Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dacia Nasıl Bir Markadır?

0 49

Dacia ya da Rumenlerin de dediği gibi ”Automobile Dacia”, Avrupa Birliği üyesi Romanya‘nın ürettiği bir otomobil markasıdır. Romanya tarihi açısından çok büyük bir öneme sahip olan Dacia, ülkenin ilk vetek ürettiği otomobil olmasıyla dikkat çekiyor. Sovyetler Birliği’nin güdümünde olduğu dönemde Romanya’da komünizm etkileri son derece yoğun bir şekilde yaşanmakta idi. Bu dönemde Rusya kendi bünyesinde ulusal otomobili Lada’yı üretirken, Romanya’ya da kendi otomobilini üretmesi yönünde ciddi anlamda teşvikte bulunuyordu. Romanya, Rusya’nın da desteğini alarak ilk ulusal otomobilini üretmeyi başardı. Bu marka günümüze dek uzanan Dacia idi. Resmi kuruluş tarihi 1966 yılına dayanan Dacia, bu tarihle beraber Romanya’nın ulusal markası olmayı başarmıştır. Öncelikle iç pazara hitap eden marka, burada hatırı sayılı satış rakamlarına ulaşmıştır. Bunun nedeni, şüphesiz ülkede komünizm rüzgarının esmesiydi. İç pazarda son derece başarılı olan Dacia, sonraki dönemde 1990’larla Dacia Nasıl Bir Markadır?beraber dış pazara da açılmıştır. Romanya’nın en büyük markalarından biri olan Dacia, elde edilen satış ve gelirler nazara alınacak olursa, Romanya’nın bir numaralı ticari markasıdır.

Ülkenin en büyük ihracatçısı olan Dacia, ülke ihracatının yaklaşık olarak yüzde 8’lik bir kısmını tek başına üstlenmiştir. Bu da markayı Romanya için son derece kıymetli bir hale sokar. Romanya’nın en büyük markası olan bu otomobil üreticisi, 1999 yılında el değiştirmek zorunda kalmıştır. Maddi sıkıntılarla beraber şirket, ülke dışında bir markaya satılmıştır. Bu marka dünyaca ünlü Fransız otomobil devi Renault olmuştur. Renault ile yapılan anlaşma çerçevesinde şirket Renault bünyesine katılmış ancak isim değişikliği olmamıştır. Yani şirket yine otomobil üretecek ve bu Dacia olarak adlandırılabilecektir. Ancak gelir ve gider Renault’a ait olacaktır. Bu birleşme sonrasında küreselleşme ivmesi artan Dacia, dünya pazarına da açılmaya başlamıştır. Şirket merkezi, Romanya’nın Argeş şehrinde olan Dacia, Avrupa’nın en çok otomobil üreten tekil 5 markasından birisi konumundadır. Şirket yıllık olarak 600 binden fazla araç ve araç parçası üretimi gerçekleştirmektedir.

50 yılı aşkın bir otomobil üretimi geçmişine sahip olan Dacia, Romanya’nın en büyük ticari markası konumundadır. Bu marka, ülke ekonomisi açısından kilit bir öneme sahiptir. Yıllık araç üretimi yarım milyondan fazla olan Dacia, Romanya ekonomisine yıllık 4,3 milyar avroluk bir girdi sağlar. Bu da şirketi son derece önemli bir noktaya taşır. Şirket geliri her ne kadar 4,3 milyar avro olsa da karı 100 milyon avro seviyelerindedir. Bu da Dacia’nın yüzde 4’lük bir kar marjına sahip olduğunu ortaya koyar. Ülkenin en büyük istihdam güçlerinden biri olan Dacia, şirket bünyesinde yaklaşık olarak 14 bin kişiye iş imkanı sunar. Dacia, Türkiye pazarında da aktiftir. Oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşılmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku