda domestik bazlı seferler yapan Aeroperu, sonraki yıllarda uluslararası seferleri de programına dahil etmiştir. Bu sayede Peru’yu dünya şehirleri ile bağlayan Aeroperu şirketi, kısa bir sürede ülkenin en büyük ticari markalarından biri haline gelmiştir. Latin Amerika olarak kabul edilen Güney Amerika ülkeleri arasında çok sayıda tarifeli sefere sahip olmuş olanAeroperu Nedir? Aeroperu, bu bölgede birçok havayolu şirketi ile rekabete girmiştir. Rekabet sonucunda ayakta kalmayı başaran şirket, 1996 yılında çok ilginç bir uçak kazasına konu olmuştur. Bu tarihe kadar her şey yolunda giderken, kaza sonrasında şirket bir daha eski günlerine dönememiş ve iflas bayrağını dramatik bir şekilde çekmiştir.

1973 yılında Peru’nun başkenti Lima’da kurulan Aeroperu şirketi kuruluşunun hemen ardından satın aldığı Boeing uçaklarıyla sivil havacılık tarihine geçmiştir. Uzun yıllar boyunca başarılı bir havacılık politikası güden Aeroperu, kuruluşunun ardından kısa bir süre sonra uluslararası uçuşlara başlamıştır. Özellikle Güney ve Kuzey Amerika hattında tarifeli seferler düzenlemeye başlayan Aeroperu, çok kısa bir sürede gelirlerini artırmayı başarmıştır. Bunun üzerine yeni uçak siparişleri veren şirket, güzergah sayısında artışa gitmiştir. Komşu ülke Meksika ile de sıkı bağlantıları bulunan Peru, Aeromexico ile ortaklık anlaşması yapmış ve kıtasal bir güç haline gelmiştir. 1970’lerde Güney Amerika ülkelerine çok sayıda tarifeli sefer düzenleyen Aeroperu, 1980’lere gelindiğinde rotasını Amerika Birleşik Devletleri’ne çevirmiştir. Bu dönemle beraber Los Angeles, New York gibi popüler şehirlere tarifeli seferler düzenleyen Aeroperu, 1990’ların ikinci yarısında yaşadığı bir uçak kazası sonrasında çok ciddi anlamda finansal güçlüklerle karşılaşmıştır. Bu zorlukların üstesinden gelemeyen şirket 1999 yılında iflasını açıklamıştır.

2 Ekim 1996 tarihinde iflasa kadar gidecek olan bu süreç, yaşanan bir uçak kazası ile başlamıştır. 70 kişinin bulunduğu Aeroperu 603 sefer sayılı bir Boeing 757-200 tipi yolcu uçağı kalkışından kısa bir süre sonra radardan kaybolmuştur. Uçağın Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde yattığı anlaşılmış ve bir kaza raporu oluşturulmuştur. Bu rapora göre uçağın irtifa göstergelerinin hatalı veriler yansıttığı, uçağın irtifa verilerini aldığı kanalın bakım esnasında bir bantla kapatıldığı, bu durumun da yanlış veriler aktarması sonucunu doğurduğu tespit edilmiştir. Kaza sonrasında kusurlu bulunan Aeroperu iflas etmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.