Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sibirya Kurdu Köpeklerinin Eğitim Şekli ve Bakımı

0 898

Sibirya Kurdu Köpeklerinin  Eğitim Şekli ve BakımıSibirya kurudu köpek tüm dünyada rövanş da olan bir köpek türüdür. Bu cins köpeklerin gövdesinin alt kısmında ve suratı beyaz renk tüydür. Diğer kısımları ise grimsi, gümüş veya siyaha dönen renklerden oluşmakta.Sibirya kurdu köpeklerin göz rengi çoğunlukla mavi olur, ama kırma bir şekilde çiftleşme olursa kahverengi gözlere sahip olabiliyorlar. Bazı köpekler de göz rengi açık mavi ya da buz mavisi olduğunda bakış nedeniyle ürkütücü bir görünüme sahip olduğundan insanlar korkarak yaklaşmakta. Bu ürkütücü görüntüsünün altında sakin bir huy ve sevecen bir köpek bulunmakta. Büyük ve iri patilere sahiptir. Buzlu alanlara ve zemine daha basmasına yardımcı oluyor. Sibirya kurdu köpeği dik kulaklara sahiptir. Sık, kalın tüylere sahip olmakla beraber oldukça pamuksu bir tüylere sahiptir. Bu cins köpekler 60 derece soğuya dayanıklı köpeklerdir. Ortalama yaşam süreleri 11- 13 yıl kadardır. Kilo olarak değerlendirildiğinde gelişme döneminde erkek Sibirya kurdu köpeği 20-27 kilo arasında değişkenlik gösterirken, dişi Sibirya kurdu köpekler ise 16-25 kilo arasında değişkenlik göstermekte. Köpek cinsleri arasında en kuvvetli ve güçlü bir gövde sahiplerdir.

Sibirya Kurdu Köpeklerinin  Eğitim Şekli ve BakımıSibirya Kurdu Köpeğin Özelliği
Sibirya kurdu köpeğin en önemli özelliği aile köpeği olmasıdır. Görüntüsü orta boy bir köpek ve çok çalışkan bir köpektir. Sibirya kurdu köpeğin ihtişamlı görüntüsünün bakımı oldukça kolaydır. Yapılması gereken tek şey köpeğin tüylerinin düzenli olarak taranmasıdır. Bu cins köpekler iyi eğitilip sosyalleştirildiklerinde çocuklar ve köpekler ile oldukça iyi geçinirler. Sibirya kurdu köpekleri grup psikolojisi ile anılmakta. Bu cins köpekleri kuralları bağlı bir köpek haline getirme olukça zor. Onları iyi bir eğitimden geçirecek kuralları iyi bir şekilde öğretebilecek kendine güvenen inatçı biri olmalıdır. Çünkü Sibirya kuru köpekleri çok zeki ve bir o kadar da inatçıdır. Bu cins köpeklerin eğitimine küçüklükten başlanmalı ve sabırla eğitimini tamamlamalıdır. İyi bir eğitim almaları için köpeklerinde mutlu olduklarına emin olun. Evine ve ailesine oldukça sadık ve çok sevecen bir köpektir. Özellikle çocuklarla oynamayı çok severler. Sibirya kurdu köpeği kesinlikle bir bekçi veya çoban köpeği değildir. Bu cins köpekler sıcak ortamları sevmez genelde serin ortamlarda yaşamayı severler. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar ve yalnız kaldıklarına havlamak yerine ulumayı tercih ederler. Apartmanda yaşayabilir ama etrafı kapalı müstakil evlerde daha rahat ve oldukça sağlıklı bir şekilde yaşarlar.

Sibirya Kurdu Köpeği Temizliği
Köpekler içinde bakımı en kolay olan bir köpek cinsidir. Sibirya kurdu köpeğini genellikle sene bir kere yıkanır ve yıl boyunca temiz kalabilir. Kendi kendini temizleme özelliğine sahip bir köpektir. Bu cins köpekler çift katmanlı tüylerden oldukları için hafta iki kere düzenli olarak taranmalıdır. Yaz mevsimlerinde aşırı sıcaklarda tüy dökülmesi olabilir. Bu dönemlerde günde 1 kere tüyler taranmalıdır. Böylece tüy dökülmesi çok olmaz. Tırnakları ayda bir kere kesilmeli. Sibirya kurdu köpekleri çok hareketli olduklarında ayak bakımına özen gösterilmeli. Köpeğiniz kulağına zarar vermeden, kulak temizliğini de düzenli olarak yapılmalı. Belli aralıklar ile uzayan tüylerini kesilmeli. Uzamış olan tırnaklarının kendisine zarar vermemesi için sık sık kesilmeli.
Sibirya Kurdu Köpeğin Üreme Süreci
Bu cins köpeklerin 70 günlük bir sürecin hemen ardından doğum yapar. Şayet çiftleşen dişi gebe kalışı ilk defa ise 1 veya 2 yavru dünyaya getirildiği bilinir. Birden fazla gebelik yaşayan Sibirya kurdu köpekler 12 ile 14 yavruyu doğum yapabilirler.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku