Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tango Nedir, Nasıl Bir Müzik Çeşidi ve Dansıdır?

0 649

Tango, izlerken insanlarda aşk, tutku, biraz hüzün ve yoğun bir hissiyat oluşturan, insanların duygularını harekete geçirerek romantizm duygusunu ortaya çıkarmak için önemli bir adım oluşturan dans ve müzik çeşididir.

Tango Nedir, Nasıl Bir Müzik Çeşidi ve Dansıdır?Tangonun kelime anlamının ortaya çıkışı, net olmamak ile birlikte Afrika tamtamlarında vuruşlarla birlikte ortaya çıkan “tan-go” seslerinden veyahut Latince kelime anlamı dokunmak olan “tangere” fiilinden geldiği düşünülmektedir. Afrika kökenli olduğu düşünülen tango, bu dilde “buluşma yeri” veya “özel yer” olarak adlandırılan kelimelerden ileri geldiği de söylenilmektedir. Ancak görüldüğü üzere, sadece Afrika özlü değil, tango aynı zamanda Latin etkilerinde kalmış, Kızılderili ritimlerine sahip olmuş bir karışımdır.

Tango ‘nun kökeni, çıkış noktası olan Arjantin, Buenos Aires, Montevideo ve Uruguay ‘a dayanmaktadır. Tango müzikleri neredeyse dans ile bütünleşmiş olup, birlikte anıldığında daha büyük bir anlam taşır hale gelmiştir. Tangonun çıkış öyküsü de, şu an günümüzde daha çok belli kesimlerin tercihi ile ters düşecek şekilde sıradan, acılı, kötü hayat koşulları yaşayan insanlardan ve onların yaptıkları danslardan gelmektedir.

Tango, çıkış yıllarının ilk dönemlerinde genel olarak “basit tango” veyahut başka bir deyişle “tango criollo” olarak anılmaktaydı. Ancak zaman içerisinde gelişen müzik ve dans kültürü sayesinde, günümüzde çok daha farklı tango adlandırmaları ile karşılaşmaktayız. Örneğin, dansın doğduğu toprakların adıyla kendini bulan ve genel bilinen adıyla Arjantin Tangosu’nun yanı sıra, Amerikan Tangosu, Çin Tangosu, Fin Tangosu, uluslararası tango stilleri gibi dans çeşitleri gelişmiş ve bu yeni adlandırmalar günümüzde sıkça kullanılır hale gelmiştir.

Tango, duygu yüklü ve duygulara doğrudan hitap eden, dans edenlere oldukça farklı figür uygulamaları ve doğaçlama dans yeteneği kazandıran, izleyenler için aşkı ve tutkuyu ruhen hissettiren özel bir danstır. Bu nedenledir ki, tango zarafet taşıyan ve diğer dans çeşitleri arasında çok özel bir yer edinmiş müzik ve dans türü olarak öne çıkmaktadır.

Tango müziklerinin yaratılmasında öne çıkan, aslında üretimi bir Alman icadı olsa da tangonun doğuşunun kökeni sayılan Arjantin Tangosu ile öne çıkarak daha çok bilinirlik kazanan müzik aleti, bir akordeon türlerinden sayılan bandoneondur. Bilinmelidir ki, Dünya Kültür Mirası olarak belirlenen tango dansı, UNESCO’nun listesinde yer almaktadır.
Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Tango

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku