Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Paris’te Toplu Ulaşım: Paris Visite Card

0 300

Paris'te Toplu Ulaşım: Paris Visite CardParis, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri ve de fikrinin sahibi olan Fransa‘nın en büyük ve de en turistik şehridir. Bu şehir, sadece Fransa için önemli olmayıp aynı zamanda da Fransa’nın üyesi olduğu Avrupa Birliği için de son derece önemlidir. Aslında şehir, Fransa’ya başkentlik yapıyor olması sebebiyle zaten stratejik bir noktadır. Ancak kentin sınırları dahilinde yer alan çok sayıda müze, tarihi yapı, katedral gibi turistik destinasyonlar bulunur. Ayrıca kurulduğu vakit, belirli bir fuar için konuşlandırılan Eiffel Kulesi da daha sonra şehrin en önemli yüzleri arasında katılmıştır. Sırf Eiffel Kulesi’nde fotoğraf çektirmek isteyen turist sayısı bile milyon ile ifade edilebilecek seviyelerdedir. Londra, uzun yıllar dünyanın en çok ziyaretçi çeken şehri olarak bilinmekte idi. Ancak günümüzde bu unvan gerek ülkesel gerekse de şehirsel bazda el değiştirmiş ve de Fransızlara geçmiştir.

Paris, bu tahtın yeni sahibi konumundadır. Her yıl çok sayıda yerli ve de yabancı turistin ziyaret ettiği Paris, küresel bir marka haline gelmiştir. Bu anlamda Fransız ekonomisine de çok yüklü bir girdi sağlayan şehir, dünyanın en çok turistini ağırlayan şehir olarak kayırlara geçmiştir. Kendisini ziyarete gelen turistlere çeşitli kolaylıklar sunan bu şehir, özellikle Avrupa Birliği’nin sahip olduğu en yoğun metro trafiği ile dikkatleri üzerine çeker. Bu anlamda Paris Metrosu, Avrupa’nın en işlek metrosu konumundadır.

Paris'te Toplu Ulaşım: Paris Visite CardGerek Parisliler gerekse şehri ziyarete gelen turistler, çoğunlukla toplu ulaşım araçlarını tercih etmektedirler. Bunlar arasında otobüsler, tramvaylar ve de metrolar ağırlıklıdır. Özellikle de Paris’in sahip olduğu dünyaca ünlü metrosu şehri ziyaret etmek isteyenlere çok büyük imkan sağlar. Paris’te bilindik iki türlü toplu ulaşım seyahat kartı türü vardır. Bunlardan ilki sadece Paris’te yerleşik olarak yaşanların alabileceği Paris Pass Card’dır. Bu kart size, çeşitli zaman dilimlerinde çeşitli güzergahlarda seyahat imkanı sunar. Bu sayede kartınızla dilediğiniz gibi seyahat etme imkanına sahip olursunuz. Ancak Paris’e ziyarette bulunacak bir yabancı ya da yerli iseniz bu durumda Paris Toplu Taşıma İşletmeciliği tarafından size uygun görürseniz bir ”Paris Visite’‘ adı altında toplu ulaşım kartı verilir. Bunu seyahatiniz doğrultusunda ineceğiniz hava meydanı da dahil tüm hava meydanları ve de otomatlardan ya da bilet satışı yapan gişe ve satış noktalarından da temin edebilirsiniz.

Paris Visite kartın çeşitli uygulamaları bulunur. Bu kartın 1, 2, 3 ve 5 günlük üst üste kullanım hakkı veren türleri bulunur. Bu kartın hamili, kartı Paris Metrosu, Paris’in iki büyük hava meydanı olan Charles De Gaulle ve Orly’nin de güzergaha dahil olduğu RER, RATP ve Optile gibi toplu ulaşım araçlarında geçerli olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca bu kart Montmartre treninde de geçerlidir.Bu hizmet ağırlıklı olarak 1 ila 3 numaralı bölgelerde geçerlidir. Bu karta sahip olan bir turist bu anlamda Paris şehrini çok rahat bir şekilde ziyaret edebilir. Kartın iki günlük ücreti 40 avro civarındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.